zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Komputer a zdrowie04-05-2016

Wielu z nas codziennie spędza przynajmniej po kilka godzin przed ekranem i przy klawiaturze. Praca z komputerem powszechnie uważana jest za szkodliwą, jednakże temat ten ciągle jest przedmiotem wielu kontrowersji. Najwięcej niepokoju budzi promieniowanie i jemu też poświęcimy uwagę w pierwszej kolejności.

Promieniowanie

Monitor wraz z dodatkowym wyposażeniem komputerowym wydziela m.in. promieniowanie cieplne, promieniowanie elektromagnetyczne o szerokim widmie częstotliwości oraz promieniowanie nadfioletowe i rentgenowskie. Drugim istotnym czynnikiem, który wiąże się z pracą monitora, jest pole elektromagnetyczne powodujące polaryzacje napięcia elektrostatycznego pomiędzy człowiekiem a ekranem. Elektrony zbierające się na ekranie monitora powodują powstawanie silnych pól elektrostatycznych. Łatwo to zaobserwować zbliżając rękę do ekranu - czujemy i słyszymy wtedy drobne wyładowania elektrostatyczne. Powstanie pól elektrostatycznych może powodować ściąganie przez ekran kurzu, co z kolei, wraz z jonizacją skóry, może wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia skóry. Potencjał elektrostatyczny ekranu jest neutralizowany przez działanie wody zawartej w powietrzu. Przy dużej wilgotności powietrza (50-60%) potencjał ten jest znacznie ograniczony. Natomiast w okresie zimowym, gdy przez wiele tygodni wilgotność powietrza w pomieszczeniu utrzymuje się poniżej 30%, potencjał elektrostatyczny ekranu może być wysoki.
Monitory wytwarzają także zmienne pola magnetyczne o małych i bardzo małych częstościach, podobnie zresztą jak różne inne urządzenia domowego użytku (np. pralki i odkurzacze). Pola te nie przekraczają dopuszczalnych, nieszkodliwych wartości. Na podstawie wyników wielu badań można stwierdzić, że szkodliwy wpływ tych pól na zdrowie człowieka, jeśli istnieje, jest niedostrzegalnie mały. Natomiast skargi osób spędzających dużo czas przed komputerem na bóle głowy czy kręgosłupa są raczej rezultatem niewłaściwej postawy, oświetlenia i braku ruchu.
Kolejnym rodzajem promieniowania wytwarzanego przez monitory w śladowych ilościach jest promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie. Promieniowanie ultrafioletowe jest ponad stukrotnie niższe od dopuszczalnych norm, natomiast rentgenowskie na ogół nie przekracza tła naturalnego (czyli promieniowania docierającego z Kosmosu oraz pochodzącego z rozpadu pierwiastków promieniotwórczych we wnętrzu Ziemi), tak więc nie powinno budzić naszych szczególnych obaw.
Wciąż dyskutowany jest problem, czy promieniowanie to może mieć wpływ na przebieg ciąży i poronienia u kobiet. Problemy te były wielokrotnie badane, a większość wyników badań epidemiologicznych nie potwierdza związku pomiędzy praca przy monitorze a poronieniami i wadami noworodków.
Reasumując; według Międzynarodowego Komitetu Promieniowań Niejonizujacych (INTIC), działającego w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony przed Promieniowaniem (IRPA) pole elektromagnetyczne monitorów nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Wpływ na wzrok

Do najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez osoby pracujące z komputerem, a dotyczących narządu wzroku należą: zmęczenie wzroku, a przede wszystkim pieczenie oczu, nieostrość widzenia i zmiany percepcji barw Szkodliwy wpływ monitora na wzrok związany jest z migotaniem i drżeniem obrazu (co zależy od złej jakości monitorów lub niedopasowania kart graficznych) oraz brakiem jego ostrości. Zmusza to do wytężania wzroku i mrużenia oczu. Podobny efekt wywołują refleksy świetlne na powierzchni monitora. W tych przypadkach konieczna może być wymiana monitora lub karty graficznej oraz zmiana oświetlenia lub zastosowanie odpowiednich filtrów. Filtry ekranowe, dość często stosowane, nie tylko chronią przed polem elektrostatycznym ekranu monitora, ale również mogą poprawić jakość oglądanego obrazu (zmniejszenie negatywnego wpływu tętnienia obrazu, poprawa kontrastu, ograniczenie odblasków). Należy jednak podkreślić, że dostępne na rynku filtry są bardzo różnej jakości. Powinno stosować się filtry, których jakość została potwierdzona wynikami specjalistycznych badań.

Wpływ na układ ruchu

Do najczęściej zgłaszanych skarg dotyczących układu ruchu należą bóle mięśni i stawów, sztywność (bolesność) nadgarstków, ból i sztywność karku i ramion oraz drętwienie i skurcze rak. Długotrwałe pisanie na klawiaturze i/lub niewygodne ułożenie rąk może doprowadzić do nadwerężenia ścięgien, a w skrajnych przypadkach do rozwoju tzw. zespołu cieśni nadgarstka. Jak wyżej wspomniano napięcie mięśni oraz bóle kręgosłupa mogą wynikać z nieprawidłowej pozycji ciała w czasie (często długotrwałego) siedzenia, a z drugiej strony z niedostatecznego ruchu.

Inne szkodliwości

Inne skargi: na niepokój i nerwowość, znużenie i osłabienie mogą wynikać niedotlenienia mózgu (długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach) i stresu psychospołecznego związanego z brakiem okazji do krótkich przerw i kontaktów towarzyskich. Natomiast pieczenie skóry może się wiązać z wcześniej omawianymi reakcjami alergicznymi.

Zapobieganie ujemnym skutkom pracy z komputerem

Przedstawione powyżej fakty świadczą o tym, że praca przy obsłudze komputerów zaliczana jest do prac wykonywanych w szczególnych warunkach. Uznana została za całkowicie bezpieczną, ale uciążliwą dla zdrowia. Dlatego też tak istotne jest przeciwdziałanie wyżej omówionym uciążliwościom związanym z pracą przy komputerze. Dziedziną poświęconą rozwiązywaniu tych problemów jest ergonomia. Jej stosowanie w praktyce polega na prawidłowym kształtowaniu środowiska pracy z komputerem.
Ważnym elementem są tu wymiary biurka, na którym umieszczony jest komputer, monitor i klawiatura. Szerokość blatu biurka powinna być na tyle duża, by zmieściły się na nim sprzęt oraz pozostało wolne miejsce na oparcie dłoni. Biurko powinno mieć ponadto odpowiednią matowa lub półmatową fakturę, by nie męczyć zbytnio wzroku ewentualnymi refleksami światła.
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest oświetlenie. Najczęściej popełniane błędy dotyczą umieszczania monitora na tle okna, stosowania żaluzji bądź kotar, które niewystarczająco tłumią światło w ciągu słonecznego, ustawiania monitorów ekranem w stronę okien oraz nieprawidłowego ustawienia elektrycznego. Wszystko to znacznie ogranicza czytelność obrazu na ekranie monitora. W przypadku sztucznego oświetlenia zbyt duża różnica pomiędzy jasnością pomieszczenia a jasnością ekranu zmusza wzrok do wysiłku przekraczającego niemal jego zdolności przystosowawcze, prowadząc do zmęczenia wzroku, a nawet pogorszenia się sprawności funkcjonowania narządu wzroku (pogorszenie ostrości widzenia oraz zdolności do adaptacji i akomodacji).
Przeciwdziałając ewentualnym skutkom promieniowania, należy używać monitorów, w których promieniowanie, pole elektrostatyczne i pole elektromagnetyczne redukowane są konstrukcyjnie wewnątrz ich obudowy. Ponieważ siły elektryczne maleją wraz ze wzrostem odległości, zaleca się utrzymywanie odstępu między twarzą a ekranem, wynoszącego co najmniej 40-50 cm. Częściowe zmniejszenie natężenia promieniowania można osiągnąć poprzez założenie na ekran specjalnego filtru ochronnego. Warto zadbać, by przedmioty w otoczeniu komputera wykonane były z materiałów antyelektrostatycznych, co pomoże osłabić natężenie pola elektrostatycznego w pomieszczeniu. Ważnym czynnikiem jest również mikroklimat (temperatura powietrza 21- 22 C, względna wilgotność powietrza 50-65%, wprowadzenie do otoczenia roślin takich jak: paproć, geranium, aloes i trzykrotka, sztuczna jonizacja powietrza).

I ostatnią rzeczą o której nie należy zapominać jest konieczność przerw w pracy z komputerem - aby wzrok i napięte mięsnie mogły odpocząć.

U.T

Komentarze

dodał: Karolina | 2015-10-13 10:29:35

Bardzo ciekawy artykuł. Według mnie energia elektromagnetyczna (elektrosmog) ma duże oddziaływanie na organizm człowieka. Sama pracuje w biurze przy komputerze przez 8 godz. dziennie i miałam problemy z bólami głowy, pieczeniem oczu a nawet kłopoty z snem i nie jest to związane z ergonomią pracy. Na szczęście moje dolegliwości przeszły odkąd mam orgonit. Jestem zadowolona z działania tego urządzenia, ponieważ odkąd go mam przestałam mieć bóle głowy, oczy po pracy na komputerze nie pieką oraz w nocy lepiej zasypiam i wstaję wypoczęta i zrelaksowana. Jeśli ktoś jest zainteresowany co to jest i chcę wiedzieć więcej na ich temat podaję linka http://www.magicstones.co Pozdrawiam. Karolina

dodał: Karolina | 2015-10-13 10:26:08

Bardzo ciekawy artykuł. Według mnie energia elektromagnetyczna (elektrosmog) ma duże oddziaływanie na organizm człowieka. Sama pracuje w biurze przy komputerze przez 8 godz. dziennie i miałam problemy z bólami głowy, pieczeniem oczu a nawet kłopoty z snem i nie jest to związane z ergonomią pracy. Na szczęście moje dolegliwości przeszły odkąd mam orgonit. Jestem zadowolona z działania tego urządzenia, ponieważ odkąd go mam przestałam mieć bóle głowy, oczy po pracy na komputerze nie pieką oraz w nocy lepiej zasypiam i wstaję wypoczęta i zrelaksowana. Jeśli ktoś jest zainteresowany co to jest i chcę wiedzieć więcej na ich temat podaję linka http://www.magicstones.co Pozdrawiam. Karolina

dodał: ~edie | 2015-03-24 11:44:07

Mnie najbardziej w pracy na komputerze przeszkadza jego negatywny wpływ na oczy. Pieką mnie często i są zmęczone. Zakraplam sobie wtedy krople nawilżające starazolin hydrobalance, bo jak oczy są dobrze nawilżone, to tak mi nie dokuczają.