zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak wyleczyć atopowe zapalenie skóry? 21-12-2020

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba objawiająca się suchą skórą, zaczerwienieniem i świądem. U podstaw schorzenia leży defekt genetyczny, który upośledza barierę ochronną skóry oraz powoduje uwrażliwienie jej na czynniki środowiskowe. Przebieg atopowego zapalenia skóry jest długoletni, z okresami zaostrzeń i remisji. W trakcie leczenia należy łagodzić stan zapalny i zabezpieczać skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

Unikaj podrażnień skóry

Mimo silnego świądu, który pojawia się w tym schorzeniu, należy unikać drapania zmian skórnych. Jest to najsilniejszy czynnik powodujący zaostrzenie przebiegu choroby. Zwiększa wyrzut czynników zapalnych i pogarsza stan skóry. Jeśli czujesz świąd, posmaruj skórę grubą warstwą kremu nawilżającego przeznaczonego dla osób chorujących na atopowe zapalenie skóry. Zawiera on substancje łagodzące i jest pozbawiony czynników, które dla większości są obojętne, jednak w przypadku egzemy powodują nasilenie reakcji zapalnej. Jeśli zmiany wstępują na skórze, która ma kontakt z ubraniem, noś luźne oddychające ubrania zapewniające dobry przepływ powietrza. Szczególnie unikaj materiałów wełnianych. Pamiętaj, aby przed ubraniem nowo kupionej rzeczy koniecznie wyprać ją z zastosowaniem hipoalergicznych środków do prania. Założenie ubrania prosto ze sklepu często powoduje zaostrzenie zmian wynikające z reakcji na środku użyte w trakcie produkcji lub zabezpieczania produktów. 

Unikaj skrajności

Atopowe zapalenie skóry ulega zaostrzeniu po kontakcie z zarówno zimnym, suchym powietrzem, jak i gorący oraz wilgotnym. W przypadku zimna jest to spowodowane nadmierną utratą wody z naskórka. Zaś w gorącym klimacie naczynia skóry ulegają rozszerzeniu, tak aby zmniejszyć temperaturę ciała, co sprzyja zwiększonej migracji czynników zapalnych. Dodatkowo wydzielający się pot z dużą zawartością soli ma właściwości podrażniające. W utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i temperatury pomieszczeń pomoże nawilżacz powietrza z funkcją utrzymywania zadanej temperatury.

Zrezygnuj z długich kąpieli

Skóra w atopowym zapaleniu skóry jest szczególnie wrażliwa na czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenia, kurz, alergeny oraz pot. Dlatego ważne jest jej regularne oczyszczanie. Jednak długie kąpiele skutkują naruszeniem bariery ochronnej poprzez rozpuszczanie lipidów znajdujących się na skórze. Najlepszym rozwiązaniem będzie krótki prysznic z użyciem letniej wody i produktów niezawierających mydeł. Po każdym kontakcie skóry z wodą pamiętaj, aby użyć kremu nawilżającego. Dobrym wyborem będzie Bepanthen Sensiderm Daily Care przeznaczony do pielęgnacji atopowe zapalenie skóry u dorosłych zawierający prebiotyk oraz prowitaminę B5. Krem możesz użyć jeszcze kiedy skóra będzie wilgotna co pozwoli zatrzymać więcej wody w skórze poprzez humektanty zawarte w kremie.

Komentarze