zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak rozpoznać nowotwór? Przebieg białaczki i jej objawy. 10-09-2019

Białaczka to grupa nowotworów, które powstają w układzie krwiotwórczym. Choroba rozwija się wskutek niecelowego i niekontrolowanego rozrostu komórek układu białokrwinkowego, które następnie przenikają do krwi. Jaki jest przebieg białaczki? Jak rozpoznać objawy białaczki?

 

Białaczka to choroba, której przyczyn do dzisiaj nie udało się ustalić. Zdaniem specjalistów wpływ na pojawienie się tej choroby mogą mieć predyspozycje genetyczne, czynniki natury zakaźnej, upośledzenie czynności układu odpornościowego oraz czynniki biologiczne, chemiczne i fizyczne, które wyzwalają proces rozrostowy.

 

Niezależnie od przyczyny białaczka może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Czym się charakteryzują poszczególne typy?

 

Białaczka - poznaj objawy tej choroby

 

Ostra białaczka przebiega szybko i gwałtownie. Objawy białaczki ostrej to m.in. gorączka typu septycznego, bladość powłok związana z często współtowarzyszącą białaczce niedokrwistością, a także ogólne osłabienie i łatwe męczenie się. U chorych z ostrą białaczką mogą także wystąpić dolegliwości typu anginowego, m.in. szarobrunatne naloty i trudno gojące się owrzodzeniami na migdałkach, błonie śluzowej jamy ustnej czy języku. Wśród często występujących objawów ostrej białaczki wymienić należy również     skłonność do tworzenia się wybroczyn skórnych, sińców i samoistnych krwotoków np. z nosa.

 

Jaki ma przebieg białaczka przewlekła? Zazwyczaj białaczki przewlekłe mają podobne objawy jak ostre choć przebiegają mniej burzliwie. Osoby cierpiące na białaczkę przewlekłą odczuwają zazwyczaj ogólne osłabienie i mają ograniczoną sprawność fizyczną. Również w tym przypadku może wystąpić bladość skóry, spojówek i błony śluzowej jamy ustnej. Chorzy skarżą się również na bóle gardła, powiększenie węzłów chłonnych oraz uczucie ucisku w jamie brzusznej. Może wystąpić także zwiększona skłonność do zakażeń. Więcej o białaczce dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

 

Białaczka. Jak wygląda jej leczenie?

 

Leczenie białaczki należy do wysoce skomplikowanych i wymaga konsultacji oraz nadzoru zespołu lekarzy. Ponadto, terapia często uzależniona jest od typu białaczki i przez to oparta jest na różnych zasadach i schematach. Najczęściej w leczeniu białaczek stosuje się chemioterapię. W przypadku białaczek przewlekłych, dzięki nowoczesnym metodom leczenia, tzw. terapii celowanych, można stosować mniej inwazyjne niż chemioterapia terapie. W niektórych przypadkach stosuje się przeszczepienie szpiku.

 

Dzięki skutecznemu leczeniu możliwe jest uzyskanie i podtrzymanie tzw. remisji czyli zahamowanie rozrostu niewłaściwych, patologicznych komórek nowotworowych.

Komentarze