zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa? 06-08-2018

W pokoju panuje miły nastrój. Tuż obok łóżka, na nocnym stoliku, stoi wazon pełen kolorowych tulipanów, a na podłodze położono miękki dywan. Pokój wydaje się być wręcz idealnym miejscem, jednak... takim nie jest. Miętowa farba w kilku miejscach grubymi płatami odchodzi od ścian.

 

- Jestem beznadziejny – uważa Miętowy Pokój, biorąc na siebie winę za wiszące ze ścian strzępy farby. - Gdybym tylko był inny, bardziej uporządkowany, to nie miałbym tego problemu – dodaje. W ten sposób Miętowy Pokój trwa w przekonaniu, że jest odpowiedzialny za wszystko co go spotyka. Nigdy nie wziął jednak pod uwagę faktu, iż przed malowaniem ściany zostały źle zagruntowane. Farba po prostu musi odchodzić i nie ma w tym najmniejszej winy Miętowego Pokoju.

Podobnie my często obwiniamy się za życiowe niepowodzenia. Coś zdarza nam się nader często – trudności zawodowe, nieudane związki, kłopoty w relacjach i nieuzasadnione obawy. Bierzemy wówczas odpowiedzialność za to, jacy jesteśmy uważając się za nieudolnych, niedostosowanych lub bezwartościowych, całkowicie pomijając nasz grunt – przeszłość, doświadczenia i okres dorastania, w którym to nauczyliśmy się żyć zgodnie z wartościami osób stanowiących dla nas autorytet. W ten sposób żyjemy, idąc przez życie na nie swoich zasadach. Zwiedzamy Kraków z mapą Częstochowy w ręku. Staramy się, próbujemy wiele razy, a wciąż nie otrzymujemy oczekiwanego rezultatu. Łatwo jest wówczas zacząć obarczać winą siebie, innych, szefa lub partnerkę – prawdziwa odpowiedź jest jednak w nas samych. W całkowicie pokręconych schematach myślowych, prowadzących nas do depresji, natręctw lub kłopotów z relacjami, kryje się odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

Niezmiernie trudne jest jednak spojrzenie w głąb siebie, a obiektywne przeanalizowanie własnej przeszłości jest praktycznie niemożliwe. Pomocą w wyprostowaniu wszelkich sytuacji w których cierpi dusza, może być wyłącznie drugi człowiek. Psychoterapeuta rzetelnie i bez oceniania pomoże Ci odnaleźć moment, który sprawił, że w niektórych aspektach życia nie stoisz mocno na na nogach i tracisz równowagę. Terapia to nieraz całkowity „remont” - w myślach, w przekonaniach i nawykach. Jej efektem będzie jednak wewnętrzny spokój, satysfakcja i polepszenie jakości życia.

 

Szukasz specjalistów godnych zaufania - odwiedź https://psychoterapiacotam.pl/, która została stworzona z myślą niesienia pomocy osobom zagubionym, lub szukającym porad psychologa.

Komentarze