zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Endoproteza kolana ? kiedy jest konieczna? 14-02-2019

 

Endoproteza  kolana to implant (sztuczny staw) wszczepiany w miejsce uszkodzonego stawu naturalnego. W wielu przypadkach jest jedynym sposobem pozbycia się uciążliwego bólu i znacznych ograniczeń ruchowych. Endoprotezy stawu kolanowego wykonuje się ze stopów stali lub tytanu w połączeniu z elementami z polietylenem i ceramiki. Obecnie stosuje się kilka rodzajów endoprotez i sposobów ich wszczepiana. Zabieg przywraca sprawność fizyczną. Decyzję o rodzaju endoprotezy, sposobie wykonania  zabiegu, podejmuje lekarz specjalista, zależnie od stopnia uszkodzenia stawu i ogólnego stanu kości.

 

Jakie są wskazania do operacji stawu kolanowego?

 

 Chorobowe zmiany w stawie kolanowym rozwijają się powoli. Początkowe objawy to ból i sztywność stawu kolanowego. Uciążliwości wzrastają po obciążeniu kończyn dolnych. W dalszym stadium następuje zniekształcenie stawu (szpotawość , koślawość). Uszkodzenie chrząstek stawowych, może objawiać się trzeszczeniem i zmniejszeniem ruchomości kolana, prowadzi do zaniku mięśni. Ból, utykanie podczas chodzenia powodują utratę komfortu i poszukiwanie pomocy.

Wskazaniami do operacji wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego są: zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe obejmujące staw kolanowy, rozległy uraz, nawracające stany zapalne, ubytki mazi stawowej, kolano szpotawe lub koślawe. Nie wszyscy mogą skorzystać z dobrodziejstw endoprotez.

Jest kilka przeciwwskazań a mianowicie: zły stan zdrowia, infekcja, zakrzepica, staw neurogenny, rozwinięta osteoporoza, znaczne zniekształcenie kończyny oraz żylaki kończyn dolnych.

 

Jak zdiagnozować i leczyć staw kolanowy?

 

Bóle kolana i ograniczenia możliwości ruchowych jednoznacznie wskazują konieczność wizyty u lekarza ortopedy , który zdiagnozuje zwyrodnienie stawu kolanowego jego zakres i zaawansowanie.

Diagnozę wystawia lekarz w oparciu o badania obrazowe takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny. Określa zakres i stopień uszkodzenia stawu. Wyniki badań warunkują decyzję co do rodzaju, wielkości i sposobu mocowania endoprotezy stawu kolanowego. We wczesnym stadium choroby stawu kolanowego można próbować leczenia zachowawczego: farmakoterapia i rehabilitacja. Mierne rezultaty terapii wskazują na konieczność operacji wszczepienia endoprotezy kolana.

 

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

 

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub rdzeniowym i trwa 1 do 2 godzin. Polega na otwarciu i oczyszczeniu kości, a następnie sprawdzeniu ruchomości kolana , zamontowania endoprotezy, założeniu drenów i zamknięciu kolana. Po zabiegu pacjent podejmuje rehabilitację usprawniającą Jest ona wieloetapowa, a prowadzona przez specjalistów powinna w okresie sześciu miesięcy doprowadzić do pełnej sprawności ruchowej operowanego kolana. Pomimo stosowania coraz lepszych materiałów i nowoczesnych implantów, jak po każdym zabiegu chirurgicznym należy liczyć się z wystąpieniem powikłań pooperacyjnych. Komfort życia jaki zapewnia sprawny staw kolanowy skłania do decyzji o wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego (zabieg ten wykonywany jest między innymi w Carolina Medical Center: https://carolina.pl/)

Komentarze