zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Domowe sposoby na kaszel. Jak leczyć kaszel naturalnymi sposobami 10-10-2017

Kaszel – odruch obronny i objaw choroby

Jako odruch obronny, kaszel należy do jednych z najważniejszych mechanizmów chroniących drogi oddechowe. Dzięki temu, że kaszlemy, pozbywamy się z nosa, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli złuszczonych komórek nabłonka, śluzu, drobnoustrojów, a także ciał obcych. Kiedy pojawia się kaszel, szukamy jego przyczyny, a więc ewentualnych chorób, które mogą go powodować. Suchy i uporczywy kaszel w nocy i nad ranem może świadczyć o alergii na kurz, grzyby lub o astmie oskrzelowej. Nieproduktywny kaszel to także objaw infekcji wirusowej (ostrego zapalenia oskrzelików), zmian w opłucnej, guzów nowotworowych, a także niewydolności serca.

 

Wilgotny kaszel w zależności od rodzaju wydzieliny może sugerować śródmiąższowe zapalenie płuc, gruźlicę, ale też rozstrzeń oskrzeli, mukowiscydozę, a nawet nowotwór płuc. Wszystko zależy oczywiście od czasu trwania kaszlu, objawów mu towarzyszących i samopoczucia pacjenta. Przy mokrym kaszlu należy najpierw wykluczyć ewentualne choroby płuc, a przy suchym sprawdzić, czy chory nie cierpi na zapalenie krtani, przeziębienie czy ostre zapalenie oskrzeli.

 

Kaszel ustępuje samoistnie do 6 tygodni i przez tyle czasu zazwyczaj utrzymuje się kaszel poinfekcyjny. Jeśli kaszlemy przewlekle (ponad 8 tygodni), koniecznie musimy skonsultować się z lekarzem. Taki kaszel może świadczyć o astmie lub przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), a także towarzyszyć refluksowi żołądkowo-przełykowemu (GERD). Jeśli palimy papierosy, bądźmy czujni, kiedy kaszel z wykrztuśnego zmieni się w suchy. Może to sugerować początek zmian nowotworowych w płucach.

 

Kaszel – sposoby leczenia

Jeśli kaszel spowodowała infekcja wirusowa, w leczeniu kaszlu stosuje się najczęściej leki działające objawowo, czyli zmniejszające jego nasilenie. Podaje się je tylko po konsultacji z lekarzem i unika się ich stosowania u dzieci. Przy suchym kaszlu dobrze sprawdzają się stare sprawdzone metody leczenia >> http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/. Chory powinien przyjmować jak najwięcej płynów, najlepiej ciepłych, żeby nawilżać drogi oddechowe. Jako domowy sposób na suchy kaszel poleca się też picie ciepłej wody z dodatkiem miodu i zjadanie łyżeczki słodkiego nektaru przed położeniem się spać. Gęsty miód osłania i nawilża błony śluzowe gardła i krtani oraz zmniejsza nasilenie kaszlu. Naturalna substancja wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Miód można bezpiecznie podawać i dzieciom (starszym niż 1 rok), i dorosłym.

 

Produktywnego kaszlu, podczas którego chory odkrztusza wydzielinę zalegającą w płucach lub oskrzelach nie można powstrzymywać. Zalegająca flegma stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, dlatego wydzielinę należy rozrzedzać. Do domowych sposobów na mokry kaszel należą inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, w tym z olejku tymiankowego. Wdychanie ciepłej wody z kilkoma kroplami olejku nawilża drogi oddechowe i prowokuje odruch kaszlowy. Dla wzmocnienia efektu w trakcie inhalacji warto oklepywać chorego. Dzięki temu wydzielina będzie odrywała się z płuc i oskrzeli i swobodnie przemieszczała do wyższych partii układu oddechowego. Oklepywanie jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci, u których odruch kaszlu jeszcze w pełni się nie rozwinął.

 

Kaszel – czym wspomóc domowe sposoby?

Domowe sposoby na suchy i mokry kaszel sprawdzają się najlepiej przy infekcjach wirusowych. Kiedy kaszel wywołują bakterie, konieczne jest podanie antybiotyku, żeby jak najszybciej wyleczyć chorobę i nie doprowadzić do powikłań.

 

Przy kaszlu mokrym, kiedy wydzielina staje się bardzo gęsta i trudna do odkrztuszania, przyjmuje się syropy mukolityczne, czyli rozrzedzające flegmę. Stosuje się również syropy wykrztuśne z substancjami aktywnymi oraz te na bazie wyciągów z roślin (np. syrop prawoślazowy). Lecząc kaszel wykrztuśny lekami muolitycznymi, należy przestrzegać odpowiedniego dawkowania. Zbyt małe dawki nie gwarantują żadnej poprawy, dlatego przed rozpoczęciem leczenia warto zasięgnąć porady lekarza.

 

Nieproduktywny kaszel infekcyjny leczy się najczęściej objawowo, stosując nawilżanie śluzówki gardła oraz przyjmując dużo płynów. Uporczywy kaszel można powstrzymywać lekami przeciwkaszlowymi zawierającymi dekstrometorfan lub kodeinę. Przyjmuje się je na noc, żeby spokojnie wypocząć. Suchy kaszel może świadczyć również o alergii lub astmie oskrzelowej. W tym przypadku chory stosuje glikokortykosteroidy lub leki przeciwuczuleniowe.

 

W leczeniu kaszlu, nawet domowymi sposobami, ważne jest poznanie przyczyny kaszlu oraz rozpoznanie jego rodzaju. Podawanie złych środków, np. syropów przeciwkaszlowych na kaszel produktywny może spowodować rozwój poważniejszej choroby.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Komentarze