zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak interpretować wyniki badań krwi? 13-10-2020

 

 

Niejednokrotnie lekarz zleci nam wykonanie badań krwi. Mogą być to badania podstawowe lub rozszerzone. Wyniki dostajemy w postaci wydruku, na którym istnieje szereg oznaczeń wraz z różnymi pomiarami. Jak prawidłowo interpretować wyniki krwi? Uchylamy rąbka tajemnicy.

 

Interpretacja wyników krwi nie jest zbyt trudna, jednak należy wiedzieć, co oznaczają dane skróty i jakie powinny być normy. Interpretacja wyników pozwoli nam zobaczyć, czy przypadkiem z naszym ciałem nie dzieje się nic złego. Każda nieprawidłowość działania organizmu ma odbicie w wynikach krwi.

 

Interpretacja wyników krwi online

 

W dzisiejszych czasach, czasach epidemii coraz częściej korzystamy z usług lekarza online. Umawiamy się na wizyty, które odbywają się przez ekran komputera, czy przez rozmowę telefoniczną. Lekarz online może zlecić nam również wykonanie badań (oczywiście stacjonarnie, tego akurat online się nie da zrobić). Po otrzymaniu wyników musimy je rozczytać, aby wiedzieć, co odbiega od normy, a co działa OK. Możemy spróbować rozszyfrować je sami, aby wstępnie zorientować się, jak to z nami jest, jednak ważna jest fachowa interpretacja wyników krwi. Należy ponownie umówić się na wizytę z lekarzem prowadzącym w celu przedstawienia mu wyników.

 

Obecnie może to się odbywać również za pomocą internetu. Wystarczy swojemu lekarzowi podesłać wyniki za pomocą e-maila i czekać na interpretację wyników mailową lub podczas kolejnej wizyty lekarskiej.

 

Wyniki badań krwi - co tam znajdziemy?

 

Z krwi możemy zbadać właściwie wszystko. Określimy ilość cukru, cholesterolu, poziom hormonów, kobieta dowie się, czy zostanie mamą, a policja zbada poziom alkoholu. Z krwi również odczytamy, czy możemy cierpieć na nowotwór, czy inne poważne choroby, np. białaczkę.

 

Poniżej przedstawiamy przykładowe, najczęściej zlecane pomiary wraz z interpretacją wyników, przez podanie norm.

 

Leukocyty 4000 - 10000 na mm³

Erytrocyty 3,5 - 5,5 mm³

hemoglobina 12 -18 g/dl

OB 12-20 mm/h

cholesterol do 200 mg/dl

glukoza 70-99 mg/dl

 

Wyniki zależą również od płci, wieku i ewentualnych chorób współistniejących, a także od przyjmowanych lekarstw. Dlatego ważne jest, żeby wyniki wszystkich badań, jakie wykonujemy (nie tylko krwi) przekazać lekarzowi do interpretacji. Jeśli nie możemy zrobić tego w tradycyjny sposób, skontaktujmy się z doktorem online. Fachowa interpretacja wyników krwi daje nam szansę na skuteczne leczenie.

 

Jedną ze stron, gdzie możemy zlecić lekarzowi online interpretację naszych wyników badań jest Telemedyk.online. Możesz również przeczytać tam ciekawe artykuły o tematyce zdrowotnej.

Komentarze