zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak złagodzić ból kolana? 30-05-2019

Przyczyny bólu kolana

W zależności od wieku i postury pacjenta należy wziąć pod uwagę różne możliwe przyczyny zgłaszanych dolegliwości. W przypadku młodego dobrze zbudowanego pacjenta, ze świeżym urazem w pierwszej kolejności można pomyśleć o uszkodzeniu łąkotki lub więzadeł. U starszej osoby, z długoletnim, nasilającym się bólem raczej należy rozważyć chorobę zwyrodnieniową stawów.

 

Cenne wskazówki w ustaleniu rozpoznania daje dokładny opis dolegliwości. Ból rozlany  nad całym stawem wskazuje na proces zwyrodnieniowy. Jeśli dolegliwości są o mniejszym zasięgu oraz dokładnej lokalizacji, zapewne dotyczą patologii danej struktury stawu kolanowego. Obecność wysięku w stawie sugeruje etiologię urazową, tak samo, jak pojawienie się nagłego i ostrego bólu. Jeżeli dolegliwości dotyczą przedniej części kolana – prawdopodobnie uszkodzeniu uległa kaletka. Ból zlokalizowany z boku lub przyśrodkowo może oznaczać nieprawidłowość wiązaną z łąkotką lub więzadłem. Natomiast objawy w tylnej części stawu są dosyć rzadkie i wiążą się z obecnością torbieli lub uszkodzeniem kaletki [1].

 

Jak złagodzić dolegliwości?

 

Objawowy ból stawu kolanowego można łagodzić specjalnymi żelami chłodzącymi. Wysoką skuteczność, szczególnie w przypadku bólu przeciążeniowego, wykazują preparaty zawierające ibuprofen. Lek ten należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zmniejsza on stan zapalny oraz działa przeciwbólowo. Przykładem preparatu zawierającym ibuprofen jest DIP Rilif. W swoim składzie dodatkowo posiada mentol o  działaniu chłodzącym i wspomagającym niwelowanie bólu, więcej informacji o możliwościach stosowania tego preparatu znajdziesz na https://www.diprilif.pl/.

 

Dużą pomoc może zagwarantować redukcja masy ciała (w przypadku osób z nadwagą i otyłością). Nadmierne kilogramy codziennie obciążają kolana, prowadząc do ich szybkiej degeneracji. Specjaliści zalecają połączenie treningu aerobowego i siłowego [3]. Jeżeli nie jest się doświadczonym w  wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, można podjąć się współpracy z trenerem personalnym, który poinstruuje jak poprawnie wykonywać trening. Co więcej, przygotuje odpowiedni zestaw ćwiczeń dopasowany do naszych umiejętności i celu.

 

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, oprócz wspomnianych NLPZ, można rozważyć suplementację chondroityny – składnika chrząstki stawowej  oraz glukozaminy, zawartej w mazi stawowej. Jednak nie wszystkie publikacje potwierdzają skuteczność tych preparatów.

 

Specjaliści wskazują na duże znaczenie aktywnej rehabilitacji pod okiem specjalisty. Wykazuje ona podobną skuteczność jak artroskopia oraz redukuje uczucie bólu [3]. Nierzadko zaleca się noszenie stabilizatora, który chroni kolano przed dodatkowymi urazami. Jednak nie powinien on zastępować procesu rehabilitacji. Fizjoterapeuci często i chętnie sięgają po tzw. tape’y, czyli taśmy, które naklejone nad stawem kolanowym polepszają przepływ krwi i chłonki warunkując przyspieszenie zwalczania stanu zapalnego. Poprawę ruchomości w stawie mogą przynieść także okłady z lodu. Nie zmniejszają jednak dolegliwości bólowych, lecz redukują obrzęk i zmniejszają ból.

 

Kiedy udać się do specjalisty?

 

Jeżeli objawy ulegają nasileniu w ciągu kilku dni, uniemożliwiają poruszanie się, pojawiają się objawy uogólnione, jak gorączka, osłabienie czy utrata masy ciała, występuje sztywność poranna stawu – należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą [2].

 

Bibliografia:

[1]Coote A., Haslam P., Ortopedia i reumatologia, Elsevier Urban & Partner, 2004

[2]https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/130008,urazy-stawu-kolanowego

[3]https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/147694,postepowanie-zachowawcze-u-doroslych-pacjentow-z-bolem-kolana

Komentarze