zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne freelancera w NFZ ? jak to wygląda w praktyce? 21-09-2016

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego pozwala korzystać z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Pracując jako freelancer, na pewno zauważyłeś, że kwestia ta jest sporym problemem, podobnie jak praca w samotności. Rezygnując z założenia działalności gospodarczej i pracując wyłącznie w oparciu o umowę o dzieło, nie odprowadzasz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli w porę nie zadbasz o dostęp do opieki medycznej to – wówczas, gdy będziesz potrzebował pomocy – możesz otrzymać wysoki rachunek za wykonane usługi medyczne. Jak temu zapobiec?
 
 
 
Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest szeroka
 
 
Rozważając możliwość ubezpieczenia się, aby mieć dostęp do opieki medycznej, z pewnością natrafisz na oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie zdrowotne znajdziesz m.in. w takich firmach, jak: Allianz, PZU, Aviva czy Uniqua. Zanim skorzystasz z oferty wybranego ubezpieczyciela, musisz pamiętać, że nie obejdzie się bez szczegółowego porównania proponowanych warunków. Co więcej, musisz pamiętać o sytuacjach, w których ubezpieczyciel nie zapewni ci ochrony. Istotne jest też, abyś zwrócił uwagę na karencje.
 
 
O ograniczenia w dostępnie do specjalistów czy karencje nie musisz martwić się wówczas, gdy zdecydujesz się skorzystać z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia. Minusem takiego rozwiązania - poza wysokością miesięcznych składek, które będziesz musiał odprowadzać – jest również konieczność liczenia się z kolejkami. Tych z pewnością nie ominiesz. Jaką procedurę musisz przejść, aby zostać objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym?
 
 
 
Bez wniosku się nie obejdzie
 
 
Chcąc być ubezpieczonym, musisz – w pierwszej kolejności – wypełnić stosowny wniosek. Skąd wziąć wniosek? Jest on dostępny m.in. na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Wypełnienie wniosku nie zajmie ci wiele czasu – musisz jedynie podać podstawowe dane, np. numer PESEL, imię i nazwisko, adres zamieszkania czy datę urodzenia. Mając dzieci, możesz również je zgłosić do ubezpieczenia.
 
 
Z wypełnionym wniosek, ostatnim dokumentem wskazującym okres podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i dowodem osobistym musisz udać się do najbliższego oddziału wojewódzkiego NFZ. 
 
 
 
Czasem nie obejdzie się bez dodatkowej opłaty
 
 
Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia nie zawsze odbędzie się bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty. Jako osoba zainteresowana skorzystaniem z takiego ubezpieczenia, musisz mieć świadomość, że pracownicy NFZ mogą wystawić ci wezwanie do zapłaty. Dlaczego? Opłata dodatkowa to koszt, z którym muszą liczyć się osoby mające przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym.
 
 
Załóżmy, że freelancerem jesteś od 7 miesięcy, a wcześniej pracowałeś na umowę o pracę. Faktycznie zatem masz kilkumiesięczną przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym. W takiej sytuacji będziesz zobowiązany wnieść opłatę dodatkową na rachunek bankowy właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Ponieważ kwoty, jakich żądają pracownicy NFZ nie należą do najniższych, powinieneś wiedzieć, że masz prawo starać się o rozłożenie naliczonej kwoty na raty. W takiej sytuacji musisz złożyć kolejny wniosek i dobrze go umotywować - wyjaśnia specjalista portalu praca-katowice.info
 
 
Ile wynosi opłata dodatkowa naliczana przez NFZ? Jej wysokość jest uzależniona od długości przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Szczegółowe informacje na temat wysokości opłaty znajdują się w art. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
 
 
 
Ile to kosztuje?
 
 
Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne jest zmienna. Jeżeli skorzystasz z dobrowolnego ubezpieczenia, musisz pamiętać, aby na bieżąco monitorować informacje publikowane na internetowej stronie NFZ. W miesiącach od kwietnia do czerwca 2016 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne, które będziesz zobowiązany uiścić, wynosi 378,17 zł.
 
 

Komentarze