zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak domowymi metodami skutecznie pozbyć się chrypki? 11-12-2017

Miód

Właściwości lecznicze miodu są znane od pokoleń. Lista dolegliwości, które pomaga skutecznie wyleczyć, jest bardzo długa, a wśród różnych schorzeń znajduje się również chrypka. Miód pomaga skutecznie się jej pozbyć, bo ma działanie wyścielające błony śluzowe oraz zawiera substancje, zwane naturalnymi antybiotykami, pomagające w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi bytującymi jamie ustnej i gardle. To właśnie wspólne działanie na tych dwóch obszarach sprawia, że miód pozwala pozbyć się chrypki.

 

Siemię lniane

Szukając sposobu na walkę z chrypką warto również sięgnąć po siemię lniane. Jest ono dobrze znane ze swoich właściwości wspomagających pracę układu pokarmowego, ale warto wiedzieć, że równie skutecznie działa na błonę śluzową gardła. Dzieje się tak dzięki właściwościom wyścielającym i wygładzającym, które pomagają pozbyć się z gardła zalegającej wydzieliny. To właśnie ona, oblepiając struny głosowe, jest główna przyczyną problemów z chrypką.

Siemię lniane możemy stosować między innymi w formie naparów oraz w postaci domowego syropu zrobionego z ziaren siemienia lnianego z dodatkiem miodu i cytryny. Takie połączenie leczniczych składników gwarantuje, że działanie syropu będzie tak samo szybkie, jak i skuteczne.

 

Sól kuchenna lub woda utleniona

Jeśli nie mamy w domu miodu ani siemienia lnianego, to w przypadku chrypki możemy sobie radzić zwyczajną solą kuchenną lub wodą utlenioną. Obie te substancje mają działanie odkażające, dzięki czemu stosowane miejscowo pomagają usunąć bakterie z gardła.

 

Jeśli chcemy skorzystać z ich działania, to powinniśmy przygotować sobie roztwór soli kuchennej (1 łyżka na pół szklanki wody) lub wody utlenionej (4 łyżeczki na pół szklanki wody) i tak przygotowaną miksturą płukać gardło. Nie jest to może zbyt przyjemne, jeśli robimy to po raz pierwszy, ale po kilku płukaniach przyzwyczajamy się do smaku. Jest to metoda skuteczna i bardzo szybka, bo ulgę możemy poczuć już po jednym płukaniu.

 

Warto wiedzieć, że wszystkie wyżej wymienione sposoby na chrypkę możemy stosować jednocześnie, bo jedno nie wyklucza działania drugiego. Róbmy to jednak z głową i nie płuczmy gardła zaraz po tym, jak piliśmy syrop z siemienia lnianego czy jedliśmy miód, które miały wyścielić gardło. Lepiej w pierwszej kolejności wypłukać gardło, odczekać co najmniej pół godziny z piciem i jedzeniem czegokolwiek, a dopiero później sięgnąć po inne rozwiązania.

Komentarze