zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Gabinet przyjazny już od wejścia 16-01-2019

Zupełnie niesłusznie! Współcześni stomatolodzy dzięki coraz to nowszym metodom i technikom, leczą zęby szybko i praktycznie bez żadnego bólu. Dlatego tak ważne jest, aby zmienić nastawienie pacjentów. A można to zacząć robić już poprzez… wygląd naszego gabinetu.

 

Dobry projekt to podstawa

Najważniejsze jest przecież pierwsze wrażenie. Pacjent wchodząc do gabinetu stomatologicznego musi mieć więc pewność, że trafił w ręce profesjonalistów. Oczywiście nie chodzi o to, aby od razu prezentować mu cały arsenał narzędzi – wprost przeciwnie. Im mniej dentystycznych przyrządów zobaczy tym lepiej. Bolączką wielu właścicieli gabinetów stomatologicznych jest fakt, że trzeba umieścić dużą liczbę sprzętu i mebli na niewielkiej przestrzeni.

Dlatego tak istotne jest stworzenie odpowiedniego projektu. Jeśli ktoś nie ma zmysłu, powinien zadanie to zlecić profesjonalistom. Musi się ono bowiem odbywać z poszanowaniem obowiązujących norm prawnych. Nie mogą one jednak przesłonić całości – gabinet musi być miejscem naprawdę przyjaznym.

Zacznij od ścian i podłóg

Wygląd ścian i podłóg w gabinecie stomatologicznym ma ogromne znacznie. I nie chodzi tutaj tylko o kolory, ale o materiały, którymi zostaną one pokryte. W przypadku ścian, aby utrzymać czystość na odpowiednim poziomie, należy postawić na materiały gładkie i zmywalne. Uważacie, że takie rozwiązanie wieje nudą? Nic bardziej mylnego. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór farb odpornych na zmywanie i szorowanie, w tym również farby do efektów specjalnych. Poza tym można również zastosować – jako element dekoracyjny i odprężający – wielkopowierzchniowe fototapety. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza te laminowane.

Miłośnicy tradycji z kolei, mogą postawić na klasyczne płytki ceramiczne. Tutaj również mamy ogromne pole do popisu – zarówno pod względem kolorów, jak i wzorów. Pamiętajmy jednak, aby wybrany materiał był odporny nie tylko na detergenty, ale w dużej mierze także na substancje chemiczne będące składnikami substancji używanych do dezynfekcji pomieszczeń.

Nieco mniejszą swobodę mamy w przypadku projektowania podłóg. Bezdyskusyjnie najlepszym wyborem będą albo płytki ceramiczne, albo wykładziny elastyczne. I tutaj projektanci muszą wykazać się ogromną inwencją twórczą. Dlaczego? Bo muszą sprawdzić, żeby – czy to jeden, czy drugi materiał – podłoga wyglądała na prestiżową wykończoną, a nie kojarzącą się z gabinetami sprzed lat.

 

Co z kolorystyką?

Czasy, gdy w gabinetach stomatologicznych królowały dwa kolory – biały i zielony – dawno już odeszły w zapomnienie. Dziś możemy nieco poszaleć. Oczywiście podstawą powinny być przede wszystkim jasne barwy. Taka konwencja kolorystyczna nie wpływa bowiem na zmianę barwy oświetlenia, co znacznie ułatwia oględziny stomatologiczne.

Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie ściany muszą być wykończone dokładnie w ten sam sposób. Projektanci mogą wydzielać różne strefy, które zwykle pokrywają się z obszarami funkcjonalnymi, jeśli w danym gabinecie można takowe wyróżnić. Więcej informacji na temat projektowania gabinetów stomatologicznych znajdziemy na stronie https://luxinteriors.com.pl/projektowanie-gabinetow-lekarskich

Komentarze