zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Jest nadzieja dla chorych po zawale serca! 28-12-2010

 

Jest nadzieja dla chorych po zawale serca!
 
     W Polsce na chorobę niedokrwienną serca choruje blisko 1 milion osób. Co roku około 100 tys. z nich doznaje zawału serca. Wskutek zablokowania jednej z tętnic wieńcowych dochodzi do ustania dopływu krwi do komórek mięśnia sercowego i tym samym niedostarczenia tlenu oraz substancji odżywczych. Taka sytuacja prowadzi do martwicy tkanki mięśniowej i powstania w tym miejscu blizny łącznotkankowej - niefunkcjonalnej części serca.
     Blizna nie jest w stanie się kurczyć ani przewodzić bodźców elektrycznych co osłabia efektywną pracę serca, prowadząc w skrajnych przypadkach do niewydolności krążenia. Obecne leczenie chorych z zawałem serca polega na jak najszybszym udrożnieniu naczynia wieńcowego aby obszar ewentualnej martwicy był jak najmniejszy. Kolejnym etapem jest hemodynamiczne "ustawienie" pacjenta, jego rehabilitacja i edukacja oraz wpływ na modyfikowalne czynniki ryzyka powstania zawału.
     Badania prowadzone w Śląskim Centrum Chorób Serca, we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii i Instytutem Onkologii w Gliwicach, są pionierskim projektem w tej dziedzinie w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Śląscy lekarze będą starali się wykorzystać komórki macierzyste do odbudowy zniszczonego przez zawał serca. Komórki te mają zdolność tworzenia nowej tkanki w zależności od podanych czynników wzrostu (przekaźników międzykomórkowych pobudzających do rozwoju w kierunku konkretnej tkanki, tutaj tkanki mięśniowej serca). Podane w miejsce uszkodzenia w sercu być może rozwiną się w funkcjonalną tkankę. Nawet jeśli nasza pompa nie będzie tak sprawna jak przed zachorowaniem, to będzie można zrezygnować ze żmudnej i często mało efektywnej farmakoterapii.
     Badacze z Zabrza przeprowadzą analizę możliwości przeżycia i przekształcenia się komórek macierzystych w kierunku komórek mięśniowych oraz spróbują wybrać odpowiednie prekursory i drogę ich podania.
     Dzięki takim badaniom będziemy mogli w przyszłości poprawić komfort życia chorych po przebyciu zawału serca a co ważniejsze zmniejszyć śmiertelność, kalectwo oraz wydatki ponoszone z tych powodów przez Państwo.
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków