zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Kiedy transport karetką jest darmowy 27-03-2017

Zdarza się, że osoba chora z konieczności lub własnych zamierzonych celów potrzebuje transportu sanitarnego karetką. Niżej przeczytacie, kiedy ten transport jest darmowy, a kiedy trzeba będzie zatrudnić odpowiednią firmę transportową i za to zapłacić.

 

Decyzję o darmowym transporcie sanitarnym podejmuje lekarz. Jeżeli wyda on odpowiednie zarządzenie, iż transport jest konieczny, będzie on zrealizowany całkowicie bezpłatnie. Według rozporządzenia decyzja taka może być wydana w następujących przypadkach:

 

1. Gdy lekarz podczas wizyty domowej stwierdza, iż stan pacjenta jest zły i konieczny jest transport do szpitala.

2. Przypadkach wynikających z potrzeb zachowania ciągłości leczenia (transport pacjenta z jednego szpitala do drugiego, gdzie zostanie przeprowadzone dalsze leczenie lub w celu wykonania badań).

3. W przypadku dysfunkcji narządu ruchu, gdzie pacjent nie ma możliwości korzystania z transportu publicznego. Transport sanitarny wówczas jest darmowy do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej.

 

 

Transport sanitarny finansowany w 40% ze środków publicznych

 

Ta możliwość pojawia się kiedy, z zarządzenia lekarza prowadzącego wynika, że pacjent jest zdolny do samodzielnego poruszania się bez konieczności stałej pomocy innych osób, jednak podczas transportu środkami lokomocji miejskiej mogą wystąpić utrudnienia zagrażające jego życiu lub zdrowiu. Transport komunikacją miejską wymaga wtedy pomocy innej osoby lub pojazdu przystosowanego do transportu osób niepełnosprawnych. 40% dofinansowania ze środków publicznych przysługuje pacjentowi cierpiącemu na następujące dolegliwości:

 

 • choroby krwi i narządów krwiotwórczych,

 • choroby nowotworowe,

 • choroby oczu,

 • choroby przemiany materii,

 • choroby układu krążenia,

 • choroby układu trawiennego,

 • choroby układu oddechowego,

 • choroby zakaźne i pasożytnicze,

 • zatrucia i urazy,

 • wady rozwojowe, zniekształcenia,

 • choroby psychiczne i zaburzenia zachowania,

 • choroby układu moczowego i płciowego,

 • choroby układu nerwowego.

 • Transport sanitarny dalekiego POZ

 

Zgoda lub odmowa takiego transportu rozpatrywana jest przez Dyrektora Oddziału NFZ. Może on jednak być przyznany w następujących sytuacjach:

 

1. Gdy pojawia się konieczność leczenia w poradni specjalistycznej (odległość 120 km tam i z powrotem). Poza tym stan zdrowia pacjenta nie pozwala na jego samodzielny dojazd.

2. Gdy pacjent koniecznie potrzebuje skorzystać z wyselekcjonowanych świadczeń ambulatoryjnych, które zostaną zrealizowane przez niektóre poradnie (oddalone o 120 km).

3.Gdy z przyczyn losowych pacjent leczony był w szpitalach za granicą. Stan zdrowia pacjenta jest stabilny, jednak nie pozwala na samodzielny powrót pacjenta do domu. Taki transport realizowany jest od granicy Polski do miejsca zamieszkania tej osoby.

4. Gdy z przyczyn losowych, pacjent korzystał z leczenia za granicą, został wypisany ze szpitala, ale jego stan zdrowia wymaga dalszego leczenia w Polsce. Transport takiej osoby realizowany jest wówczas od granicy Polski do szpitala najbliżej położonego jego miejsca zamieszkania.

 

Transport sanitarny na własną rękę

 

Jeżeli z jakichś przyczyn nie chcecie skorzystać z możliwości zniżki lub bezpłatnego transportu medycznego, można zdecydować się na szukanie odpowiedniej firmy, która zajmuje się transportem medycznym osób chorych lub niepełnosprawnych. Firm takich jest w Polsce dużo i jedną z nich jest np. Domedica z Warszawy. Korzystając z usług takich firm jak ta, jesteś świadomy, za co płacisz i że ta cena jest w pełni dostosowana do jakości oferowanych usług.

 



Czym się sugerować wybierając firmę transportową:

 

1. Przede wszystkim sprawdź kompetencje sanitariuszy i upewnij się, że firma współpracuje z lekarzami posiadającymi kwalifikacje takie jak np. Chirurgia, anestezjologia, pediatria, itp.

2. Czy w wyposażeniu pojazdów do przewozu znajdują się sprzęty takie jak: defibrylator, respirator i ssak akumulatorowosieciowy.

3. Czy w każdym z samochodów znajduje się klimatyzacja i ogrzewanie.

4. Czy jest możliwość transportu zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej.

 

W transporcie sanitarnym najważniejsza jest jakość wykonywanych przez sanitariuszy usług. Ważne by były to osoby kompetentne i w pełni znające się na swojej pracy. Priorytetem powinno być tutaj dobro pacjenta i jego bezpieczeństwo, w tym celu konieczne jest zachowanie odpowiednich norm i zasad.

Komentarze

dodał: Katarzyna | 2017-03-27 11:30:40

Zgadzam się, że w przypadku transportu medycznego cena to ostatni czynnik jaki należy brać pod uwagę, szczególnie kiedy chodzi o daleki przejazd. Na pierwszym miejscu powinny być warunki panujące we wnętrzu pojazdu, obecność odpowiedniego specjalistycznego sprzętu medycznego oraz sprawdzenie kompetencji sanitariuszy, na tym powinniśmy się skupić najbardziej, bo przecież nigdy nie wiemy co w czasie jazdy może się stać... pacjent może poczuć się gorzej a wówczas jedynie kompetencje ratowników i odpowiednie przyrządy mogą pomóc a nawet uratować życie transportowanego pacjenta! Wybieranie tańszych i nie sprawdzonych firm jest po prostu skrajnie nie odpowiedzialne... Artykuł bardzo pomocy, przeczytać powinien go każdy kto ma w planach skorzystanie z darmowego lub płatnego transportu sanitarnego, można się sporo dowiedzieć o prawach jakie mamy i kiedy możemy korzystać z darmowego przejazdu a kiedy nie. O wielu faktach nie do końca zdawałam sobie sprawę przed przeczytaniem tego teksu. Dzięki!

dodał: Malwina | 2017-03-27 11:19:12

W przypadku transportu medycznego cena to niestety czynnik który trzeba brać pod uwagę w ostatniej kolejności. Przede wszystkim liczy się profesjonalizm świadczonych usług. Na zdrowiu nie można oszczędzać.

dodał: Andrzej | 2017-03-27 11:12:45

Witam, miałem okazję trochę podróżować karetką niestety i sprawdziłem wiele różnych modeli. Stan zdrowia niestety zmusił mnie do wykonania serii zabiegów w Warszawie, a że pochodzę z mazur to kawałek przejazdu jest. Biorąc pod uwagę koszty transportu jako najważniejszy wyznacznik - początkowo nie byłem zadowolony z jakości usług. Teraz na pewno zwrócę uwagę na więcej czynników. Dziękuję!

dodał: ~Gość | 2017-03-27 11:12:30

Przydatne informacje. Warto o tym pamiętać.