zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Grypa ? co należy o niej wiedzieć? Przyczyny, objawy, leczenie 16-09-2021

Przyczyny grypy i droga zakażenia

Przyczynę zachorowania na grypę stanowią wirusy. U ludzi są to głównie wirusy grypy typu A, B i C, przy czym to wirusy typu A, które mają kilka innych podtypów, odpowiadają za najcięższe przypadki grypy.

Źródłem zakażenia wirusem jest kontakt z osobą chorą. Wirusy przedostają się między ludźmi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni dotyk z osobą zakażoną. Można się zarazić także w wyniku kontaktu z przedmiotem skażonym przez osobę chorą (klamki, poręcze, uchwyty). Ze względu na to, że grypą można złapać dość łatwo, co kilka lat mamy do czynienia z epidemią, przy czym wirus wciąż mutuje i poznawane są jego nowe odmiany. Oznacza to, że na grypę można zachorować wielokrotnie w ciągu życia, a uzyskane przeciwciała nie będą skuteczne wobec innych typów wirusa.

Objawy grypy

Od momentu zarażenia się wirusem grypy, do wystąpienia objawów, może minąć 1-3 dni. Oznacza to, iż osoba zarażona może przenieść wirusa na inne osoby jeszcze w momencie, gdy żadne dolegliwości się nie pojawią.

Najpowszechniejsze objawy grypy to:

  • wysoka, nagła gorączka (powyżej 38 stopni);
  • bóle głowy i mięśni;
  • dreszcze;
  • ogólne osłabienie i zmęczenie;
  • katar, suchy kaszel, czasem ból gardła.

U niektórych pacjentów mogą pojawić się także bóle brzucha, brak apetytu, a nawet wymioty. Charakterystyczne dla grypy jest to, że, w przeciwieństwie do przeziębienia, objawy pojawiają się nagle i szybko ulegają nasileniu.

Jak leczyć grypę?

Grypę leczy się głównie objawowo. Oznacza to, iż lekarz zaleca dużo odpoczywać, może także doradzić spożywanie środków, mających złagodzić objawy kataru lub kaszlu. Bez recepty dostępne są skutecznie suplementy, które mogą pomóc obniżyć gorączkę i zmniejszyć bóle głowy i mięśni, a także przyspieszyć powrót do formy. Jeżeli temperatura jest wysoka (przekracza 38°C), można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak Ibuprofen czy Pyralgina lub bezpieczniejszy dla żołądka Paracetamol.

W leczeniu grypy kluczowy jest odpoczynek, gdyż przepracowany organizm może gorzej radzić sobie z chorobą. Co więcej, pomimo tego, że większość przypadków grypy przechodzi bez powikłań, nigdy nie należy lekceważyć objawów, gdyż niewyleczona do końca grypa może przerodzić się w zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego oraz inne groźne schorzenia, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia pacjenta.

Więcej porad dotyczących zdrowia znajdziesz na portalu www.epacjent.pl.

Komentarze