zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Implanty słuchowe: poznaj najskuteczniejsze metody leczenia schorzeń słuchu 25-07-2018

Co to jest implant słuchowy?

Implant słuchowy to urządzenie elektroniczne, które wszczepiane jest osobom cierpiącym na głuchotę obustronną lub głęboki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. Dzięki implantowi możliwa jest skuteczna rehabilitacja ciężkich postaci niedosłuchu. Mimo iż pacjent nie odzyskuje swojego naturalnego słuchu, to jednak następstwem wszczepienia implantu jest otrzymanie wrażeń słuchowych zbliżonych jakością do słuchu obecnego przed wystąpieniem schorzenia.

 

Dlaczego implanty słuchowy są tak skuteczne?

Zawsze wtedy, gdy upośledzenie słyszenia nastąpiło wskutek uszkodzenia ucha wewnętrznego istnieje duża szansa na przywrócenie dużej części zmysłu słuchu poprzez zastosowanie chirurgicznie wszczepianego implantu. Ze względu na podłączenie urządzenia wprost do zazwyczaj nienaruszonych nerwów słuchowych implanty cechują się bardzo wysoką skutecznością działania. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku uszkodzenia ucha wewnętrznego standardowe aparaty słuchowe nie dają poprawy słyszenia – jedynym ratunkiem jest wtedy skorzystanie z implantu.

Czy implanty słuchowe są refundowane?

Zarówno operacja wszczepienia implantu słuchowego, jak również samo urządzenie należą do kosztownych. Na szczęście pacjenci mogą uzyskać 100% dofinansowania z NFZ do całej procedury, niezależnie od ośrodka klinicznego, w którym operacja będzie przeprowadzana. Każda osoba może uzyskać wsparcie finansowe na każdym etapie leczenia: refundowane są zarówno przygotowania do zabiegu, jak również rehabilitacja. Pacjent pokrywa jedynie koszty związane z codzienną eksploatacją urządzenia (wymianę baterii, zakup dodatkowych urządzeń itp.)

Jak zbudowany jest implant słuchowy?

Każdy implant słuchowy składa się z dwóch części:

  • wewnętrznej – jest ona wszczepiana bezpośrednio w zagłębienie kości czaszki pacjenta, gdzie znajduje połączenie z nerwami słuchowymi. Część wewnętrzna implantu składa się z odbiornika i stymulatora elektrycznego (w przypadku implantów ślimakowych i pniowych) lub przetwornika elektromechanicznego (dla implantów ucha środkowego);
  • zewnętrznej – znajduje się ona na zewnątrz ucha i odpowiada za przetworzenie sygnałów pochodzących z części wewnętrznej na dźwięki zrozumiałe dla człowieka. Na część zewnętrzną implantu składają się mikrofon zbierający dźwięki z otoczenia, cyfrowy procesor mowy (przetwornik dźwięku) oraz nadajnik komunikujący się z odbiornikiem wewnątrz ucha.

 

Rodzaje implantów słuchowych

Implanty ślimakowe

Implanty ślimakowe to najpopularniejszy rodzaj urządzeń pozwalających na naprawę ciężkich uszkodzeń słuchu, które przyjmują postać obustronnej głuchoty. Elektroda wszczepiana jest w znajdujący się w uchu wewnętrznym ślimak, co umożliwia bezpośrednią stymulację zakończeń włókien nerwowych – w ten sposób wywoływane są wrażenia słuchowe, za których przetworzenie na dźwięki odpowiada część zewnętrzna implantu. Najczęściej stosowanym sposobem komunikacji między częścią wewnętrzną i zewnętrzną jest połączenie drogą radiową. Więcej informacji o implantach ślimakowych można znaleźć na stronie https://medicuscare.pl/implanty-slimakowe/.

Implanty zakotwiczone w kości – typ BAHA (Bone Anchorde Hearing Aid)

Implanty typu BAHA stosuje się wtedy, gdy niedosłuch ma charakter jednostronny i/lub mieszany bądź przewodzeniowy. Ucho wewnętrzne jest wtedy zdrowe, ale problem pojawia się w pewnym odcinku przewodu słuchowego, na przykład przy zarośniętych małżowinach usznych lub powracających stanów zapalnych ucha środkowego.

Implant typu BAHA wszczepiany jest do kości czaszki, a dźwięki przenoszone są poprzez drgania kostne. Szczegółowe informacje o tego typu urządzeniach można znaleźć pod adresem https://medicuscare.pl/implanty-na-przewodnictwo-kostne/.

Implanty akustyczne

Działanie implantów akustycznych jest zbliżone do urządzeń typu BAHA. Umieszczane są one w kanale ucha środkowego, całkowicie lub częściowo zastępując działanie tej części organizmu. Z tego względu stosuje się je wyłącznie przy jednostronnym niedosłuchu typu odbiorczego.

Implant akustyczny przekształca dochodzący z zewnątrz dźwięk w drgania mechaniczne, które następnie odbierane są przez kosteczki słuchowe. Ten sposób działania umożliwia bardziej naturalne odbieranie wrażeń słuchowych niż w przypadku innych implantów. Dokładny opis działania znaleźć można na stronie https://medicuscare.pl/implanty-akustyczne/.

 

Powrót do zdrowia wraz z implantem słuchowym

Implanty słuchowe pozostają najskuteczniejszą metodą leczenia zarówno ciężkich, jak również lżejszych przypadków wszystkich rodzajów niedosłuchu: od lekkich postaci mieszanych, aż do całkowitej głuchoty. Ze względu na stuprocentową refundację z NFZ dobrodziejstwa gwarantowane przez te urządzenia mogą być udziałem każdej osoby cierpiącej na uszkodzenia słuchu. Warto zatem skorzystać z tej możliwości i umożliwić sobie powrót do zdrowia.

Komentarze