zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Gastryczne problemy wieku dziecięcego !12-04-2016

     Dziecko nie jest małym dorosłym. Dlatego, układając dziecięce menu, należy uwzględnić specjalne potrzeby jego organizmu. W pierwszym okresie życia dziecka trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, żeby wartości odżywcze jedzenia były dostosowane do jego wzrostu i rozwoju, a także do fazy dojrzewania układu nerwowego oraz wszystkich innych organów.
Już od pierwszych tygodni życia warto też kształtować u niego odpowiednie nawyki, by później jako dorosły człowiek miał odpowiednio "zaprogramowany" metabolizm.

* biegunki


     O biegunce mówimy wówczas, gdy dziecko kilkakrotnie w ciągu dnia oddaje wodnisty lub rzadki stolec. Biegunce towarzyszą często bóle brzucha lub gorączka.
Samodzielne leczenie biegunki jest zalecane jedynie u starszych dzieci w przypadku lekkich dolegliwości

Biegunka dziecięca może mieć różne przyczyny.
- Zapalenie żołądka i jelit wywołane infekcją bakteryjną lub wirusową.
- Objaw towarzyszący wielu chorobom, przebiegającym z gorączką
- Ząbkowanie, w czasie, którego u niektórych dzieci może wystąpić kilkudniowa biegunka.
- Nietolerancja mleka krowiego, przy czym może ona dotyczyć zarówno zawartego w mleku białka, jak i cukru (laktozy).
- Nietolerancja innych pokarmów (np. truskawek, produktów zawierających skrobię).
- Nietolerancja glutenu, czyli białka znajdującego się w niektórych zbożach, np. w pszenicy, jęczmieniu lub owsie (biegunka przewlekła lub nawracająca).
- Mukowiscydoza: rzadka dziedziczna choroba, w której dochodzi do zakłócenia procesu wytwarzania śluzu, a niekiedy do choroby trzustki. Następstwem są m.in. zaburzenia trawienia i biegunka przewlekła lub nawracająca.

Jeśli problemy żołądkowe nie ustępują w ciągu 2-3 dni należy zgłosić się do lekarza pediatry. Doktora trzeba szczegółowo poinformować o wprowadzeniu nowych pokarmów, o zmianie mieszanek, dacie rozpoczęcia dolegliwości itd.


W leczeniu biegunki pomocne są probiotyki (np. Lakcid), czyli w tym wypadku wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego i bifidobakterie, które stanowią naturalną florę jelitową i pomagają w prawidłowym trawieniu. Specyfik trzeba przygotować przynajmniej pół godziny przed podaniem tak, aby bakterie zdążyły się namnożyć. Starszym dzieciom można podać w większej ilości pokarmy powodujące zatwardzenia np. czekoladę i banany.

     Bakteryjne zatrucia pokarmowe, których objawem są biegunki
- Salmonella jest najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych, którą mogą być zakażone: mięso, jajka, mleko i jego przetwory. Salmonella najlepiej rozwija się w produktach rozdrobnionych np.: sałatki, mielone mięso, majonez.


- Gronkowce, które najlepiej rozwijają się w słodyczach np. kremach, lodach, mleku i przetworach mlecznych, ciastkach, galaretkach, sałatkach. Namnażaniu ich sprzyja przetrzymywanie tych produktów spożywczych w cieple oraz zamrażanie ich i odmrażanie. Gronkowce są bakteriami ropnymi, a ich źródłem w produktach spożywczych jest człowiek chory (np. sprzedawca z ropnymi chorobami skóry takimi, jak czyraki lub inne zmiany zapalne) albo ich nosiciel.


- Czerwonka bakteryjna - zakaźna biegunka, wywołana przez bakterie o nazwie Shigella, które powodują podrażnienie i stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit. Najwięcej zachorowań występuje latem, Po 2-5 dniach od kontaktu z bakterią dziecko zaczyna gorączkować - ma ściskające, kolkowe bóle brzucha. Przed oddaniem stolca krzyczy z bólu. Początkowo papkowate stolce stają się coraz bardziej skąpe, śluzowe. Zawierają domieszkę krwi, ropy. Dziecko oddaje ich tak dużo (nawet do 30 na dobę), że jeśli nie zgłosimy się szybko do lekarza, dojdzie do odwodnienia.

* alergie i nietolerancje pokarmowe
     Alergie pokarmowe dotyczą najczęściej niemowląt i dzieci, mogą jednak utrzymywać się jeszcze w dorosłym życiu. W tej chorobie najważniejsze jest ustalenie alergenu oraz jego wyeliminowanie z diety.
Mogą one mieć charakter ogólnoustrojowy lub narządowy. Interesujący jest fakt, że mimo przewagi objawów ze strony przewodu pokarmowego (kolka jelitowa niemowląt, żołądkowo-jelitowa anafilaksja, alergiczna gastroenteropatia).

Pokarmy uczulające:


· mleko krowie
Szczególnie dotkliwie odczuwają skutki tej alergii niemowlęta i dzieci. Wynika to z faktu, że jest ono najważniejszym i jednocześnie podstawowym składnikiem pokarmowym w tym wieku, głównym potencjalnym alergenem, mogącym wywoływać nieprawidłowe reakcje immunologiczne. Ponadto objawy kliniczne po spożyciu mleka krowiego mogą być wynikiem nie tylko alergii na zawarte w nim białko, ale także nietolerancji cukru mlecznego - laktozy.


· białko jajka
U osób wrażliwych objawy uczulenia, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie, mogą wystąpić po kontakcie już z bardzo niewielką ilością tego białka (spożycie, obecność w powietrzu, np. podczas smażenia).


· ryby


objawy mogą pojawić się po spożyciu mięsa lub na drodze inhalacyjnej (smażenie, gotowanie)
· białka zbóż (gluteny)
Alergen ten odpowiada za chorobę, wymagającą leczenia dietetycznego przez całe życie, przejściową nietolerancję glutenu, wymagającą diety eliminacyjnej przez około 2 lata, i wreszcie alergię na gluten;
· soja i inne motylkowe (groch, fasola, soczewica, bób);
· orzechy arachidowe;
· pomidor, ziemniak, papryka;
· seler, marchew, pietruszka, kminek;
· kapusta, kalafior, rzodkiewka, chrzan, rzepa;
· owoce - jabłka, cytrusy, ananasy, banany.


-dodatki do żywności


Substancje naturalne i syntetyczne dodawane do żywności, w celu poprawy walorów produktów spożywczych, tj. smaku, zapachu, barwy, konsystencji, trwałości, mogą także być odpowiedzialne za wywoływanie niepożądanych reakcji pokarmowych.

* Kolki i bóle brzucha


     Bóle kolkowe brzuszka pojawiają się wkrótce po karmieniu, czasem 1/2 do 1 godziny, dzięki czemu możemy go odróżnić od płaczu spowodowanego głodem, który występuje przed karmieniem. Kolka objawia się nagłym płaczem dziecka, któremu towarzyszy znaczny niepokój ruchowy. Dziecko podciąga nóżki do góry, pręży się, napina. Skóra dziecka bywa zaczerwieniona z wysiłku. Brzuszek jest wzdęty, twardy od nagromadzonych gazów, co powoduje ból. Oddaje duże ilości gazów lub stolca, co sprawia dziecku wyraźną ulgę. Stolce są zwykle płynne. Podstawowym działaniem niefarmakologicznym powinno być ukojenie dziecka poprzez kołysanie, ssanie, przytulanie, głaskanie

Wg Barra bóle brzucha dzielimy na :
a) czynnościowymi (kolka, w przebiegu zaparć stolca, nietolerancji laktozy, związane z cyklem miesiączkowym itp.) – około 70%
b) psychogennymi (uwarunkowane niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, jak rodzina czy szkoła) – około10-15%
c) organicznymi (w przebiegu chorób somatycznych, zakażenia jelitowe np. wywołane przez Gardia-lamblia, Yersinia enterocolitica, przewlekłe stany zapalne żołądka i dwunastnicy, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, z obecnością lub bez zakażenia Helicobacter pylori, problemy ginekologiczne, zespół dziecka maltretowanego i wykorzystywanego seksualnie) – około 10-15%.
Rozpoznanie powinno opierać się na wynikach badań, a nie na wykluczeniu innych przyczyn bólów brzucha

* Zaparcia


- U dziecka karmionego piersią bardzo rzadko dochodzi do zaparć. Ich przyczyną może być zła budowa lub przeszkoda w układzie pokarmowym (np. niedrożność jelit).
- U małych dzieci zaparcie ma ścisły związek z odżywianiem. Jeśli pożywienie zawiera zbyt mało błonnika lub dziecko przyjmuje niewystarczające ilości płynów, kał twardnieje i zalega w jelicie. Gdy dziecko przestaje używać nocnika i zaczyna korzystać z toalety, może dojść do zaparć uwarunkowanych psychicznie.


Jak pomóc?


- Zaparcie u niemowląt można leczyć samemu, podając dziecku w małych ilościach sok warzywny, jabłkowy lub pomarańczowy. Gdy zaparcie nie ustąpi, należy wezwać lekarza.

- Zaparcie u małego dziecka można leczyć przez krótki okres czasu łagodnie działającym środkiem przeczyszczającym. W przypadkach szczególnych można zastosować czopki, np. z gliceryny. Środków przeczyszczających nie wolno w żadnym przypadku stosować, jeśli występują bóle brzucha; przez dłuższy czas ani też regularnie, ponieważ przy bólu brzucha może to być niebezpieczne, a przy przedłużonym stosowaniu prowadzi to do uzależnienia jelit i wzmaga zaparcia. Przed zakupem leku należy bezwzględnie poradzić się farmaceuty.

* Mukowiscydoza
     Przyczyną choroby jest wrodzony defekt powodujący zagęszczenie śluzu, co prowadzi do zalegania gęstej wydzieliny, głównie w obrębie układu oddechowego (płuca) i w przewodach trzustkowych. Typowe są objawy ze strony układu oddechowego jak również układu pokarmowego, niedrożność jelit, przedłużająca się żółtaczka noworodków, przewlekła biegunka czy kłopoty z tolerancją pokarmów. Mukowiscydoza w chwili obecnej jest chorobą nieuleczalną i prowadzi do przedwczesnego zgonu.


Opracowanie: OKO
Piśmiennictwo
Pediatria pod redakcją K.Kubickiej i W.Kawalec Wydawnictwo Lekarskie PZWL 1999
Pediatria B.Górnicki i B.Dębiec Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2001

Komentarze