zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czym zajmuje się ortodoncja? 07-01-2022

Z całą pewnością mamy obecnie do dyspozycji wielu różnych specjalistów, którzy chętnie pomogą nam dobrze zadbać o nasze zęby. Tym samym tak naprawdę zajmuje się ortodoncja – tutaj tylko głównym punktem zainteresowania są wady zgryzu. Jeżeli boli nas ząb i czujemy, że pojawił się jakiś ubytek to wtedy zapisujemy się do stomatologa. A jeżeli mamy problemy z oddychaniem lub przeżuwaniem i czujemy, że winne jest tutaj nieprawidłowe ustawienie naszej szczęki - wtedy konieczna będzie konsultacja u ortodonty.

 

Ortodoncja zajmuje się całym tym procesem od początku do końca - specjalista obejrzy nasze zęby, zleci wykonanie kilku zdjęć, zaplanuje całe leczenie. Otrzymamy gotowy plan działania, który możemy oczywiście kwestionować - ważne jest to, aby nam także wszystko odpowiadało. Oczywiste jest, że założenie aparatu to delikatny dyskomfort i na pewno także kosztowna sprawa. My również musimy tego chcieć, bo istnieje sporo zasad, których musimy potem przestrzegać - robimy to po to, aby aparat mógł możliwie jak najlepiej spełnić swoją rolę.
 

 

Kiedy takie leczenie jest konieczne?

 

Bardzo często po prostu sami widzimy, że nasze zęby nie rosną prawidłowo - są krzywe, sprawiają wrażenie, jakby było ich za dużo. Tak samo w przypadku szczęki - czasami jesteśmy w stanie na przykład zauważyć, że dolna jest znacznie wysunięta do przodu. To właśnie takie sprawy może nam pomóc skorygować ortodonta. Nie jest to też tylko kwestia estetyczna - jeżeli się tym nie zajmiemy to możemy mieć potem kłopoty z przeżuwaniem jedzenia oraz z prawidłowym czyszczeniem zębów. A jeżeli nie będziemy w stanie ich dobrze wyczyścić to zęby mogą niestety szybko chorować.

 

A jeżeli nie jesteśmy pewni czy potrzebne jest nam obecnie leczenie ortodontyczne to możemy po prostu wybrać się na konsultacje – specjalista powie nam, czy konieczne są jakieś kroki w tym kierunku. Zawsze warto wiedzieć, co dokładnie się dzieje z naszymi zębami - nawet, jeżeli w danej chwili nie możemy sobie pozwolić na zakup aparatu na zęby. Możemy przynajmniej zacząć odkładać na niego pieniądze.
 

 

Czy można zabrać do ortodonty dziecko?

 

Młody wiek pacjenta to jego największa zaleta – przynajmniej wtedy, gdy mówimy o leczeniu ortodontycznym. Tak, na pewno warto zabrać do takiego gabinetu dziecko już w wieku 6 – 7 lat. Wtedy założenie aparatu będzie przynosiło najlepsze efekty i nie musimy się też obawiać, że dziecko będzie przesadnie buntowało się przed podjęciem tego kroku – a nastolatkowie często po prostu nie chcą się już na to zgodzić. W Legionowie polecamy gabinet stomatologiczny Savoydent.

Komentarze