zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Kim jest lekarz urolog i na czym polega jego praca? 27-07-2015

Urologia jest dziedziną medycyny, która bada patologie układu moczowo-płciowego oraz zajmuje się także budową i funkcjonowaniem narządów tworzących ten układ. Najczęstsze przypadki, z jakimi zmaga się lekarz urolog to właśnie nietrzymanie moczu oraz stany zapalne i infekcje układów moczowego i płciowego. Urolog leczy także choroby narządów wewnętrznych ściśle związanych z układem moczowym, takich jak pęcherz, nerki, nadnercza i moczowody. Problemy urologiczne to jedne z najbardziej wstydliwych chorób. Lęk przed badaniem, zakłopotanie oraz nieznajomość terminologii medycznej skutecznie zniechęcają pacjentów przed wizytą u specjalisty. Warto jednak jest dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się lekarz urolog, a następnie przełamać się przed wizytą, ponieważ większość dolegliwości da się leczyć.Kiedy warto się zgłosić do urologa?


Oto lista dolegliwości, z którymi warto udać się do lekarza:
- nietrzymanie moczu,
- ból przy oddawaniu moczu,
- zmiany w barwie moczu,
- zmiany w ilości oddawanego moczu: więcej niż 7 razy na dobę, zbyt mała ilość oddawanego moczu,
- uczucie parcia na pęcherz,
- ból zlokalizowany w dolnych partiach brzucha i w miednicy,
- pieczenie lub swąd miejsc intymnych,
- ból narządów płciowych,
- zmiana w wyglądzie zewnętrznym narządów płciowych,
- obecność guzków i zgrubień w okolicach pachwin i na jądrach,
- krwawienie z cewki moczowej,
- problemy ze wzwodem,
- bolesne i długotrwałe erekcje'
- ból w dolnej części pleców,
- obrzęki nóg.


Należy pamiętać, że nieleczone schorzenia układu moczowo-płciowego mogą doprowadzić do ciężkich powikłań. Dlatego tak ważne jest, aby wizyty u urologa nie odkładać na ostatnią chwilę.


Wizyta u urologa

 

Wizyta u urologa dla niektórych może wiązać się z poważnym stresem, dlatego warto już wcześniej się do niej przygotować. wymaga przełamania dużych barier zarówno psychologicznych, jak i fizycznych. Jednak odpowiednie nastawienie oraz uprzednie zapoznanie się z tokiem postępowania i standardami obowiązującymi na wizycie u urologa powinny rozwiać wątpliwości i pomóc przełamać lęk przed wizytą. Na początek należy pamiętać, aby zabrać ze sobą wyniki badań krwi, moczu, prześwietleń, USG, spis leków przyjmowanych i tych, których przyjmowanie niedawno zostało zakończone oraz dokładnie przypomnieć sobie wszystkie objawy choroby, którą chcemy leczyć. Pierwszym etapem wizyty u urologa jest wywiad z pacjentem. Lekarz musi ustalić dokładny powód wizyty. Im więcej informacji mu przekażemy, tym łatwiej będzie zdiagnozować chorobę. Warto przygotować się do wizyty, zwłaszcza, jeśli mamy bogatą historię medyczną. Najlepiej jeśli podamy dokładne nazwy leków, które do tej pory przyjmowaliśmy. Przydadzą mu się również informacje, czy byliśmy w szpitalu i z jakiego powodu, oraz czy mieliśmy jakieś operacje i kiedy. Po zakończeniu wywiadu i zebraniu wszystkich niezbędnych informacji lekarz przeprowadza badanie. Zależy ono od rodzaju dolegliwości, z którymi przyszliśmy. Jeśli przykładowo czujemy ból w jądrze, konieczne będzie badanie obu jąder. Lekarz może także zlecić wykonanie niezbędnych badań, np. badanie krwi, moczu, USG, które pomogą w ustaleniu przyczyn dyskomfortu lub doprowadzą do postawienia jednoznacznej diagnozy w przypadku poważniejszej choroby. Leczenie to zazwyczaj przyjmowanie odpowiednich lekarstw lub w niektórych przypadkach skierowanie na zabieg. Czasami leczenie polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń mięśni (w przypadku nie trzymania moczu). Badanie u urologa nie należy do najprzyjemniejszych, jednak nie trwa ono długo i każdy jest w stanie się przełamać. Pamiętajmy, że do urologa potrzebne jest skierowanie lekarskie, także najpierw trzeba się udać do poradni rodzinnej. Wyjątkiem jest oczywiście wizyta prywatna, na której skierowanie nie jest wymagane.

 

Autorem artykułu jest pracownik serwisu http://www.aptekakamagra.pl posiadający w swojej ofercie leki takie jak Viagra

Komentarze

dodał: ~Madej | 2020-01-16 20:21:47

Jako położna często spotykam się z problemami urologicznymi. Rzeczywiście konsultacja specjalistyczna jest wskazana. Czasem jednak wystarczy kilka wskazówek, by poprawić swój komfort. Zapraszam do kontaktu Małgorzata Madej