zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Dalej o lekach 06-02-2012

 

Szpitale nie mogą kupować niektórych leków - nawet jeśli potrzebują ich pacjenci – to kolejny bubel prawny w "słynnej" już ustawie refundacyjnej.

To art. 9 ustawy, a konkretnie jego drugi paragraf. Ów przepis stanowi, że szpitale nie mogą kupować leków powyżej limitu, który w danej grupie leków ustaliło ministerstwo, a to oznacza, że szpital nie może kupić leku drożej, niż zapisano w limicie. A limity na wiele leków są bardzo niskie. Zatem kupując lek drożej szpital złamie prawo.

Jak to może działać w praktyce ? Np. w grupie insulin - limit wyznacza insulina ludzka, która kosztuje kilka złotych, to w żadnym szpitalu nie będzie dostępna insulina analogowa krótko działająca, która kosztuje kilkadziesiąt złotych.  Jeśli zatem pacjent leczył się drogą insuliną w domu, to w szpitalu trzeba będzie tę terapię przerwać i zastosować tańsze leki . A pacjent nie może dopłacić - w czasie pobytu w szpitalu pacjent powinien mieć dostęp do wszystkich leków i powinny one być dostarczane za darmo. Nie ma możliwości współfinansowania leków przez pacjenta – twierdzą fachowcy. A co zrobi szpital ? Jedni twierdzą, że zdrowie pacjenta jest najważniejsze i będą łamać te przepisy. A dla innych lekarzy niezrozumiałe jest, że nie będą mogli leczyć tymi lekami którymi do tej pory ratowali czyjeś zdrowie .

W tej ustawie najgorsze jest to, że dla pacjenta nie ma wyjścia. W szpitalu będzie leczony tańszym zamiennikiem.

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków