zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze?07-05-2016

      Wartości ciśnienia tętniczego na obu ramionach mogą się różnić, dlatego podczas pierwszej konsultacji lekarskiej należy wykonać pomiar ciśnienia na prawym i lewym ramieniu.
Prawidłowo, różnica ciśnień na obu rękach, dla ciśnienia skurczowego, nie powinna przekraczać 20 mmHg, a dla ciśnienia rozkurczowego - 10 mmHg. W przypadku wyższej różnicy należy skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, aby zawsze kolejne pomiary ciśnienia wykonywać na tym ramieniu, na którym ciśnienie tętnicze było wyższe.

      Na początku leczenia można mierzyć swoje ciśnienie kilka razy dziennie, aby sprawdzić jak zmienia się w różnych sytuacjach, np. rano po wstaniu, podczas pracy, po wysiłku fizycznym, podczas oglądania telewizji, przed przyjęciem leków lub w kilka godzin po ich przyjęciu.
Później wystarczy wykonywać pomiary 2 razy dziennie, np. rano po wstaniu (wówczas najlepiej przed przyjęciem porannej dawki leków) i wieczorem przed kolacją.
Kontrola ciśnienia o tej samej porze i w podobnych warunkach, pozwala na porównywanie wyników i ocenę skuteczności terapii.


      Należy odczekać około pół godziny po wypaleniu papierosa, wypiciu kawy czy alkoholu, po zmianie otoczenia (np. przejście z chłodnego do ciepłego pomieszczenia), a także intensywnym wysiłku.


      Przed samym pomiarem należy odpocząć, leżąc lub siedząc około 5- 10 minut i w podobnej pozycji wykonać pomiar (np. jeśli się leżało, lepiej mierzyć ciśnienie leżąc, unika się wówczas skoku lub spadku ciśnienia spowodowanego zmianą pozycji).


Ramię, na którym mierzone jest ciśnienie, musi być wolne od ubrań i nic nie powinno go krępować. Należy swobodnie oprzeć ramię na podłożu - wyprostowane, ale nie napięte.
Opaskę aparatu zakłada się na ramię tak, aby znajdował się na poziomie serca (2-3 cm powyżej zgięcia łokcia). Założony mankiet powinien przylegać, na tyle by się samoistnie nie przesuwał, ale by można było pod niego swobodnie wsunąć palec.


Nie powinno się rozmawiać w trakcie pomiaru.


Należy dość szybko wypełnić mankiet aparatu powietrzem. Jeśli używamy aparatu mechanicznego, wówczas należy zwrócić uwagę, do jakiej wartości należy napompować mankiet (przynajmniej 30 mmHg wyżej niż przeciętne mierzone ciśnienie), a także by nie pompować mankietu ręką, na której dokonujemy pomiaru. Słuchawkę lekarską układa się nad tętnicą w dole łokciowym. Powietrze z mankietu należy spuszczać powoli. Pierwszy usłyszany ton oznacza ciśnienie skurczowe, ostatni słyszalny ton to ciśnienie rozkurczowe (jeśli tony słyszalne są aż do wartości 0 mmHg, wówczas za ciśnienie rozkurczowe uznaje się wartość ściszenia tonów).


Zwykle wykonuje się 2 pomiary oddzielone 2-5 minutową przerwą. Jeśli ich wyniki znacznie się różnią, należy wykonać kolejne pomiary, a jako wartość ostateczną przyjmuje się średnią arytmetyczną z pomiarów).
      Koniecznie należy zapisać wyniki, opatrzone datą i godziną pomiaru. Najlepiej w specjalnym zeszycie samokontroli ciśnienia tętniczego.Opracowanie BW

Komentarze

dodał: ~Martas | 2017-03-31 14:02:22

Ja bym zainwestowała w aparat EasyMed. Raz, że sama go używam, więc chwalę to co mam ;) A dwa, że naprawdę wygodnie się korzysta, jest długa gwarancja, baterie też potrafią sporo wytrzymać. Pomocne są barwy na wyświetlaczu po których można wywnioskować czy wynik jest okej, czy jednak trzeba by się skonsultować z lekarzem.

dodał: ~Gość | 2016-03-20 14:55:39

Osobiście mam zaufanie do produktów tego typu od Geratherm. Mam od nich termometr, a ostatnio kupiłem ciśnieniomierz easy med. Fajny, ergonomiczny, duży podświetlany wyświetlacz i ekspresowy pomiar ciśnienia.

dodał: ~lucas33 | 2016-02-15 20:59:52

Używamy w domy modelu Desktop Geratherm. To nam mama poleciła, także kupiliśmy sobie z żoną tak dla profilaktyki. Ma funkcję wykrywania arytmii, wyświetlacz jest spory, wyniki dokładnie widać bez lupy ;)

dodał: ~Gość | 2013-10-23 15:13:33

Czy ma znaczenie do jakiej wartości napompujemy mankiet? Wszędzie piszą o 30mmHg powyżej spodziewanego najwyższego ciśnienia.Czyli jeżeli ktoś ma 120/80 to nie powinno się raczej pompować powyżej 160 mm bo to może zafałszować odczyt.Ale wszędzie w gabinetach zabiegowych pompują do 200 mm nie bacząc jakie ktoś miał ciśnienie w poprzednich pomiarach.Czy raczej nie ma to znaczenia i obojętnie ile napompujemy to i tak odczytamy prawidłowo ciśnienie ?

dodał: ~Gość | 2013-10-23 15:01:00

Czy ma znaczenie do jakiej wartości napompujemy mankiet? Wszędzie piszą o 30mmHg powyżej spodziewanego najwyższego ciśnienia.Czyli jeżeli ktoś ma 120/80 to nie powinno się raczej pompować powyżej 160 mm bo to może zafałszować odczyt.Ale wszędzie w gabinetach zabiegowych pompują do 200 mm nie bacząc jakie ktoś miał ciśnienie w poprzednich pomiarach.Czy raczej nie ma to znaczenia i obojętnie ile napompujemy to i tak odczytamy prawidłowo ciśnienie ?