zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Implanty zębowe - sztuczne elementy wśród naturalnego uzębienia !26-10-2011

Implanty zębowe są metalowymi słupkami lub ramkami, które są umieszczane w kości szczęki pod dziąsłem metodami chirurgicznymi, umożliwiają one dentyście umocowanie na nich sztucznych zębów.

Jak działają implanty?
Ze względu na to, że implanty zrastają się z kością szczęki, zapewniają one stabilną podporę dla sztucznych zębów. Protezy zębowe oraz mosty montowane do implantów nie zsuną się ani nie przemieszczą w jamie ustnej, co jest ważne przy jedzeniu i mówieniu. To bezpieczne mocowanie sprawia, że protezy i mosty, podobnie jak pojedyncze korony montowane na implantach dają poczucie większej naturalności, niż tradycyjne mosty lub protezy.
Dla niektórych osób zwykłe mosty i protezy są po prostu niewygodne lub niemożliwe do zastosowania z uwagi na bolesność, słabe punkty podparcia lub dyskomfort. Mosty trzeba mocować do zębów po obu stronach przestrzeni po brakujących zębach. Zaletą implantów jest fakt, że nie ma konieczności przygotowywania ani spiłowywania sąsiadujących zębów w celu utworzenia podpory dla nowego sztucznego zęba (zębów).

Warunkiem założenia implantów jest posiadanie zdrowych dziąseł i odpowiedniej tkanki kostnej, zapewniającej podstawę dla implantu. Należy także dbać o zdrowie tych struktur po założeniu implantów. Wielkie znaczenie dla długotrwałego sukcesu implantów zębowych ma przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty.
Implanty są zazwyczaj bardziej kosztowne, niż inne metody zastępowania zębów; większość firm ubezpieczeniowych pokrywa zaledwie poniżej 10 procent ich kosztów.

Wyróżniamy dwa typy implantów:
• wszczepy śródkostne — są to implanty wszczepiane chirurgicznie do kości szczęki. Po wygojeniu otaczającej tkanki dziąseł konieczny jest drugi zabieg chirurgiczny w celu umocowania słupka do oryginalnego implantu, następnie każdego słupka mocowany jest osobny ząb, bądź też zęby są łączone w postaci mostów lub protez.
• wszczepy podokostnowe — składają się z ramki metalowej, która jest mocowana do kości szczęki tuż pod tkanką dziąsła. Po wygojeniu dziąsła ramka jest umocowana do kości szczęki. Słupki, które są mocowane do ramki, wystają przez dziąsło, tak jak w przypadku wszczepów śródkostnych, do słupków mocowane są sztuczne zęby.

Jaka jest trwałość implantów?
Trwałość implantów wynosi w zasadzie 10–20 lat, w zależności od położenia implantu i przestrzegania przez pacjenta zasad higieny i regularnych wizyt u dentysty. Ze względu na to, że zęby trzonowe przenoszą większe obciążenia i zużywają się szybciej, implanty te zazwyczaj nie wytrzymują tak długo, jak zlokalizowane w przedniej części jamy ustnej.

Odbudowa brakującego uzębienia za pomocą implantów staje się coraz powszechniejszą metodą leczenia pacjentów całkowicie lub częściowo pozbawionych zębów. W przeszłości dokonywano prób implantacji wszczepów z różnych materiałów. Badania wykazały jednak, że czysty tytan jest najlepiej tolerowany przez tkankę kostną. Ów przełom w leczeniu stomatologicznym został zainicjowany odkryciem, iż implanty zębowe wykonane z czystego tytanu mogą połączyć się z kością szczęki lub żuchwy na skutek ich bezpośredniego kontaktu.
 

opracowanie: OKO

Czytaj także:

Leczenie kanałowe - na czym polega i kiedy się wykonuje?

Zęby mądrości? utrzymywać czy usuwać?

Migreny, bóle głowy !

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?

Tomografia komputerowa w stomatologii !

Komentarze

dodał: ~Gość | 2018-12-25 18:47:15

Mam 68 lat i od kilkunastu lat noszę protezę górną i dolną już nie mogę swobodnie gryżć proszę o radę czy w moim wieku mogę wstwić sobie implanty i ile by mnie to kosztowało jestem z Olsztyna.

dodał: ~Gość | 2015-03-29 11:09:15

Implant można wstawić już za 1000 zł (tzn. samą śrubkę), a za drugie tyle resztę po kilku miesiącach. Wiem, bo mam kilka, pełne zadowolenie. jakby ktoś chciał info to mój mail: infowet@duno.pl

dodał: ~Gość | 2014-01-11 19:05:24

Niestety wszystko dla bogaczy, NFZ nie dołoży mimo, że wszystkim zabiera i nie pyta o zgode.

dodał: ~Gość | 2013-09-17 12:50:00

Witam:) Dowiedziałam się ,że można zrobić protezę na miniimplantach i prosiłabym o szczegóły . Ponieważ wkrótce będę bez zębów a o implantach nie ma mowy.

dodał: ~Gość | 2013-05-08 17:09:53

No wlasnie co to za tajemnica ze nie pisze sie dokladnie jakie sa koszty od - do kazdy moze sobie przeliczyc ile i czy wogole go stac bo wynika z tego ze tylko dla milionerow sa implanty a w gazetkach informacje ze na raty i nie tak drogo wiec o co chodzi?????

dodał: ~Gracho | 2012-06-12 17:07:30

Witam! Mam protezy już od po nad15lat...wszystkie zęby musiałam usunąć ze względu na parandatoze dziedziczną po ojcu...górna się jako tako trzyma a dolna lata na różne strony bo mam zapadnięte dziąsła...mam 60 lat jestem wdową i jestem na emeryturze a chciałabym mieć chociaż częściowe implanty na dole czy jest możliwość zrobić taniej? ile by to kosztowało? proszę o odpowiedz na mojego e-maila grazka57.51@o2.pl pozdrawiam...

dodał: ~Gość | 2012-06-04 17:45:35

ja mam do usunięcia 6 zębów i protezę do wymiany przy szóstce dzieci mnie nie stać

dodał: ~Gość danuta | 2012-03-01 23:16:44

zro bilam sobie w slupsku 4 implanty koszt wysoki ale warto naprawde

dodał: ~ORYGURT | 2011-08-17 20:37:34

To bardzo przykre ,że na ładne zęby stać tylko bogaczy ! Można się załamać takie życie to nie życie wszystkiego się odechciewa ! Gdzie znaleźć dobrego i w miarę taniego stomatologa ? Łódź.

dodał: ~Gość | 2011-07-19 21:15:49

bo to bardzo wysokie koszty

dodał: ~Gość | 2011-07-07 22:48:50

Kosz implanta wiodących firm to o.3300 Pln.

dodał: ~GośćGałgan | 2011-03-21 09:23:33

Jaka jest cena tego typu zabiegów, nikt o tym nie śmie pisać?