zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak działa oczyszczacz powietrza i dlaczego warto oczyszczać powietrze w domu? 01-12-2020

Czyste powietrze – co to znaczy

O czystym powietrzu mówimy wówczas, gdy jest wolne od tzw. pyłów zawieszonych (bardzo charakterystyczne zwłaszcza w sezonie zimowym), i spalin. Szukamy takiego w lesie, w górach, nad morzem. Jednak warto wiedzieć, że czyste powietrze możemy mieć także w domu lub mieszkaniu, nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście. Dzięki oczyszczaczowi powietrza usuniemy z domu nie tylko pył i brzydki zapach, ale także alergeny, zarodniki pleśni i grzybów, a nawet wirusy i bakterie.

Oczyszczacz powietrza jest niezbędny, jeśli choć jeden z domowników cierpi na alergie wziewną – kurz, roztocza, pyłki, sierść zwierząt.

Jak działa oczyszczacz powietrza

W bardzo dużym uproszczeniu oczyszczacz można porównać do odkurzacza. Różnica jest taka, że oczyszczacz oczyszcza to, co jest niewidoczne. Zasysa powietrze, które następnie jest przepuszczane przez zestaw filtrów, wychwytuje drobinki kurzu, sierści i innych alergenów, po czym „oddaje” czyste powietrze. Oczyszczacz, który można kupić w sklepie eldom.eu, wyposażony jest w trzy niezależne filtry (Hepa, węglowy, antybakteryjny), co znacznie podnosi jego wydajność, a także lampę UV, która wspiera system filtrów, pomagając usuwać z powietrza wirusy i bakterie. To bardzo ważna funkcja, przydatna szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Kiedy będzie potrzebny oczyszczacz powietrza, czy tylko zimą?

Zdecydowanie nie. Sezon zimowy to przede wszystkim wirusy, bakterie, kurz, pyły zawieszone i roztocza. Na pewno warto mieć pod ręką urządzenie, które pomoże usunąć je z powietrza. Natomiast już wczesną wiosną zaczyna się kwitnienie drzew, traw i zbóż. Ich pyłki dla wielu osób są bardzo silnymi alergenami i skutecznie utrudniają funkcjonowanie. Ponieważ pyłki mogą być przenoszone przez wiatr na duże odległości, pojawiają się nie tylko na terenach zielonych, ale także w miastach. Oczyszczacz powietrza pomoże alergikowi przetrwać najtrudniejsze miesiące.

Kto potrzebuje oczyszczacza powietrza

Każdy. Czyste powietrze to zdecydowanie lepsze samopoczucie, a także wygląd. Tym mogą być zainteresowane głównie kobiety, ale nie tylko. Zanieczyszczone powietrze odbija się na wyglądzie – matowe włosy i ziemista cera to niemal standard, jeśli stale przebywamy w powietrzu pełnym pyłów i alergenów.

Jeśli w domu są małe dzieci, oczyszczacz może pełnić funkcję profilaktyczną – bez stałego kontaktu z alergenami nie dojdzie do rozwoju alergii.

Oczywiście, jak już zostało powiedziane wyżej, jeśli w domu mieszka alergik, kupno oczyszczacza jest koniecznością.

Jakie funkcje powinien mieć dobry oczyszczacz

Każdy oczyszczacz działa na podobnej zasadzie – filtruje powietrze. Jednak dobre oczyszczacze mają kilka dodatkowych funkcji i warto ich szukać przy zakupie. Dzięki temu korzystanie z urządzenia będzie bardziej komfortowe.

– Cicha praca – urządzenie pracujące cały dzień nie powinno być zbyt głośne.

– Tryb nocny – przydatny, jeśli chcemy ustawić oczyszczacz w sypialni.

– Jonizacja – występuje naturalnie w przyrodzie, w warunkach domowych jest zakłócana przez urządzenia elektryczne. Znacząco podnosi jakość powietrza.

– Czujnik jakości powietrza – informuje o dużym natężeniu zanieczyszczenia.

– Timer – pozwala na ustawienie czasu pracy urządzenia.

Jeśli zamierzasz kupić oczyszczacz, przeczytaj koniecznie: Czym kierować się wybierając oczyszczacz powietrza do domu?

Komentarze