zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na życie? 19-06-2018

Wybór polisy życiowej może przyprawić o zawrót głowy. Na rynku działa kilkadziesiąt towarzystw, z których każde posiada co najmniej kilka produktów związanych z ubezpieczeniami na życie. Ale dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi online, zakup polisy okaże się nie tylko szybki, ale również dziecinnie prosty i tani. Tylko warto wcześniej przyjąć odpowiednią strategię.

Ubezpieczenie na życie to produkt osobisty – i nie ma w tym sformułowaniu ani trochę przesady. Tu składka, jak w żadnej innej polisie zależy od nas samych, a dokładniej od naszego wieku, stanu zdrowia czy trybu życia. To m.in. pod tym kątem należy szukać polisy odpowiedniej dla siebie. Sprawdzimy różne warianty i możliwości.

 

Polisa na życie a grubość portfela

Najpierw jednak przeanalizujemy najważniejszy czynnik przy wyborze ubezpieczenia na życie. To wysokość składki za polisę. Cena gra niestety wciąż decydującą rolę – swoją uwagę kierujemy na te produkty, które są tanie. Jednak w zamian możemy być rozczarowani np. niską kwotą odszkodowania lub brakiem świadczenia – jeśli okaże się, że zdarzenie nie znajdowało się w zakresie ochrony. Niska składka oznacza wąski pakiet ochronny ubezpieczenia.

Ile powinna kosztować polisa na życie? Tyle, na ile nas stać. Oczywiście, najtańsze składki zaczynające się od 20-30 zł miesięcznie wyglądają atrakcyjnie, ale dotyczą tylko… śmierci ubezpieczonego – i to z określonych przyczyn, np. śmierć w wypadku komunikacyjnym jest już osobnym zdarzeniem.

Przy kierowaniu się ceną trzeba pomyśleć o możliwościach finansowych nie tylko w momencie zawierania umowy, ale i w późniejszym okresie, zwłaszcza gdy umowa jest zawierana na dłuższy okres, np. 5 lat. Nasza wypłacalność jest podstawowym warunkiem dla zachowania prawa do ochrony i otrzymania świadczenia.

Lepiej zatem przeznaczyć mniejszą część domowego budżetu, np. 120 zł miesięcznie zamiast rezygnować z polisy,, gdy okaże się, że 350 zł przekracza nasze możliwości z powodu innych wydatków.

 

Polisa na życie a wiek ubezpieczonego

Mniej za ubezpieczenie na życie (www.ubezpieczeniaonline.pl) zapłacimy w młodym wieku. Składka 30-latka i 50-latka może różnić się nawet trzykrotnie. Niewiele młodych osób myśli poważnie o swojej przyszłości, a szczególnie wydatkach na polisę, ale w tym czasie za polisę życiową zapłacimy naprawdę niewiele. A przy tym nie musimy kupować wszystkiego, wystarczą podstawa (śmierć ubezpieczonego) i dodatki dopasowane do naszego weku (NNW, rehabilitacja, assistance).

Starsi jako dodatkowe ubezpieczenie na życie na www.ubezpieczeniaonline.pl chętniej wybiorą np. poważne zachorowanie czy pobyt w szpitalu.

 

Polisa na życie a stan zdrowia

Jeśli nie chcemy płacić dużo za polisę na życie, a przy tym mieć wartościowe rozszerzenia, to oprócz wieku, liczyć się będzie także stan naszego zdrowia. Ubezpieczyciele przy zawieraniu umowy podsuwają do wypełnienia tzw. ankietę medyczną. Na jej podstawie precyzujemy historię naszych chorób, operacji i innych komplikacji. W razie wątpliwości towarzystwo skieruje nas na z góry opłacone badania dodatkowe potwierdzające diagnozę.

W ankiecie warto podać prawdziwe informacje. Towarzystwo ma prawo do wglądu w naszą historię medyczną i jeśli okaże się, że w przeszłości chorowaliśmy na serce, a ten fakt zatailiśmy, to nie otrzymamy świadczenia np. z tytułu zawału serca (jeden z przypadków w rozszerzeniu „poważne zachorowanie”). Podobnie jest z palaczami, którzy zawierając umowę na poważne zachorowanie (nowotwór płuc) muszą liczyć się z wyższą składką.

 

Polisa na życie a wykonywany zawód

Praca zawodowa i hobby o także czynniki brane pod uwagę przy ustalaniu ceny, jaką zapłacimy za ubezpieczenie na życie. Górnik pracujący kilkaset metrów pod ziemią, kierowca ciężarówki, pracownik biurowy czy przewodnik wycieczek to zajęcia różniące się stopniem ryzyka śmierci, chorób itp.

Podobnie jest z czasem wolnym – sport uprawiany amatorsko również różni się stopniem ryzyka. Szachy, piłka nożna a paralotniarstwo to zupełnie inne dyscypliny i pod tym katem również nasza polisa na życie powinna być dopasowana.

Przy spokojnym trybie życie przyda się mniej dodatków, ale i tak warto mieć kilka z nich, a przynajmniej następstwa nieszczęśliwych wypadków czy assistance medyczne. Dla osób pracujących czy wypoczywających w bardziej ekstremalnych warunkach przyda się z pewnością:

  • NNW,

  • pobyt w szpitalu,

  • rehabilitacja,

  • operacja,

  • poważne zachorowanie,

  • trwałe inwalidztwo.

 

Ochrona, oszczędzanie czy inwestowanie z polisy?

Żeby dobrze wybrać ubezpieczenie na życie musimy też wiedzieć, czego chcemy. Do wyboru jest kilka możliwości – polisa będzie nas tylko chronić finansowo w razie wypadku czy innego zdarzenia, polisa będzie łączyć ochronę z gromadzeniem oszczędności na koncie polisowym, składka z polisy będzie pomnażana dzięki inwestowaniu wpłacanych środków w specjalne fundusze.

POLISA OCHRONNA. Wpłacamy miesięcznie 250 zł, a w zamian dostajemy gwarancję otrzymania środków za złamanie ręki, za każdy dzień pobytu w szpitalu, wezwanie lekarza lub pielęgniarki czy dostarczenie leków.

POLISA OSZCZĘDNOŚCIOWA. Ta sama przykładowa składka w wysokości 250 zł jest dzielona na część ochronną (100 zł) i oszczędnościową (150 zł). Przez cały czas trwania umowy mamy zapewnioną ochronę finansową z tytułu wypadku czy innego zdarzenia dotyczącego zagrożenia naszego życia i zdrowia. Na koniec umowy otrzymujemy zebraną sumę, która może być dodatkiem do emerytury i zastrzykiem gotówki do zakupu mieszkania czy samochodu.

POLISA INWESTYCYJNA. Składka 250 zł jest również dzielona – na część ochronną oraz inwestycyjną. Ostatnia z nich trafia do tzw. Ubezpieczonych Funduszów Kapitałowych, gdzie może ulec pomnożeniu. Jednak należy się liczyć z ryzykiem inwestycyjnym. Bez względu na wahania kursów UFK z części ochronnej polisy zostanie nam wypłacone odszkodowanie za doznany wypadek.

 

Online czy offline – gdzie kupić polisę na życie?

To, gdzie zdecydujemy się kupić ubezpieczenie życiowe, będzie miało znaczenie na wysokość składki. Najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń dostępnej na ubezpieczeniaonline.pl – dostajemy do 5 ofert od towarzystw, nie musimy od razu decydować się na zakup, wszystkie szczegóły spokojnie objaśni nam agent, z którym możemy spotkać się nawet w miejscu naszego zamieszkania.

Komentarze