zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak wybrać termometr bezdotykowy? 30-05-2019

Jakie funkcje powinien mieć termometr?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, jakie funkcje powinien mieć termometr? Nowoczesne termometry bezdotykowe po wprowadzeniu nowych przepisów, zastąpiły termometry rtęciowe. Dzięki nim możemy zmierzyć temperaturę ciała, pokarmów i otoczenia. Mogą mieć mniej lub bardziej zaawansowane i przydatne funkcje.

 

Zwróć w pierwszej kolejności na szybkość i dokładność pomiaru. Jeśli zmierzysz kilka razy temperaturę danym termometrem i za każdym razem będzie inna, wybierz lepszy model. Nie oszczędzaj na termometrze bezdotykowym.

 

Termometr bezdotykowy jest zasilany na baterie. Nosi różne nazwy,np. elektroniczny, medyczny i na podczerwień. Wybierając taki termometr, znacznie zmniejszasz ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.

 

Rodzaje termometru bezdotykowego

Profesjonalny termometr bezdotykowy mierzy natężenie promieniowania cieplnego, które wysyła ciało. Termometry bezdotykowe, czyli pirometry możemy podzielić na:

  • radiacyjne,
  • pasmowe (fotoelektryczne),
  • barwowe.
 

Budowa i działanie termometru bezdotykowego

Najczęściej termometr elektroniczny składa się z następujących elementów:

  • system optyczny,
  • detektor,
  • układ pomiarowy z wyświetlaczem.

 

System optyczny jest odpowiedzialny za skupienie promieniowania cieplnego wysyłanego przez ciało. Później detektor przekształca je w sygnał elektryczny. Później układ pomiarowy przetwarza taki sygnał. Nowoczesny termometr możemy włączyć i skierować w okolice czoła (blisko tętnicy skroniowej). Urządzenie trzymajmy około 5 cm od twarzy. Po kilku sekundach dokładny wynik wyświetli się na ciekłokrystalicznym ekranie.

 

Automatyczna kalibracja w termometrze

Termometry z automatyczną kalibracją wyróżniają się najwyższą precyzją i dokładnością. Dzięki nim możemy mierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale też posiłku lub wody. Są bardzo przydatne dla rodziców z małymi dziećmi.

Jak wybrać dobry termometr?

Wybierając termometr, koniecznie zwróćmy uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest dokładność pomiaru. Dobry model za każdym razem precyzyjnie mierzy temperaturę. Standardowa granica błędu wynosi +/- 0,2°C. Bardzo ważny jest też czas pomiaru. Im jest krótszy, tym urządzenie jest wygodniejsze. Powinien wynosić maksymalnie kilka sekund. Sprawdźmy też, jaką pamięć ma dane urządzenie. Nowoczesny termometr gromadzi wyniki razem z datą i godziną pomiaru. Dzięki temu możemy porównać wyniki i sprawdzić, jak przebiega choroba. Zwykle możemy zapisać kilkadziesiąt takich wyników.

 

Możemy też zwrócić uwagę na inne funkcje. Nie są niezbędne, ale mogą się okazać bardzo przydatne. Zaliczamy do nich:

  • pomiar temperatury powietrza, napoju w butelce, wody w wannie i posiłku,
  • pomiar w czasie snu,
  • automatyczne wyłączanie, które oszczędza baterie,
  • wybór skali Fahrenheita lub Celsjusza,

 

Jak widać wybór temperatur bezdotykowych jest naprawdę duży.

Komentarze