zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Hipnoza w leczeniu alergii.04-05-2016

     Hipnoza zajmuje się bezpośrednio kojeniem problemów duszy, pośrednio zaś wpływa na stan ciała. Ukojona dusza oznacza bowiem silniejsze i wytrzymalsze ciało. Lęk, strach, obawa to uczucia, które powodują zmiany w organizmie, myślach i zachowaniach. Poddając się tym stanom emocjonalnym jesteśmy pewni, że towarzyszyć nam one będą zawsze wtedy, gdy natkniemy się na rzeczy lub sytuacje, które te lęki spowodowały. Otaczamy się całym zestawem zachowań obronnych, by unikać drażliwych zdarzeń lub spotkań. Nagromadzenie skutków lęków i cierpienia osłabia nie tylko psychikę, ale także ciało.

 

Choroby „z przestrachu”, „z wewnętrznej wojny z samym sobą” to najpopularniejsze przyczyny uczuleń i alergii. Alergia zatem należy do typowych schorzeń psychosomatycznych, przy leczeniu których z powodzeniem stosuje się hipnoterapię.

 

     Dr Andrzej Kaczorowski:

Alergia, uczulenia i poważniejszy ich skutek – astma – to wskazówki, że nasz organizm nie do końca potrafi pozytywnie reagować na świat zewnętrzny. W pewnych przejawach tego świata, pozornie obojętnych, dopatruje się grożących mu niebezpieczeństw. Alergie pobudzane są i pogłębiane przez alergeny, czyli czynniki wywołujące uczulenie, uaktywniające w naszym ciele przeciwciała. One zaś z kolei – w postaci broni - prowokują kaszel, katar, łzawienie i wysypki.

 

Alergenami są przede wszystkim pyłki, kurz, składniki jedzenia czy nawet zapachy. Jednakże tymi czynnikami pobudzającymi chorobę mogą być również przykre doznania psychiczne. To właśnie przyczyny psychiczne leżą u podstaw choroby zwanej alergią. W dramatyczny sposób – w postaci różnego typu ataków – ujawniają się na dwa sposoby.

Po pierwsze: organizm może reagować na silniejsze bodźce zewnętrzne tak, że tracą moc jego najsłabsze narządy. Wtedy szkodliwym czynnikom poddają się np. zatoki, oczy, skóra.

Po drugie: silne przeżycie psychiczne i szok po nim następujący notują w pamięci okoliczności, kiedy dramat nastąpił. Podświadomość zapisuje ulotne zjawiska, które stanowiły scenerię wydarzenia. Zapamiętujemy, jako część szokującego zjawiska, kolory, zapachy, a nawet kwiaty czy owoce. One mogą już trwale skojarzyć się z tragicznym wydarzeniem i – gdy pojawią się przyszłości – tę pamięć przywracać.

 

Spróbuję to zilustrować przykładem z życia.

Małe dziecko jest świadkiem kłótni rodziców. Dziecko jest przerażone. Jego mały, do tej pory bezpieczny świat, nagle rozpada się na kawałki. Oczy dziecka notują tę sytuację i wszystkie jej refleksje zapisują w podświadomości. Dziecko widzi nie tylko rozwścieczonych rodziców, ale także np. czerwony dywan. Po jakimś czasie (nawet kilku latach), w sytuacji kryzysowej, ten obraz powraca. Czerwony kolor – znak dramatu – mogą wywoływać bóle głowy i oczu, katar, a nawet wysypkę. 

 

     Hipnoza równoważy stan naszej duszy. Jeśli człowiek nie jest pogodzony sam z sobą, to ta wewnętrzna walka może objawić się właśnie chorobami alergicznymi. Sami się w ten sposób karzemy za to, że nie potrafimy pogodzić sprzecznych uczuć np. złości i wybaczenia czy odwagi i wahania. Hipnoza może przywrócić tę równowagę i pozwolić zrozumieć, co nas w życiu hamuje.Nadmiar toksyn, które w czasie alergii zalegają w naszym organizmie, powoduje wzrost wibracji związanych z elektromagnetyką ciała. Owe wibracje u alergików mają podwyższone wartości i im dłużej pacjent im podlega tym choroba staje się poważniejsza.

 

Zadaniem hipnozy jest wyciszanie nadmiernych emocji, a tym samym łagodzenie wibracji. Ogranicza to zakres i siłę ataków alergicznych. Alergia jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego oczyszczania organizmu. Ten szkodliwy proces także może być spowodowany zaburzeniami w psychice, np. nadmiernym przywiązaniem do rzeczy materialnych, czyli po prostu skąpstwem.

 

Zmiana nastawienia, nauczenie się w hipnozie sztuki pozbywania się rzeczy lub spraw zbędnych to ciekawy i skuteczny sposób terapii odtruwającej.Hipnoza pomaga lepiej ukrwić, czyli odżywić, zablokowane czynnikami chorobotwórczymi organy. W przypadku alergii przydatne są sugestie wzmacniające wątrobę i nerki.Terapeuta pozwala nawiązać uczuciowy kontakt z naturą, która staje się dla pacjenta bardziej przyjazna. A tym samym przestaje być alergenem lub działa w sposób znacznie łagodniejszy.

 

Wiele popularnych zaburzeń psychicznych (w tym przyczyny alergii) powstaje z jakiegoś uczuciowego niedoboru. Alergia może wystąpić po śmierci osoby bliskiej lub po zerwaniu z nią stosunków w czasie dramatycznej kłótni. Hipnoterapeuta nie może uzdrowić bezpośrednio przyczyn tego poczucia straty, ale za pomocą afirmacji może doprowadzić do stanu, że pacjent pogodzi się z rozstaniem lub doprowadzi do pojednania.Afirmacje hipnotyczne są specjalnie przygotowane do tego, by tryb życia każdego pacjenta zmienić na lepszy i zdrowszy. Terapeuta mobilizuje i zaprasza do aktywnej współpracy pacjenta, który czuje się bardziej odpowiedzialny za stan swojego zdrowia. No i ufniej wierzy w pokonanie choroby.

 

© prawa autorskie Andrzej Kaczorowski

Komentarze