zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Istnieją nowe dowody w sprawie transmisji zakażeń wirusem HIV 15-05-2011

 

 
 
     13 maja Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia ogłosił nowe zaskakujące dane na temat przenoszenia wirusa HIV poprzez kontakty seksualne. W badaniu przeprowadzonym w USA, Afryce, Azji i Ameryce Południowej wykazano, że osoby zarażone wirusem HIV korzystające z terapii antyretrowirusowej, w zdecydowanie mniejszym stopniu zarażały swoich partnerów. To przełomowe odkrycie pchnie naprzód prewencję przed HIV.
     W badaniu wzięło udział ponad 1700 par, w których tylko jeden z partnerów był HIV dodatni. Ryzyko przeniesienia wirusa na niezainfekowanego partnera podczas stosowania leczenia udało się zmniejszyć o 96%. Zatem na 100 tys. osób narażonych na zainfekowanie (poprzez stosunki płciowe pomiędzy osobą zakażoną a niezakażoną) zaledwie u 4 osób dojdzie do przeniesienia wirusa. To niezwykle mało w porównaniu z 200 zakażeniami w przypadku niestosowania terapii antyretrowirusowej.
     Biorąc pod uwagę, że stosunki seksualne są najczęstszym źródłem zakażenia wirusem HIV na świecie, odkrycie pozwoli radykalnie zmniejszyć ilość nowych zakażeń. Oczywiście szansa na to istnieje tylko w tych krajach, w których leczenie antyretrowirusowe jest obecnie dostępne lub mieszkańców stać na wykupienie sobie leków. Niestety w Afryce, gdzie dostęp do leczenia jest najsłabszy, ludzi zakażonych jest najwięcej.
     W Polsce najczęstszą przyczyną transmisji wirusa jest wielorazowe stosowanie igieł do wstrzykiwania narkotyków. Oznacza to, że w krajach o podobnym odsetku przyczyn zakażeń, wpływ odkrycia na redukcję infekcji nie będzie aż tak znaczny.
     Szacuje się, że obecnie na świecie zakażonych jest blisko 40 mln osób w tym 2 mln dzieci. Pandemia HIV rozprzestrzeniła się na wszystkie regiony świata a liczba nowych zachorowań wciąż rośnie i wynosi dziś ponad 2,5 mln rocznie. Niewiele mniej osób umiera w ciągu roku z powodu AIDS. Ograniczenie przyrostu nosicieli przy nie posiadaniu jeszcze niezawodnego leczenia przyczynowego wydaje się być najlepszą ofensywą przeciw wirusowi.
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków