zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak odkazić ranę w prawidłowy i bezpieczny sposób? 05-10-2021

Lato to czas licznych wypraw, wyjazdów i wycieczek. Aktywność fizyczna, mimo że jest bardzo korzystna dla naszego organizmu, zwiększa ryzyko wystąpienia różnorodnych ran i kontuzji. Jak sobie z nimi radzić? W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć skaleczenie? Podpowiadamy.

 

Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyło się przerwanie ciągłości skóry, zazwyczaj nazywane zranieniem. W zależności od tego, czy nastąpiło jedynie uszkodzenie naskórka, czy tkanek skóry właściwej, może być ono powierzchowne lub głębokie, a co za tym idzie mniej lub bardziej poważne. W zależności od sposobu powstania rozróżniamy kilka różnych rodzajów ran, z których każda może wyglądać inaczej – cięte, kłute, szarpane, tłuczone czy kąsane, a także pooperacyjne. Te głębokie często wymagają pomocy lekarza, czyli interwencji chirurgicznej – konieczne jest wtedy założenie szwów – jednak z tymi niewielkimi możemy poradzić sobie samodzielnie i opatrzyć je we własnym zakresie, stosując dostępne od ręki preparaty i środki medyczne, które znajdują się zazwyczaj w domowej apteczce. 

 

Jak postępować z raną?

U zdrowego człowieka proces gojenia się ran powinien następować samoczynnie i – jeśli wskazania lekarza nie zostały nakreślone inaczej  – nie wymaga on szczególnego wsparcia farmakologicznego. Aby jednak mogło dojść do prawidłowego zagojenia się zranionego miejsca, konieczne jest jego właściwe oczyszczenie oraz dezynfekcja. Warto bowiem wspomnieć, że najwięcej kłopotów ze źle gojącymi ranami pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z infekcją powstałą w miejscu przerwania skóry. Może to być bardzo groźne i prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.  

 

Kiedy mammy do czynienia z raną, warto więc pamiętać o kilku krokach:

  1. Dokładne oczyszczenie rany – w tym celu wystarczy zwykła, czysta woda lub roztwór soli fizjologicznej – ważne jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby utrudnić proces gojenia.

  2. Dezynfekcja – tutaj konieczne jest użycie jednego z wielu specjalnych preparatów, przeznaczonych do odkażania ran. Przeznaczone do tego środki antyseptyczne mają na celu usunięcie wszelkich drobnoustrojów z miejsca skaleczenia. 

  3. Dbanie o czystość rany – warto zabezpieczyć miejsce skaleczenia opatrunkiem, który ochroni je przed ponownym zabrudzeniem.

 

Jaki środek do odkażenia rany wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów. Do najpopularniejszych z nich należą woda utleniona oraz spirytus salicylowy. Możliwe jest również kupienie specjalnych gazików nasączonych środkiem antyseptycznym. W przypadku większości niewielkich ran takie środki wystarczą. Jeśli jednak rana jest poważniejsza, warto skonsultować ją z lekarzem, który zaproponuje najlepszy sposób odkażenia (lub przeprowadzi ten proces samodzielnie) oraz późniejszej pielęgnacji uszkodzonej skóry.

 

Jeśli natomiast chcesz znaleźć więcej praktycznych informacji na ten temat, zapoznaj się z blogiem https://mamabezrecepty.pl/. To strona prowadzona przez mamę farmaceutkę, dzielącą się z czytelnikami swoją specjalistyczną wiedzą oraz wieloma ciekawymi poradami.

Komentarze