zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Kleszcze - dlaczego są niebezpieczne? 29-04-2021

Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrującego. Objawy można pomylić z odczynem alergicznym, co dodatkowo utrudnia sytuację. Prócz tego może wystąpić cała masa objawów niecharakterystycznych, takich jak objawy grypopodobne, ból mięśni, zmęczenie itp. Jeśli zauważysz niepokojące objawy tego typu, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że na boreliozę nie ma szczepionki, dlatego szybka konsultacja jest niezwykle ważna. 

 

Objawy Kleszczowego Zapalenia Mózgu pojawiają się nieco szybciej niż w przypadku boreliozy, bo już po około 7-15 dniach po ukłuciu przez kleszcza. Łatwo pomylić je ze zwykłym przeziębieniem, ponieważ ma podobne objawy, które są odczuwalne przez około tydzień. Zakażenie może przebiec również bezobjawowo, ale może mieć dużo cięższy przebieg. Warto więc skorzystać ze szczepienia ochronnego, które może być podane już po ukończeniu pierwszego roku życia.

 

Sezon na kleszcze

Temperatura powyżej 7 stopni Celsjusza jest odpowiednia dla kleszczy. Trzeba pamiętać o tym, że klimat zmienia się na korzyść dla kleszczy. Nawet w okresie zimy nie można mieć pełnej gwarancji na to, że unikniemy bliskiego spotkania z kleszczami. Oczywiście długie ubrania i ich zwiększona ilość warstw sprawiają, że teoretycznie jesteśmy bardziej bezpieczni. Zawsze jednak warto zachować czujność, aby uniknąć nieprzyjemności.

 

Naturalnym miejscem siedliska kleszczy są okolice zbiorników wodnych, lasy i łąki. To właśnie przebywając w tego typu miejscach należy zachować szczególną ostrożność. Największe prawdopodobieństwo spotkania z kleszczem występuje w porze wiosennej i letniej. Jeśli jednak zima jest wyjątkowo łagodna, kleszcze mogą być aktywne nawet przez cały rok. Ta informacja jest szczególnie ważna dla osób aktywnych, dla sportowców i dla wszystkich tych, którzy często przebywają na świeżym powietrzu w miejscach, które są naturalnym środowiskiem życia kleszczy.

Jak uniknąć ukłucia?

Oto kilka rad, dzięki którym zwiększysz prawdopodobieństwo uniknięcia ukłucia przez kleszcza:

 • Unikaj miejsc w których jest wysoka trawa, zarośla.

 • Chroń skórę - kleszcze potrafią wspiąć się na wysokość 1,5 metra. Warto więc zadbać o odpowiednie obuwie, ubrania z długimi rękawami.

 • Noś jasne ubrania - dzięki temu łatwiej zauważysz nieproszonego gościa.

 • Używaj środków odstraszających insekty - zyskasz bonus, odstraszysz nie tylko kleszcze, ale również uciążliwe komary.

 • Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe ciało. Szczególną uwagę zwróć na cienkie miejsca na skórze, to właśnie tam kleszcze lubią przebywać.

 • Wykorzystaj możliwość szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Jak usunąć kleszcza

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wszelkie próby zapewnienia bezpieczeństwa zawiodły, a na skórze widzimy kleszcza? Możesz spróbować bezpiecznie go usunąć:

 1. Nie panikuj. Kleszcz na skórze to nic przyjemnego, jednak panika nie ułatwi usunięcia.

 2. Ustaw narzędzie do usuwania kleszcza nad nim.

 3. Czubek narzędzia powinien znaleźć się jak najbliżej skóry.

 4. Wyciągnij kleszcza pionowo. Unikaj szczypania jego ciała.

 5. Po usunięciu kleszcze zdezynfekuj ranę, ręce i narzędzie.

 6. Obserwuj miejsce po wkłuciu kleszcza. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak zaczerwienienie, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

(więcej informacji znajdziesz na temat tego jak wyciągnąć kleszcza ze skóry znajdziesz na: https://zbadajkleszcza.pl/jak-wyciagnac-kleszcza-ze-skory/)

Narzędziem którego możesz użyć do usunięcia kleszcza jest pęseta, kleszczołapki, lasso przeznaczone do usuwania kleszcza, pompka do usuwania kleszcza.

Tego nie rób:

 • Nie używaj zmywacza do paznokcji, alkoholu ani benzyny.

 • Nie zapominaj o dezynfekcji miejsca ukłucia po wyjęciu kleszcza.

 • Nie bagatelizuj zaczerwienienia skóry w miejscu ukąszenia.

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do samodzielnego usuwania kleszcza, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem. Usuniętego kleszcza nie warto spłukiwać w toalecie, ponieważ mogą przetrwać w takich warunkach. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest potraktowanie kleszcza środkiem, który go zabije. Do takich produktów należy alkohol 40 - procentowy, środek do dezynfekcji. Po upływie niecałej minuty kleszcz powinien być martwy.


 

Komentarze