zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Implantologia w pigułce 11-01-2016

Implant - inaczej wszczep stomatologiczny, wprowadzany w kość wyrostka zębodołowego, w jamie ustnej, zastępuje praktycznie korzeń zęba, ale może być jednoetapowy, tak skonstruowany, że jest i korzeń i część koronowa, na której montuje się koronę protetyczną tzn. Utracony ząb po który zgłasza się pacjent.

 

Dawniej implantologia nie była tak popularna jak obecnie, głównie z powodu częstych powikłań i krótkiego czasu stosowania implantów. Również i koszty były wysokie. Aktualnie jest to dziedzina, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na wskutek rozwoju medycyny, stomatologii estetycznej (tutaj można dowiedzieć się więcej na ten temat), licznym badaniom i użyciu najnowszej generacji materiałów - w 97% leczenie tą metodą jest bezpieczne i skuteczne. Implantologia stała się nawet bardziej popularna niż klasyczna protetyka, choć jest dużo droższa.

 

Implanty powinny być wszczepiane przez chirurga, protetyka, parodontologa lub lekarza wykształconego w imlantologii na tyle, żeby implant i późniejsza korona protetyczna znalazły się w odpowienim miejscu i posiadały możliwosć prawidłowej odbudowy proteycznej.

 

Implantologię stosuje się w przypadku braku zęba lub zębów, nawet wszystkich, a po wykonaniu rekonstrukcji protetycznej zastępują w większości przypadków zarówno korzeń zęba jak i naturalny ząb.

 

Implant może służyć jako:

- uzupełnienie braku zęba

- podstawa do koron, mostów, protez częściowych lub całkowitych

- poprawy stabilności protezy

 

Implanty idealnie spełniają także rolę zwalniającą zanik kości a jednym z głównych celów działania stomatologa oprócz ratowania zębów jest ochrona kości przed jej zanikiem.

 

Liczba zamocowanych implantów nie musi być taka sama jak ilość brakujących zębów. W sytuacji, gdy brak jednego zęba - mocuje się jeden implant, jednak w przypadku większych braków, ilość implantów zazwyczaj nie jest równa liczbie brakujących zębów.

 

Implanty mogą być wykonane z tytanu (ze względu na jego właściwości stosuje się takie najczęściej), lub z cyrkonu ( takie stosuje się w bardzo wybranych przypadkach). Materiały z których wykonuje się odbudowy protetyczne muszą posiadać właściwości biokompatybilne do tkanek otaczających jak i do całego organizmu . Co oznacza, że organizm nie traktuje tych materiałów jako ciał obcych, wobec czego nie uruchamia systemu obronnego, który odrzucałby te elementy.. Dlatego możliwe jest zrośniecie się (osteointegracja) implantu z kością, które trwa około 3 miesięcy, od momentu wszczepienia w kość. Bardzo istotna jest także wytrzymałość tych materiałów na obciążenia.

 

Podstawowe przeciwwskazania do zastosowania implantów:

- niewyleczone zęby (jednak po ich wyleczeniu można implantować)

- schorzenie jamy ustnej ( po wyleczeniu można implantowac)

- słabej jakości i ilości kość zębodołowa ( jednak odbudować kość w takim stopniu, by nie było problemu z umieszczeniem implantu)

- niewłaściwa higiena jamy ustnej, ( tacy pacjenci są w grupie ryzyka )

- niektóre choroby ogólne bedące w stanie ostrym

- alergie na tytan

- nałogi typu alkohol, papierosy, narkotyki powodują, że ci pacjenci są w grupie ryzyka

 

Artykuł poleca poznańska klinika stomatologiczna specjalizująca się w implantologii - CANDEO - http://candeo.pl

Komentarze