zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak rozwiązać problem wszy? 30-07-2019

 

Rodzaje wszawicy

 

Wszawicę dzieli się na 3 główne typy, charakterystyczne pod względem gatunku wszy, miejsca występowania przypadłości oraz objawów.

 

Wszawica głowowa – wywołana przez wesz głowową (Pediculus capitatis). W ciągu około 1 miesięcznego okresu życia samiczka składa do 300 jaj. Jaja dojrzewają w czasie około 3 tygodni. Po wykluciu się młodych nimf zachodzi kolejny cykl życia nowego pokolenia wesz. Jaja, czyli gnidy, przytwierdzane są do włosów tuż powyżej poziomu skóry, stopniowo oddalają się od skóry, co może być wskaźnikiem czasu złożenia jaj. Najbardziej dotkliwym objawem choroby jest świąd, czyli uczucie swędzenia, zlokalizowany zwykle w okolicy potylicznej i skroniowej. Powikłaniem wszawicy jest powstanie sączących się zmian, często pokrytych strupami. W zaawansowanych przypadkach obserwuje się powiększone węzły chłonne.

 

Wszawica odzieżowa – wesz odzieżowa jest większa od głowowej, cykl życiowy pasożyta jest krótszy (10 dni), a rozmnażanie szybsze niż w przypadku innych wszy. Stawonóg przytwierdza się do ubrań i żeruje na skórze człowieka. Choroba ma znaczenie epidemiologiczne, wesz odzieżowa może być wektorem przenoszącym choroby – dur plamisty i riketsjozę. Wszawica ubraniowa objawia się grudkami, które pod wpływem drapania zamieniają się w strupy i nadżerki. Rozpoznać wszawicę można poprzez znalezienie pasożytów i gnid w szwach ubrań.

 

Wszawica łonowa[i] – wesz łonowa jest najmniejszą wszą, często trudno dostrzegalną gołym okiem. Charakterystyczne oprócz świądu w okolicy łonowej dla wszawicy jest występowanie błękitnych plamek, o sinofiołkowym zabarwieniu, na skórze brzucha, klatki piersiowej i ud.

 

Leczenie wszawicy

 

W przypadku każdego z rodzaju wszawic leczenie jest podobne. Skutecznym lekiem jest 1% gamma-heksachlorocykloheksan[ii]. Preparat jest skuteczny w formie zarówno emulsji, żelu oraz szamponu. Ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek lek ten często zastępowany jest szamponem z permetryną. Skutecznym i bezpiecznym wyrobem medycznym jest również płyn Stop Wszom i gnidom. Preparaty ten nie zawiera chemicznych środków owadobójczych, a dodatkowo jest delikatny dla skóry głowy dziecka. Stosowanie płynu Stop Wszom i Gnidom to 100% skuteczność potwierdzona badaniami in vitro i ex vivo. Zarówno w przypadku wymienionego płynu jak i permetryny problem wszy zostaje rozwiązany już po jednorazowym użyciu.

 

Podsumowanie

 

Mimo postępu cywilizacyjnego wszawica wciąż stanowi problem, szczególnie wśród dzieci. Dysponujemy skutecznymi, łatwymi w użyciu oraz bezpiecznymi lekami i środkami przeciw wszawicy. Nie należy bagatelizować problemu w przypadku podejrzenia choroby. Gdy nie mamy pewności co do przyczyny świądu, należy zgłosić się do lekarza. Świerzb oraz łupież owłosionej skóry głowy bywają mylone z wszawicą.[iii]

 

[i]  Mroczkowski T.F.: Choroby przenoszone drogą płciową. Czelej. Lublin 2006, 383.

[ii] Maj J., Ploter-Niezgoda E.: Choroby pasożytnicze skóry ciągle aktualnym problemem. Zasady leczenia. Terapia. 2005, 3, 34.

[iii]  Szamkołowicz G.: Pacjent z wszawicą. Lekarz Rodzinny. 2003, 7-8, 848

Komentarze