zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

ENDOSKOPIA PRZEWODU POKARMOWEGO.22-11-2017

     Od początku lat siedemdziesiątych obserwuje się rewolucję w zakresie diagnostyki fiberoskopowej oraz w znacznym stopniu w leczeniu endoskopowym chorób przewodu pokarmowego,dróg żółciowych i trzustki.


     Stosowane obecnie endoskopy (fiberoskopy) cechują się dużą giętkością, pozwalają na wprowadzenie wziernika pod kontrolą wzroku i obejrzenie prawie całego przewodu pokarmowego. Zasada działania polega na przechodzeniu promieni zimnego światła przez wiązkę włókien kwarcowych i rozjaśnieniu wnętrza przewodu pokarmowego. Odbite od powierzchni błony śluzowej światło powraca do oka obserwatora wiązką światłowodów zawierających do 20 000 włókien.W endoskopie znajduje się przewód doprowadzający powietrze i wodę, umozliwiający odsysanie, oraz przewód przeznaczony dla szczypczyków biopsyjnych, które dają mozliwość pobierania pod kontrolą wzroku wycinków chorobowo zmienionej błony śluzowej, szczypczyki cytologiczne pobierają wymazy i treść żołądka.


     W praktyce wykonuje się osobno badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. przełyku, żołądka i dwunastnicy. Przyrządy służące do wziernikowania tego odcinka nazywa się gastro-, duodeno- lub panendoskopem. Do badania dolnego odcinka tj.prostnicy, esicy i kątnicy, używamy kolnoskopu.


     EZOFAGOGASTRODUODENOSKOPIA - endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywana jest u pacjenta będącego co najmniej 6 h na czczo, po uzyskaniu jego zgody. Choremu podaje się preparaty w aerozolu miejscowo znieczulające (lignokaina) i/lub dożylnie łagodnie uspokajające benzodiazepiny i w pozycji na leżącej na lewym boku wprowadzamy pacjentowi endoskop. Wskazaniem do badania jest: niestrawność, bóle brzucha, dysfagia (trudności w połykaniu), wymioty, utrata masy ciała, krwioplucie, smoliste stolce, niedokrwistość z niedoboru żelaza. Endoskopia umożliwia również leczenie: łagodnych i nowotworowych zwężeń światła przewodu, krwawień z owrzodzeń, żylaków i naczyniaków.


     Przeciwwskazaniami do ezofagogastroduodenoskopii są: wstrząs, świeży zawał mięśnia sercowego, ciężka przewlekła niewydolność oddechowa, śpiaczka, podwichniecie szczytowo-obrotowe kręgów, skaza krwotoczna, zwężenie odżwiernika. Powikłania są bardzo rzadkie np. ból gardła, dyskomfort w jamie brzusznej. Poważniejsze powikłania miejscowe to perforacja gardła, przełyku lub żołądka i krwawienie, a ogólne to: bezdech, zaburzenia rytmu serca, przeniesienie zakażenia, zachłystowe zapalenie płuc.


     KOLONOSKOPIA. Kolonoskopię wykonuje się u pacjentów uprzednio przygotowanych do badania (dieta ubogoresztkowa, środki przeczyszczające i/lub lewatywy), po uzyskaniu zgody na badanie i po premedykacji (np. petydyną lub benzodiazepiną). Podczas badania pacjent leży na lewym boku, a czasami w pozycji twarzą w dół. Kolonoskopie przeprowadzamy w celu potwierdzenia rozpoznania: raka, polipów, zwężenia, zapalenia oraz w przypadku krwawienia z odbytnicy, uporczywych biegunek. Umożliwia również przeprowadzenie polipektomii (usuniecie polipów), laseroterapia zmian naczyniowych, odprowadzenie skrętu jelit, odbarczenie pseudozaparcia, rozszerzenie zwężeń, usuwanie ciał obcych. Służy także do nadzoru profilaktyki raka i nawrotu polipów. Przeciwwskazań do kolonoskopii praktycznie nie ma.Nie jest wykonywana przy zapaleniu otrzewnej, we wstrząsie i w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.


Powikłania po kolonoskopii są porównywalne do występujacych po ezofagogastroduodenoskopii, ale częstsze.Obejmują one perforację okrężnicy i krwawienie (po biopsji lub polipektomii).
Endoskopia umożliwia bezpośrednie uwidocznienie światła badanych narzadów, wykonanie biopsji, wymazów cytologicznych oraz interwencję terapeutyczną. Ponadto pacjent unika narażenia na promieniowanie.

 

Ewa Lizurek

Komentarze

dodał: ~Gość | 2015-06-14 22:07:24

Kolonoskopia w Krakowie-polecam dr Krzysztofa Buckiego. Kompetentny, rzeczowy, delikatny. Na konsultacji przed badanie wyjaśnił jak się przygotować a oprócz tego w rejestracji dostałem opis przygotowania.

dodał: ~Gość | 2012-04-26 19:33:12

6 godz przed badaniem nie wolno nic jesc i pic.

dodał: ~Gość | 2012-03-29 13:54:00

Wpunktach gdzie wykonują to badanie dostałem ulotki ,jak przygotować sie,do tego badania

dodał: ~Gość | 2011-02-11 08:41:29

Przydałby się szczegółowy opis przygotowania do zabiegu !