zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Dlaczego włosy wypadają i jak sobie z tym radzić? 03-09-2019

Piękne i zdrowe włosy każdemu dodają atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że w sytuacji, gdy zaczynamy widzieć coraz więcej włosów na szczotce do czesania, zaczynamy się martwić. Jak poradzić sobie z tym problemem? Dlaczego włosy wypadają? Czy możemy zapobiec temu samodzielnie?

 

1. Dlaczego włosy wypadają?

2. Jak sobie z tym radzić - domowe sposoby

3. Jak sobie z tym radzić - wizyta u specjalisty

 

Dlaczego włosy wypadają?

Powodów wypadania włosów może być bardzo dużo i często występują "w grupie". Do najpopularniejszych czynników, które niszczą naszą piękną grzywę, zaliczamy przede wszystkim stres, zły sposób odżywiania, a także niewłaściwą pielęgnację włosów. Nieco rzadszymi, ale też poważniejszymi przyczynami mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku pań łysienie spowodowane jest zwykle zwiększonym poziomem androgenów, podczas gdy panowie łysieją, kiedy ich organizm zaczyna produkować mniejsze ilości testosteronu. Do absolutnie najgorszych powodów łysienia zaliczamy ciężkie choroby i metody ich leczenia, jak np. nowotwory i radio- oraz chemioterapia.

 

Jak sobie z tym radzić - domowe sposoby

Jeżeli powód wypadania włosów jest błahy, możemy poradzić sobie z nim sami. W przypadku dużego poziomu stresu należy zadbać o jego zmniejszenie, co pozwoli organizmowi na przyhamowanie produkcji kortyzolu. Jeżeli powodem jest zła dieta lub niewłaściwa pielęgnacja, również możemy wyeliminować te przyczyny stosunkowo niewielkim kosztem - czasem wystarczy zaledwie zmienić szampon czy szczotkę do włosów, aby zastopować ich wypadanie. Zmiany hormonalne są już trudniejsze do opanowania, jednak w przypadku kobiet i na to można znaleźć chociaż tymczasowy sposób w postaci wizyty u ginekologa i dobrania odpowiednich tabletek hormonalnych.

 

Jak sobie z tym radzić - wizyta u specjalisty

W sytuacji, gdy nasz problem jest złożony lub trudny do opanowania, możemy nie być w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie. Często wypadanie włosów jest spowodowane innymi zaburzeniami w obszarze skóry głowy, jak np. łojotok czy przesuszanie się skóry głowy. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem dermatologiem lub trychologiem, celem odkrycia pierwotnej przyczyny problemów z włosami, a następnie obrania odpowiedniej techniki wyleczenia jej. Efektem takiej konsultacji może być skierowanie na zastopowanie procesu, a także zagęszczanie włosów poprzez zabieg wykonywany przez trychologa. Może nim być aplikacja specjalistycznych kosmetyków, ale także np. mezoterapia.

undefined

Komentarze