zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Kim jest chirurg stomatologiczny?  20-10-2021

Wszyscy raczej doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, kim jest stomatolog. To do niego zapiszemy się na wizytę w momencie, gdy zacznie nas boleć ząb lub poczujemy, że po prostu coś jest z nim nie tak. To również tam zabieramy nasze dzieci, aby miały one zdrowe zęby już od najmłodszych lat. A jak ktoś mówi nam o chirurgu stomatologicznym to automatycznie wydaje nam się, że pewnie jest to ta sama osoba. A wcale tak nie jest. Chirurg stomatologiczny posiada o wiele szerszy zakres obowiązków i uprawnień - co oznacza, że do niego wybieramy się z bardziej skomplikowanymi problemami niż tylko ze zwykłym bólem zęba. To właśnie dlatego warto wiedzieć, kiedy trzeba się do niego zgłosić - w trudnej sytuacji nie będzie nam potrzebny dodatkowy stres i niepewność. 

 

Chirurg stomatologiczny to osoba, która na pewno przyda nam się wtedy, gdy z naszej jamy ustnej trzeba będzie coś usunąć - może to być ząb mądrości, ropień lub nawet nowotwór. Widzimy więc tutaj, że ten specjalista ma faktycznie o wiele trudniejszą pracę i większość z nas na pewno wolałaby nigdy nie potrzebować jego pomocy. Mimo to czasami nie da się tego uniknąć - a wtedy dobrze jest znaleźć dobrego chirurga, który będzie odpowiadał na pytania i wszystko nam szczegółowo wytłumaczy.

 

Jak można zapisać się do chirurga stomatologicznego? 

 

Do stomatologa możemy wybrać się bez większych problemów - większość ludzi oczywiście decyduje się zapisać tam prywatnie i samodzielnie zapłacić za wizytę. W takim przypadku nie mamy większych trudności ze znalezieniem dostępnego dentysty. Chirurg stomatologiczny jest już jednak o wiele bardziej kosztownym specjalistą, więc tutaj ludzie wolą jednak skorzystać ze skierowania - które faktycznie będzie nam niezbędne. A kto może nam je wypisać? Na szczęście może być to nawet nasz lekarz pierwszego kontaktu – albo ortodonta. Pamiętajmy tylko o tym, że czas oczekiwania na taką wizytę może być długi - jeśli podejrzewana jest u nas zmiana nowotworowa to warto jednak rozważyć prywatne spotkanie.

 

 

Z czym jeszcze pomoże nam chirurg stomatologiczny? 

 

Na pewno trzeba będzie się z nim skonsultować w sytuacji, gdy potrzebny jest nam implant zęba. Jeżeli będzie konieczne wykonanie nacięcia lub wiercenie w tkance kostnej to faktycznie może to zrobić tylko chirurg stomatologiczny. Skierowane zostaną do niego również te osoby, u których doszło do zatrzymania zęba - na pewno będzie nam potrzebny specjalista, który w bezpieczny sposób będzie w stanie go usunąć. W Warszawie (na Żoliborzu i w Śródmieściu) polecamy klinikę stomatoloiczną Dorodent.

Komentarze