zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Dlaczego warto dbać o zęby? 27-11-2019

Olśniewająco białe, zdrowe zęby to wizytówka, którą każdy chciałby się pochwalić. Piękny uśmiech nie tylko wiele mówi o nas i o stanie naszego zdrowia, ale również pomaga zbudować pewność siebie a także ułatwia nawiązywanie relacji prywatnych i zawodowych.

 

Co tu więcej mówić, uśmiechnięty człowiek dużo szybciej wzbudzi sympatię i zaufanie, niż człowiek smutny i ponury.

 

Dlatego warto dbać o siebie i o swój uśmiech. Od samego początku, od pierwszego ząbka.

 

Jak skutecznie dbać o zdrowie swoich zębów? Czym jest higienizacja?


Regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami to za mało. Domowymi sposobami nie zawsze umyjemy dokładnie każdą szczelinę, nie zawsze też uda nam się zniwelować powstanie kamienia nazębnego.

Dlatego też skuteczna higienizacja obejmuje również profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym, takie jak piaskowanie i scaling.

 

Piaskowanie i Skaling to podstawowe zabiegi stomatologiczne wykonywane przez dyplomowaną higienistkę. Są bardzo ważne a niestety bardzo często pomijane przez pacjentów. Warto wiedzieć, dlaczego są takie ważne, co dają pacjentom i dlaczego nie wolno o nich zapominać.

 

Czym jest skaling i dlaczego jest taki ważny?

 

Skaling polega na usunięciu nagromadzonego kamienia nazębnego, nawet z trudno dostępnych miejsc, do których nie dotrzemy tradycyjną szczoteczką do zębów. Czyści zęby z osadu, usuwa przebarwienia a więc zęby stają się bielsze i zdrowsze.

 

Czym grozi pozostawienie kamienia nazębnego?

Pozostawienie kamienia nazębnego grozi powstawaniem stanów zapalnych, podrażnieniem i krwawieniem dziąseł, odsłonięciem szyjek zębowych a w konsekwencji rozchwianiem zębów. Może doprowadzić do paradontozy.

Skaling powinien być wykonywany raz lub dwa razy w roku, zależnie od indywidualnych potrzeb. Jest to zabieg z reguły bezbolesny, trwający około pół godziny.

 

Co to jest piaskowanie?

 

Piaskowanie stanowi uzupełnienie skalingu, ale może być też wykonywane jako odrębna usługa. Jego celem jest usunięcie płytki nazębnej i przebarwień. Płytka nazębna to jasna, lepka powłoka składająca się z resztek jedzenia, bakterii oraz obumarłych komórek błony śluzowej. To właśnie ona  przyczynia się do powstawania próchnicy, choroby dziąseł, czy paradontozy.

 

Piaskowanie przeznaczone jest dla każdego, ale w szczególności dla osób, które piją duże ilości kawy lub herbaty, noszą aparat ortodontyczny, wybielają zęby, czy palą papierosy.
Jest to zabieg bezbolesny. Zabieg nie trwa długo, również około pół godziny.

 

Czym różni się skaling od piaskowania?
Skaling polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego. W tym celu używa się profesjonalnych narzędzi stomatologicznych. Z kolei piaskowanie może być usługą uzupełniającą, jej celem jest usunięcie osadu nazębnego.

 

Stosowanie zabiegów profilaktycznych pozwala uchronić zęby przed próchnicą, urazami i zapaleniem dziąseł. Podczas spotkania z higienistką pacjent otrzymuje również wskazówki dotyczące pielęgnacji zębów, wyboru pasty, nici i szczoteczki.

 

Czy to oznacza, że mając zniszczone zęby lub braki w uzębieniu nie będziemy mogli cieszyć pięknym uśmiechem?

 

Oczywiście, że nie! Dzisiejsza stomatologia i protetyka dają ogromne możliwości w zakresie projektowania pięknego uśmiechu! Nawet jeśli mamy do czynienia z ogromnym zniszczeniem zęba i nie możemy go wyleczyć tradycyjnymi metodami, możemy zaproponować pacjentowi leczenie protetyczne lub implanty.

 

Czy braki w uzębieniu są groźne?

 

Ubytek tylko jednego zęba powoduje nieprawidłowości w postaci nadmiernego obciążenia stawów i pozostałych zębów. Zęby zaczynają się przesuwać i pochylać w kierunku wolnej przestrzeni a w konsekwencji są bardziej narażone na próchnicę i dużo szybciej się niszczą. Pojawiają się problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, wady zgryzu, nieprawidłowości w zakresie żucia i rozdrabniania pokarmu (do żołądka trafiają większe kęsy jedzenia), a następnie zaburzenia trawienia, bóle żołądkowe, wzdęcia, czy niestrawność.

 

Brak tylko jednego zęba w łuku powoduje przemieszczanie się zębów sąsiednich a brak większej liczby zębów będzie skutkował zmianą proporcji twarzy i utratą estetycznego wyglądu. W konsekwencji spowoduje problemy w spontanicznym, naturalnym uśmiechaniu się.  Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować nawet pojedynczych ubytków a do dentysty umawiać się regularnie!

 

W tradycyjnym leczeniu zębów pomocny jest stomatolog, w leczeniu ubytków w uzębieniu konieczna jest współpraca stomatologa z protetykiem.

 

Czym jest leczenie protetyczne?

 

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem prawidłowego funkcjonowania zgryzu i uzupełnianiem braków zębowych. Są to wszelkie sztuczne elementy szczęki mające na celu poprawić zdrowie i komfort pacjenta. Protetyka stomatologiczna przychodzi z pomocą nie tylko ludziom starszym, którzy nie mogliby z racji wieku cieszyć się pięknym uśmiechem, ale również ludziom młodym, którzy na skutek nieszczęśliwszych wypadków lub chorób stracili elementy uzębienia.

 

W naszym gabinecie możemy zaproponować pacjentowi profesjonalne i wytrzymałe uzupełnienia protetyczne – tak zwane protezy. Zadaniem protezy jest zastąpienie utraconej części zębów oraz zahamowanie zniekształceń uzębienia.

Leczenie protetyczne obejmuje:
– szyny akrylowe przeciwko zgrzytaniu zębami;

– szyny ochraniające dla sportowców,

– mosty adhezyjne kompozytowe;

– licówki kompozytowe i porcelanowe,

– korony metalowe oraz pełnoceramiczne;

– korony i mosty porcelanowe,

– protezy akrylowe;

– protezy natychmiastowe akrylowe,

– protezy szkieletowe, szynoprotezy;
– protezy elastyczne;

– prace na implantach.

 

Mosty adhezyjne kompozytowe to rewelacyjne rozwiązanie, stosowane przy ubytkach pojedynczych zębów. Bezpieczne, bezbolesne i niedrogie. Przyklejane są do sąsiednich zębów za pomocą wytrzymałych, nieszkodliwych dla pacjenta materiałów. Mosty adhezyjne kompozytowe niekoniecznie wymagają szlifowania sąsiednich zębów, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia pacjenta. Jest to najlepsze rozwiązanie dla dzieci i młodzieży.

 

Protezy to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane przez pacjentów. Są dużo tańsze od implantów, jednak w niektórych przypadkach wymagają stosowania odpowiednich klejów oraz dokładnego czyszczenia. Mogą powodować dyskomfort przy spożywaniu niektórych posiłków – twardych lub lepkich. Jest to jednak rozwiązanie atrakcyjne cenowo i często wybierane przez pacjentów.

 

Na pierwszej wizycie z protetykiem pacjent zostaje poinformowany o możliwościach leczenia. Uzupełnienie protetyczne dobiera się ze względu na wiek, możliwości finansowe, liczbę brakujących zębów, wyglądu zgryzu, stanu dziąseł, potrzeb pacjenta. Najnowsza technologia i wykorzystane materiały dają bardzo duże możliwości w zakresie uzupełniania ubytków w uzębieniu.

 

Czym jest implantologia?

 

Implantologia to dział stomatologii oferujący najnowocześniejsze metody uzupełniania braków w uzębieniu. Implantolog, po konsultacji z pacjentem, dobiera najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Czym są implanty?

Implanty stomatologiczne to małe tytanowe śrubki, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy. Pełnią rolę korzenia zęba, to na nich mocuje się widoczną część zęba – koronę. Mogą zastąpić jeden, bądź kilka zębów, dlatego stanowią uniwersalne rozwiązanie. Implant można wszczepić zazwyczaj do pół roku od usunięcia zęba. W późniejszym czasie kość, na której był osadzony usunięty ząb zanika a wszczepienie implantu staje się problematyczne.

 

Największą zaletą wszczepienia implantów jest to, że zachowują się jak naturalny ząb. Zapobiegają zanikowi kości, są trwałe, nie wymagają szlifowania oraz obciążania sąsiadujących zębów, umożliwiają spożywanie wszystkich posiłków. Należy jednak o nie dobrze dbać (czyścić) i kontrolować.

 

Jakie są korzyści stosowania implantów?

  • Precyzyjnie wykonane implanty mogą wystarczyć pacjentowi do końca życia.
  • Jest to rozwiązanie nowoczesne, dedykowane pacjentom ceniącym sobie wygodę, trwałość i estetykę.
  • Tytanowy implant nie wywołuje reakcji obronnej, w tym reakcji alergicznych.
  • Implant nie maskuje ubytku w uzębieniu, on wygląda i funkcjonuje jak zdrowy ząb.
  • Są wytrzymałe, bezpieczne, funkcjonalne.
  • Implanty gwarantują naturalny, nieskrępowany uśmiech, niezachwianą pewność siebie.
  • Implanty są trwałe, nieruchome, nie trzeba ich przyklejać.
  • Zapewniają funkcjonalny narząd żucia.
 

Implantologia niesie za sobą ogromne możliwości. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne materiały gwarantują pacjentom komfort, bezpieczeństwo a także pewność, że ktoś się nimi zaopiekuje i wskaże najlepsze rozwiązania.

 

Życie uśmiecha się do Ciebie, wiec i Ty uśmiechaj się do życia!

Komentarze