zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Dr Grzegorz Świsulski - specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu odpowiada na pytania dotyczące schorzeń kolana i stawu biodrowego18-11-2010

IM. Jak często w praktyce spotyka się Pan z chorobami stawu kolanowego?

dr Grzegorz Świsulski- Urazy kolana stanowią obecnie ok.30-40% wszystkich urazów, stąd bardzo szybki rozwój chirurgii tego stawu, głównie artroskopii(badanie endoskopowe stawu).Sama technika jest metodą niemalże stuletnią,ale nadal rozwijającą się w bardzo szybkim tempie.

IM.Czy można powiedzieć że choroby kolana są problemem społecznym?

-Tak, generalnie urazowość jest poważnym problemem w społeczeństwie,ze względu na urbanizację,masowość komunikacji a także wzrost aktywności fizycznej.Z urazami kolana spotykamy się cały rok, nie ma wyraźnego podziału na sezon zimowy i letni.

IM. Z jakimi chorobami stawu kolanowego spotyka się Pan najczęściej?

-Ogólnie choroby stawu kolanowego można podzielić na urazowe i zwyrodnieniowe.Najczęściej jednak występują uszkodzenia aparatu torebkowo-więzadłowego i łąkotek,rzadziej dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej czy złamań kości.Generalnie dominują skręcenia.

IM. Jakie objawy towarzyszą tego typu urazom?

-Przede wszystkim zależą one od stopnia uszkodzenia, ogólnie sa to: ból, ograniczenie ruchomości stawu,szybko narastający obrzęk, spowodowany wysiękiem.

IM. Jakie czynniki sprzyjają występowaniu schorzeń stawu kolanowego?

-Punktem wyjścia dla choroby zwyrodnieniowej jest często uraz, ale mogą to także być schorzenia zapalne błony maziowej czy reumatoidalne zapalenie stawów.Często mamy do czynienia z postacią choroby zwyrodnieniowej o niewyjaśninym podłożu (idiopatyczne).

IM. Jaką rolę w chorobach stawów odgrywają czynniki genetyczne?

-Obciążenia genetyczne mają duży wpływ na powstawanie choroby zwyrodnieniowej stawów.  Często zdarzają się osoby, które cierpią na schorzenia kilku stawów podobnie jak członkowie ich rodzin.

W takich przypadkach można z pewnością myśleć o wrodzonej predyspozycji do uszkodzeń stawów.

IM. Kim najczęściej są Pana pacjenci?

-Naszych pacjentów podzielić mogę na dwie grupy: pierwsza to pacjenci z urazami, najczęściej sportowcy oraz znacznie większa grupa to kobiety po 60-ce  przeważnie z nadwagą.

IM.Jakie objawy powinny skłonić pacjeta do wizyty u lekarza?

-Ból kolana, ograniczenie ruchomości stawu  ,a także zniekształcenie kończyny..

IM. Jakie metody są obecnie stosowane w leczeniu uszkodzeń stawu kolanowego?

-Każdy uraz kolana ze stwierdzonym krwawieniem jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania artroskopii.Przy lżejszych obrażeniach,bez krwawienia, stosujemy leczenie zachowawcze: częściowe unieruchomienie do trzech tygodni,fizykoterapia i rehabilitacja. Artroskopia daje bardzo duże możliwości zaopatrzenia  chirurgicznego, bez klasycznej operacji,która jeszcze kilka lat temu była konieczna.Zniszczone struktury można odtwarzyć z własnych tkanek pacjenta.

W sytuacji zupełnego uszkodzenia stawu przez chorobę zwyrodnieniową jedynym leczeniem jest wszczepienie protezy stawu.Dzisiejsze endoprotezy są wykonywane z bardzo dobrych materiałów.

IM. Czy wykonuje Pan takie zabiegi?

-Tak, rocznie na Oddziale Ortopedycznym Szpitala Kolejowego  wykonujemy kilkadziesiąt protez kolana i około stu stawu biodrowego.Oczywiście ilość wykonywanych zabiegów zależy od wielkości oddziału.szpitalnego.

IM. Jak długo trwa rehabilitacja pooperacyjna?

-W zależności od zabiegów:,po zabiegach endoskopowych od 1 do 6-9 m-cy. Po wszczepieniu endoprotezy okres rehabilitacji wynosi ok. 3 miesięcy.

IM.Które sporty zwiększają ryzyko uszkodzenia stawu kolanowego?

-Zimą niewątpliwie narciarstwo,w sezonie letnim:piłka nożna,ale też koszykówka,piłka siatkowa i ręczna.Generalnie wszystkie uprawiane bez wcześniejszego przygotowania.

IM.Jak można zapobiegać urazom?

-Należy dbać  o układ mięśniwo-szkieletowo-więzadłowy poprzez  utrzymywanie stałej aktywności fizycznej i odpowiednie odżywianie.Trzeba troszczyć się o właściwą wagę ciała.Ważne jest także przygotowanie naszych mięśni przed każdym wysiłkiem fizycznym czyli tzw. rozgrzewka..

Gdy doszło już  niestety do urazu nie zapominajmy o prostych, ale pomocnych sposobach naszych babć,które okładały stłuczoną kończynę  schłodzonymi liśćmi kapusty lub lodem. Taka domowa krioterapia lokalna powinna trwać ok. 15 min. po której należy zrobić 45 minutową przerwę, i ponowić zabieg.Ten prosty sposób zmniejsza obrzęk i lokalny proces zapalny, a także sprzyja przyspieszeniu procesu gojenia.

Oczywiście przy schorzeniach powazniejszych i budzących nasz niepokój należy bezwzględnie skontaktować  się ze specjalistyczną poradnią.

IM.Dziękujemy za rozmowę.

Komentarze

dodał: ~B. Krasowski | 2012-10-27 18:49:31

Zdecydowanie nie polecam!!! Pan Świsulski jest nie odpowiedzialnym lekarzem, małomównym o nie przyjemnym usposobieniu. Jak się wszystko uda to jest fajnie i miło, ale jak operacja nie wyjdzie, albo gdy popełni jakiś błąd w leczeniu to Pan Doktor zostawia Pacjenta samego sobie. Dwa lata temu robił mi rekonstrukcję ACL i pomimo długotrwałej rehabilitacji nie mogę dojść do pełnej sprawności. Moja noga nie była przygotowana do tak poważnej operacji. Miałem stan zapalny kolana, brak wyprostu i zgięcia oraz zanik mięśni uda. Szkoda że dopiero teraz wiem że najpierw dr. Świsulski powinien mi zalecić i przepisać skierowanie na rehabilitację przed zabiegową przygotowująca moją nogę do operacji a potem należy przeprowadzić rekonstrukcję ACL. dr. Świsulski nawet nie przygotował mnie do tej operacji, nie przeprowadził ze mną żadnej rozmowy, która mogła by mnie przygotować do zabiegu i wytłumaczyć jak sam zabieg będzie wyglądać oraz jak powinna przebiegać rekonwalescencja po zabiegu. Po operacji nawet nie chciał mi wypisać skierowania na rehabilitację poszpitalną chociaż to był jego obowiązek. Na wizytach prywatnych udawał że mnie nie pamięta, pomimo stanu zapalnego, po operacji nie chciał mi leczyć tego kolana. Musiałem go prosić żeby przepisał mi jakieś środki na obrzęk i stan zapalny kolana, które i tak nie pomagały, bo nawet tego nie zamierzał zrobić. Zostawiłem u niego ponad 700 zł na wizytach prywatnych, z których nic nie wynikło Po operacji nawet nie skierował do mnie rehabilitantów którzy mogli by mnie poinstruować jakie ćwiczenia mam wykonywać w pierwszym etapie leczenia i jak mam poruszać się o kulach, chociaż miał taką możliwość bo w szpitalu MSWiA jest oddział rehabilitacji.

dodał: ~Gość | 2011-09-17 11:43:16

to jest -SKS-

dodał: ~staw biodrowy | 2011-02-12 22:04:59

mialam operacje 50 lat temu,brak bolu,skrucenie obecnie 7 cm,.Teraz odczuwam bol zdrowego biodra i mam skrzywienie kregoslupa /bol/ Czy mam szanse na operacje?w/g nowoczesnej medycyny ?Mam na mysliproteze stawu..Bylam pacjetka Profesora A.Grucy .Prosze oewentualne warunki-trudnosci w mojej sytuacji.e-mail agazwwy@gmail.com