zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Kołatanie serca ? co może oznaczać? 17-08-2017

Zdarza się, że używamy określenia, że serce nam kołacze. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Kołatanie serca to subiektywne nieprzyjemne uczucie bicia serca, wynikające ze zmiany w częstotliwości, rytmie lub sile skurczu serca.

Kołatanie serca możemy podzielić ze względu na rytm bicia serca na miarowe i niemiarowe, oraz ze względu na początek na napadowe (nagły początek i nagły koniec) i nienapadowe (pojawia się i ustępuje stopniowo).

 


Przyczyny:


1) choroby serca – choroba niedokrwienna serca,  zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia sercowego, wady wrodzone serca, zapalenie osierdzia, niewydolność serca, kardiomiopatie;

2) zaburzenia metaboliczne – nadczynność tarczycy, menopauza, hipoglikemia, hipokaliemia, hipo- i hiperkalcemia, hipo- i hipermagnezemia, guz chromochłonny;

3) używki i leki – nadużywanie alkoholu, alkoholowy zespół abstynencyjny, nadużywanie kofeiny i nikotyny, amfetamina, kokaina, beta-mimetyki, beta-blokery (odstawienie), glikozydy naparstnicy, adrenalina, teofilina, azotany;

4) zaburzenia psychiczne – nerwica, napady paniki, depresja, zaburzenia psychosomatyczne;

5) fizjologiczne – niedokrwistość, gorączka, ciąża, stres emocjonalny, wysiłek fizyczny, migrena, hiperwentylacja.

Kiedy należy udać się do lekarza? W każdym przypadku, gdy kołatanie serca pojawia się często i/lub powoduje dyskomfort w życiu codziennym oraz jeśli występuje u nas jedna z sytuacji opisanych w punktach 1-3.

Jakie badania mogą być pomocne przy różnicowaniu kołatania serca? Jeśli lekarz nie jest pewny, skąd u nas kołatanie serca, może nas wysłać na dodatkowe badania. Do podstawowego badania należy EKG serca, jednak jeśli kołatanie występuje rzadko, może nic nie zarejestrować. Dużo lepsze będzie wtedy badanie holterowskie. W przypadku wad serca przydatne może być też echo serca (USG).

Jeśli nagłemu kołataniu serca towarzyszą inne objawy, takie jak: uczucie duszności, ból w klatce piersiowej, promieniowanie bólu do obojczyka lub lewej ręki, zawroty głowy, problemy z mową – należy niezwłocznie szukać pomocy lekarskiej, gdyż mogą to być objawy zawału serca.

Komentarze