zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Infekcje grzybicze zmorą diagnostyczną. 28-03-2019

W sezonie jesienno-zimowym dominują infekcje górnych dróg oddechowych. Najczęściej dochodzi do zakażenia wirusowego, aczkolwiek za znaczną część chorób odpowiadają bakterie. Najrzadziej źródłem zakażenia są grzyby. Lekarz rodzinny, kierując się tak zwaną medycyną opartą na faktach (EBM), stosuje leczenie typowe dla najczęściej występujących patogenów, stąd też antybiotyki powinny być stosowane tylko w przypadkach zakażeń bakteryjnych. Z powyższych powodów najczęściej stosowana jest strategia czujnego wyczekiwania i zaleca się pacjentowi, aby w przypadku pogorszenia objawów pojawił się ponownie. W takiej sytuacji leczenie antybiotykiem ma już swoje uzasadnienie, gdyż w infekcjach wirusowych zazwyczaj zachodzi samoistna poprawa.

 

Konsekwencje niepoprawnego stosowania antybiotyku

 

Problem pojawia się w sytuacji, gdy na infekcję wirusową przepisany zostanie lek przeciwbakteryjny. Antybiotyki znacznie obniżają odporność pacjenta ze względu na eliminację naturalnej flory bakteryjnej obecnej w jelitach. W takiej sytuacji łatwiej dochodzi do kolejnej infekcji i często jest to infekcja bakteryjna. Ordynowany kolejny antybiotyk jeszcze bardziej wyjaławia organizm i w takim mechanizmie dochodzi do przykrych zakażeń grzybiczych. Czasem zdarza się sytuacja, gdy już po pierwszej kuracji środkiem przeciwbakteryjnym dochodzi do inwazji grzybów. W takim przypadku podawanie antybiotyku nic nie pomaga, a wręcz pogarsza stan pacjenta. Bardzo ważny jest wywiad, dzięki któremu lekarz może wpaść na trop prawdopodobnej etiologii.

 

Skutki uboczne antybiotykoterapii - grzybice

 

Najczęstszym miejscem szerzenia się grzybów w trakcie antybiotykoterapii jest jama ustna.  Co ciekawe – grzyby występują często obok prawidłowej fizjologicznej flory bakteryjnej, szczególnie te z rodzaju Candida. Jednakże w trakcie antybiotykoterapii dochodzi do zmniejszenia liczby bakterii i ten fakt wykorzystują drożdżaki, które wywołują zapalenie gardła z powodzeniem leczone za pomocą flukonazolu. U kobiet dosyć częstą infekcją jest kandydoza pochwy, gdzie preferowana jest kuracja miejscowa. Jednakże istnieją dużo cięższe formy zakażenia o znacznej śmiertelności. Bardzo ciężkim zakażeniem jest grzybicze zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. W leczeniu wszystkich infekcji grzybiczych bardzo ważne jest stosowanie probiotyków, aby uzupełnić naturalną florę bakteryjną.

 

Grzybica skórna i jej leczenie

 

Mimo wszystko najczęstsze choroby związane z grzybami dotyczą skóry. Bardzo powszechną, a za razem wstydliwą infekcją jest grzybica stóp. Leczenie wymaga dużego zdyscyplinowania pacjenta, regularnego stosowania leków oraz zmiany trybu życia i pewnych nawyków, takich jak chodzenie boso po podłodze w miejscach publicznych. Na szczęście nie jest to problem zagrażający życiu, lecz na pewno potrafi je uprzykrzyć. W trakcie kuracji stosujemy substancje działające miejscowo. Dobre wyniki przynosi leczenie za pomocą bifonazolu, który zawarty jest w kremie Canespor. Środek należy stosować raz dziennie, najlepiej wieczorem. Terapia wymaga czasu i najczęściej wynosi około 3 tygodni. Bifonazol oddziałuje również na inne postaci grzybicy takie jak grzybica tułowia, dłoni i fałdów skórnych, łupież pstry i łupież rumieniowy czy powierzchowna kandydoza skóry.

Komentarze