zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Drenaż uszu ? kiedy potrzebny jest zabieg? 13-11-2017

Na czym polega drenaż uszu?

Abyśmy mogli dobrze słyszeć, powietrze musi swobodnie przechodzić z jamy nosowej i gardłowej, przez trąbkę słuchową, aż do ucha wewnętrznego. Obrzęk towarzyszący zapaleniu ucha, uniemożliwia prawidłowy, swobodny przepływ powietrza. Trudności są wynikiem opuchlizny, ale za ich powstanie odpowiada także chorobowa wydzielina gromadząca się w uchu. Wykonanie drenażu przywraca pożądany stan. Zabieg, który trwa ok. 30-45 minut, polega na nacięciu błony bębenkowej. W tym czasie pacjent znajduje się pod wpływem znieczulenia ogólnego (w przypadku dzieci) lub miejscowego (w przypadku dorosłych). Wycięcie otworu umożliwia wprowadzenie drenu i odessanie zalegającej wydzieliny. Dren znajduje się w uchu, dopóki lekarz nie stwierdzi, że można go usunąć. Lekarze z Centrum Medycznego PROMED informują, że aby proces leczenia przebiegał pomyślnie, konieczne jest systematyczne pojawianie się na konsultacjach laryngologicznych.

 

W pierwszym okresie do wykonaniu drenażu (ok. 7 dni) należy chronić uszy przed wodą. W tym celu można stosować stopery. Warto unikać również zbyt wysokiego ciśnienia, które towarzyszy nurkowaniu lub podróżowaniu samolotem. Niewskazane jest także czyszczenie uszu patyczkami i stosowanie specyfików rozpuszczających woskowinę. Ignorowanie takich zaleceń zwiększa ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych i, co ważniejsze, niebezpiecznych komplikacji.

 

Powikłania po drenażu

Nieprawidłowo wykonany zabieg może przyczynić się do zaostrzenia stanu zapalnego, objawiającego się wypływaniem wydzieliny. Po zaobserwowaniu takiego objawu konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska i podjęcie leczenia. Zdarza się również, że dren wypada lub zostaje zatkany przez wydzielinę, w związku z czym staje się niedrożny. Nieumiejętne wprowadzenie drenu może skaleczyć delikatny zarząd i wywołać zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego. Inne komplikacje to zapalenie ucha środkowego lub krwiak na błonie bębenkowej (ewentualnie w jamie bębenkowej).

 

Dren wypada samoistnie lub jest usuwany przez lekarza. Jeśli po drenażu przestaniemy troszczyć się o stan przewody słuchowego i np. zrezygnujemy z regularnych wizyt laryngologa, możemy narazić się na stwardnienie ucha środkowego. Inne powikłania to perforacja błony bębenkowej albo perlak. Każda ze wspomnianych dolegliwości jest niebezpieczna, a jej wyleczenie może wymagać zastosowania inwazyjnych metod, takich jak np. operacja. W świetle powyższych faktów zdecydowanie rozsądniejszą strategią wydaje się zapobieganie niż leczenie. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób uszu, należy o siebie dbać.

Komentarze