Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2002-2010 Informed - Internetowa Informacja Medyczna
Dieta w chorobach pęcherzyka żółciowego.
Jak we wszystkich schorzeniach związanych z przewodem pokarmowych, tak i w przypadku chorób pęcherzyka żółciowego, zalecenia dietetyczne odgrywają ważną rolę w zapobieganiu postępowi choroby- napadom kolki żółciowej i tworzeniu się nowych kamieni żółciowych, a w stanie po usunięciu pęcherzyka pozwalają organizmowi na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
Podstawową zasadą leczenia dietetycznego schorzeń związanych z pęcherzykiem żółciowym jest dieta wątrobowa. Jest to dieta ubogotłuszczowa i wysokowęglodanowa. Wskazane jest unikanie obfitych posiłków, na rzecz częstszych i mniejszych porcji (najlepiej jeść około 5 posiłków dziennie).
Potrawy powinny być gotowane, pieczone w folii lub duszone bez tłuszczu. Zupy i sosy zaprawia się tylko mlekiem lub mąką rozrobioną z wodą. Nie wolno stosować zasmażek.
Zupy najlepiej przyrządzać na wywarach warzywnych tylko z łyżeczką masła. Przeciwwskazane są tłuste mięsa i ryby, kiełbasy.
Należy zrezygnować z tłustych pokarmów jak: majonez, żółtko jaja (dozwolone jest używanie białka), margaryny, smalec (wskazane jest stosowanie niewielkich ilości olei roślinnych).
Należy zrezygnować z jedzenia cebuli surowej jak i podsmażanej, kapusty we wszystkich odmianach, grochu, fasoli, soi. Surówki ze świeżych warzyw powinny być doprawiane sokiem z cytryny lub octami owocowymi (winny, jabłkowy).
Zalecane są produkty nabiałowe o niskiej i obniżonej zawartości tłuszczu (mleko niskotłuszczowe, odtłuszczone sery, jogurty, maślanka)
Dozwolone są kasze ( za wyj. kasz gruboziarnistych), makarony, chleb pszenny, mieszany, Graham. Należy zrezygnować z jedzenia świeżo upieczonego chleba, ciast i tortów z kremami, czekolady, miodu, ciastek francuskich, pączków, naleśników, placków ziemniaczanych i innych produktów smażonych na tłuszczu.
Wskazane są surowe obrane owoce (za wyjątkiem śliwek, agrestu). Oprócz tego dobrze przyswajalne są owoce gotowane, przygotowywane na parze, w postaci przetartych musów, kompotów.
Niewskazane jest stosowanie ostrych przypraw (ale zależne od indywidualnej tolerancji), mocnej kawy, napojów gazowanych.
Przykładowe potrawy w diecie wątrobowej.
Napoje: bawarka z odtłuszczonym mlekiem, herbata, napary z melisy, dziurawca, mieszanek ziół, kompoty owocowe.
Przekąski (II śniadanie lub podwieczorek): galaretki (robione domowym sposobem z namoczonej żelatyny i dodatków: mleka lub syropu owocowego), kisiele, musy owocowe, koktajle na bazie jogurtu i owoców, pieczone jabłko, herbatniki, biszkopty, sucharki.
Śniadania: kanapki z chudą wędliną i listkiem sałaty, plasterkiem chudego białego sera, zupy mleczne (z ryżem, kluskami lanymi, makaronem), jajecznica z białek.
Obiady: zupa jarzynowa (wywar tylko na jarzynach z łyżeczką masła) jako oddzielna potrawa (zupa-krem z przetartych warzyw) i podstawa dla innych zup (pomidorowej, barszczu), gotowane chude mięso, ryby zapiekane w folii (mintaj, morszczuk, okoń, dorsz, sola, pstrąg, szczupak), risotto warzywne lub drobiowe, gotowane ziemniaki (także puree ziemniaczane z odrobiną mleka), surówka z zielonej sałaty, sałatka z pomidorów (bez skórki) z bazylią, gotowane buraczki, gotowana marchewka.
Kolacje: ryż z jogurtem lub puree owocowym, kaszka manna z sokiem owocowym, kopytka serowe (na białku), puree ziemniaczane z kefirem, galaretki drobiowo-warzywne.
W przypadku wystąpienia ataku kolki żółciowej, oprócz podawania leków przeciwbólowych i rozkurczowych, konieczna jest okresowa głodówka (do 12-24 godzin po napadzie). W tym czasie podaje się słabą herbatę, soki z owoców i warzyw, kisiele i galaretki, niegazowaną wodę mineralną, herbaty ziołowe, sucharki i biszkopty. Po ustąpieniu ostrych objawów (zwykle po jednym- dwóch dniach) stosuje się dietę półpłynną- kleiki, przecierane kaszki, puree ziemniaczane i jarzynowe. Kleiki początkowo przyrządza się na wodzie (z kaszy jęczmiennej, ryżu, płatków owsianych, kaszki manny), od 2 dnia dodając do niego niewielkie ilości niskotłuszczowego mleka, a potem także wywaru jarzynowego. Każda porcja powinna być podawana bezpośrednio po przyrządzeniu. Stopniowo włącza się niewielkie ilości mleka i tłuszczu (zaczynając od 2 łyżeczek masła lub śmietany dziennie). Posiłki podaje się w niewielkich jednorazowych ilościach, dzieląc je na 5-6 porcji (wielkości około 400-500ml). Dieta kleikowa nie powinna być stosowana dłużej niż 24-48 godzin.
Oprócz diety (i w razie potrzeby leków) pomocne może być stosowanie ziół. Istnieje duża grupa preparatów ziołowych, które z jednej strony mają właściwości żółciopędne, a z drugiej ułatwiają odpływ żółci do dwunastnicy. Działanie ziół jest wielokierunkowe. Wzmożone wydzielanie żółci usprawnia jej przepływ przez pęcherzyk i drogi żółciowe, co poprawia skład żółci i zapobiega tworzeniu się złogów i kamieni. Ponadto przepływ większej ilość rozrzedzonej żółci oczyszcza, w sposób mechaniczny, drogi żółciowe ze złuszczonych nabłonków i osadów, na bazie których mogłyby się tworzyć kamienie żółciowe.
Dodatkowo zioła zwykle posiadają właściwości powodujące na skurcz i opróżnianie się pęcherzyka, a także słabe działanie przeciwzapalne. Jako leki żółciopędne i żółciotwórcze stosuje się:
- kłącze kurkumy (Rhizoma Curcumae),
- krwawnik (Achillea millefolium),
- karczochy (Cynarum),
- nagietek (Calendula officinalis),
- miętę pieprzową (Menta peperita),
- rdest ptasi (Poligonum aviculare herba),
- ziele dziurawca (Hyperici herba),
- ostropest plamisty (Silybum marianum),
- liście boldo (Folium Boldo),
- czarną rzodkiew (Raphanus sativus var. niger).
- bylicę boże drzewko (Artemisia abrotanum),
- mniszek lekarski (Taraxacum officiale),
- owoc jałowca (Juniperi Fructis).
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów handlowych zawierających wyciągi z powyższych roślin w różnych kombinacjach i w róznych formach (tabletki, płyny). Są to m.in.: Amphochol, Artecholin, Boldaloin, Boldovera, Chelicur, Cholavisol, Cholesol, Cholestil, Cynacholin, Solaren, Succus Taraxaci, Raphacholin C, Rowachol, Terpichol, Urosal.
Komentarze
Jeżeli takie zalecenia dietetyczne proponuje portal, to powinien zmienić nazwę z InforMed na DezInforMed...
Zięba może i nie doktor, ale w każdym razie nie leniuszek i ciągle się dokształca, w przeciwieństwie do znacznej części "dr med-ów". Panie Jerzy, tak trzymać!
no no, zięba to prawdziwy doktor i dietetyk ;) taki z dyplomem ;)... zięba to nawet taki trochę, szaman... może nawet cudotwórca :)
Wątroba musi wytwarzać więcej żółci ale o mniejszym stężeniu i nie powinna ona(żółć) zalegać długo w pęcherzyku. Wątroba musi dostać impuls o tłuszczu w pokarmueaby uwolniła żółć. Poprzednicy słusznie polecili J. Ziębę. Życzę zdrówka.
Wiekszej glupoty nie słyszałem...bez tłuszczu
polecam obejrzec ukryte terapie Jerzy Zieba.ma sposob na kamienie .pozdrawiam
Wszystkim posiadającym kamienie polecam obejrzeć rozmowę Jerzym Ziębą https://www.youtube.com/watch?v=Lu78bUjCFik
jeść co drugi dzień
mam 2 kamienie w pęcherzyku żółciowym jeden lekarz każe mi brać cholestil drugi nie każe co mam robić? Pozdrawiam