zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Katar, gorączka, ból głowy przy kaszlu ? to może być grypa! 06-05-2016

Grypa czy przeziębienie – oto jest pytanie

Kluczowe znaczenie ma oczywiście odróżnienie jednostek chorobowych. Najczęściej mylimy zwykłe infekcje przeziębieniowe z grypą. Niestety nie jest to jedynie kwestia złej definicji czy infekcji, która potrwa kilka dni dłużej. Nie od dziś wiadomo, że źle leczona grypa to nie tylko utrzymująca się gorączka, kaszel i kiepska forma. To objawy, które uniemożliwiają funkcjonowanie, bardzo złe samopoczucie, niebezpiecznie wysoka temperatura, a przede wszystkim ryzyko powikłań. I to bardzo poważnych – zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, ucha. „Przechodzona”, niewyleczona grypa to zagrożenie dla mięśnia sercowego, a nawet ryzyko zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych albo mózgu.

Na pewno każdemu przyda się wiedza na temat najistotniejszych różnic między przeziębieniem a grypą. Informacje o typowych objawach grypy zaprezentowano np. na stronie http://www.gripex.pl/objawy-grypy.html. W kolejnych zakładkach serwisu znajdziemy bardzo przydatne i praktyczne zestawienie, ujęte w ramce:

GRYPA:

 • Początek nagły i błyskawiczny

 • Temp. ciała zawsze wysoka gorączka (powyżej 39°C)
 • Katar nie zawsze
 • Bóle mięśni i stawów bardzo często
 • Samopoczucie umiarkowanie złe
 • Związek z pogodą bardzo częsty
 • Powikłania często
 •  

PRZEZIĘBIENIE

 • Początek powolny, łagodny

 • Temp. ciała najczęściej nieznacznie podwyższona
 • Katar zawsze
 • Bóle mięśni i stawów rzadko
 • Samopoczucie bardzo złe
 • Związek z pogodą względny
 • Powikłania rzadko

 

Jak widać objawy grypy zaskakują nas i dosłownie „zwalają z nóg”. Gorączka to nie jakieś tam 37,5°C, bardzo często temperatura wzrasta nawet powyżej 39°C. Dla dorosłego człowieka jest to stan zarówno niebezpieczny, jak i uniemożliwiający jakąkolwiek aktywność. Jeśli dodamy do tego inne typowe symptomy, czyli ból mięśni, skóry, rozbicie, katar, kaszel i ból głowy, który mu towarzyszy, wiadomo, że mamy do czynienia z pacjentem grypowym, który wymaga specyficznego leczenia.

 

Różne objawy – jeden lek

Ze względu na złożoność oraz intensywność objawów typowych dla grypy, trudno zastosować jeden lek np. tylko przeciwbólowy albo syrop na kaszel suchy. Tabletki na ból gardła nie „zbiją” wysokiej temperatury. Z kolei lek obniżający gorączkę zadziała tylko na skutek, a co z przyczyną, czyli z poważną infekcją wirusową? Dlatego właśnie w leczeniu grypy sprawdzają się preparaty złożone. Takie, które zawierają odpowiednią kombinację substancji aktywnych, łagodzące ból głowy przy kaszlu, obniżające gorączkę. Sięgamy po leki, które  poradzą sobie z zatkanym nosem i bólem zatok. Pacjent nie musi być obstawiony kolekcją flakonów, atomizerów, tabletek i syropów. Nie musi się zastanawiać co pomoże na suchy kaszel, co na bóle mięśni, a co na ból gardła. Oczywiście bardzo istotny jest skład takich leków.

 

GRIPEX  niejedno ma imię

Doskonałym przykładem są preparaty GRIPEX. Standardowo zawierają paracetamol, pseudoefedrynę i  dekstrometorfan. W przypadku Gripexu SinuCaps (na nos i zatoki) w składzie jest fenylefryna zamiast pseudoefedryny. Zapewne wszyscy domyślamy się dlaczego preparat na grypę zawiera paracetamol. Jest to najczęściej zalecana substancja o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. W połączeniu z pseudoefedryną albo fenylefryną skutecznie obkurcza także śluzówkę nosa. Działając przeciwbólowo łagodzi ból gardła, bóle mięśniowe oraz uporczywy ból głowy od kaszlu. Warto tu wspomnieć o kolejnym składniku, który standardowo znajduje się w GRIPEXIE. Chodzi o dekstrometorfan, zalecany przy suchym, nieproduktywnym kaszlu. Jest to lek, który podaje się również pacjentom z zapaleniem gardła, krtani i oskrzeli. Kaszel jest przecież objawem towarzyszącym wszystkim infekcjom górnych dróg oddechowych, również grypie. Warto zauważyć, że możemy wybierać pomiędzy różnymi preparatami – od standardowej tabletki, przez saszetki do rozpuszczania Hot Activ, aż po specjalne środki takie jak Gripex na Noc albo na problemy z zatokami i katarem.

 

Reasumując, należy pamiętać o tym, że na infekcje górnych dróg oddechowych jesteśmy narażeni przez większość roku. Nie wolno ich lekceważyć, szczególnie jeśli mamy do czynienia z grypą. Skuteczne leczenie infekcji grypowych ułatwiają preparaty złożone, które łagodzą typowe objawy – gorączkę, rozbicie, ból głowy przy kaszlu, katar, zatkany nos i męczący suchy kaszel. Przy czym  zawsze należy pamiętać o złotej zasadzie - jeśli objawy nie mijają po kilku dniach albo się nasilają, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Z grypą nie ma żartów.

 

Komentarze