zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czym zajmuje się lekarz laryngolog? 26-03-2019

 

Jako odrębny dział medycyny otorynolaryngologia wykształciła się dopiero pod koniec XIX wieku. Szybko jednak zdobyła należną jej pozycję wśród innych specjalizacji medycznych. Przez cały XX wiek doskonalono metody leczenia zarówno zachowawczego, jak i chirurgicznego. Prawdziwym krokiem milowym w rozwoju tego działu medycyny okazało się zwłaszcza wykorzystanie podczas operacji technik mikroskopowych. Zaczęto wykonywać coraz bardziej skomplikowane zabiegi, wymagające dużej precyzji.

 

Dziś otolaryngologia, przez pacjentów zwana częściej po prostu laryngologią, dzieli się na kilka podspecjalności. Są to m.in.:

 

 • otolaryngologia dziecięca - skupiająca się na leczeniu najmłodszych,
 • otologia (lub inaczej otiatria) koncentrująca się na rozpoznawaniu i leczeniu chorób narządu słuchu u równowagi,
 • rynologia zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób nosa i zatok przynosowych,
 • laryngologia skupiająca się na profilaktyce i leczeniu chorób gardła i krtani,
 • audiologia zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń słuchu,
 • foniatria specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń głosu, mowy i języka, także związanych z tym zaburzeń słuchu,
 • otoneurologia zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń układu równowagi,
 • chirurgia podstawy czaszki specjalizująca się w operacyjnym leczeniu schorzeń laryngologicznych,
 • onkologia laryngologiczna zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem nowotworów.

 

Kiedy zwracamy się po pomoc do laryngologa?

Do laryngologa idziemy zwykle wtedy, gdy taką wizytę zaleci nam nasz lekarz rodzinny lub internista. Oznacza to, że dolegliwość, na którą cierpimy, wymaga dogłębnego zbadania przez lekarza tej specjalności.

 

Do lekarza otolaryngologa zwracamy się też wtedy, gdy cierpimy na przewlekłe lub nawracające choroby. Przewlekły katar i krwawienie z nosa, częsty ból gardła i nawracające bóle głowy, szumy uszne czy chrapanie muszą zwrócić naszą uwagę. Przyczyn tego może być wiele, dlatego tak duże znaczenie ma właściwa diagnoza specjalisty od chorób laryngologicznych.

 

Na konsultację do laryngologa możemy umówić się zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. W przypadku tego ostatniego rozwiązania przed wizytą musimy zadbać o odpowiednie skierowanie. Wystawić je może m.in. nasz lekarz rodzinny.

 

Najczęstsze choroby laryngologiczne

Schorzeń o podłożu laryngologicznym jest bardzo dużo. Część z nich ma bezpośredni związek z porą roku. Takie choroby, jak zapalenie zatok, angina, zapalenie gardła i krtani znacznie częściej występują w okresie jesienno-zimowym. Jesteśmy wówczas nie tylko narażeni na częste zmiany temperatur, deszcz czy śnieg. Również przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Spora grupa chorób laryngologicznych jest związana bezpośrednio z wiekiem pacjenta. Najmłodsi do lekarza laryngologa zwracają się najczęściej z zapalenie ucha czy przerośniętymi migdałkami podniebiennymi. Starsi pacjenci częściej cierpią na szumy uszne i niedosłuch.

 

Uwarunkowania anatomiczne i nieprawidłowości w budowie narządów ucha czy nosa również mogą być przyczyną wielu dolegliwości laryngologicznych. Powodem nawracającego zapalenia zatok może być m.in. skrzywiona przegroda nosowa. Polipy w nosie, gardle i zatokach mogą być źródłem naszych problemów z oddychaniem, mówieniem czy rozpoznawaniem zapachów.

 

Chrapanie i bezdechy senne

Coraz częściej do lekarzy laryngologów zwracają się też osoby, którym doskwiera chrapanie. Do niedawna problem ten był bagatelizowany. Ostatnio jednak naukowcy dowiedli, że ma on bezpośredni związek z bezdechami sennymi. Te z kolei mogą nasilać objawy lub być przyczyną wielu chorób. Należą do nich m.in.:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • zaburzenia krążenia mózgowego,
 • cukrzyca.

 

Warto wspomnieć, że jednym z najlepszych specjalistów w dziedzinie leczenia chrapania i bezdechów sennych jest laryngolog z Warszawy – dr hab. n. med. Wojciech Kukwa. Wraz z ojcem, profesorem Andrzejem Kukwą, w roku 2006 założył on przychodnię medyczną Mille Medica. Początkowo specjalizowała się ona głównie w diagnostyce i leczeniu schorzeń o podłożu laryngologicznym. Z czasem coraz większą uwagę zaczęto zwracać na kompleksowe leczenie chrapania i bezdechów sennych.

 

Program leczenia chrapania oferowany przez klinikę Mille Medica opracował interdyscyplinarny zespół lekarzy. Jego główne założenie polega na tym, że na każdym etapie leczenia pacjent korzysta z usług swojego lekarza prowadzącego. Czuwa on nad postępem kuracji i udziela wszelkich niezbędnych informacji. Po ustaleniu przyczyny problemu ustala dalsze leczenie i je nadzoruje. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie.

 

By leczenie było skuteczne, należy stosować się do wszelkich zaleceń lekarza prowadzącego i nie zapominać o wizytach kontrolnych. Tylko to sprawi, że będziemy mogli pozbyć się takiego problemu jak chrapanie.