Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2002-2010 Informed - Internetowa Informacja Medyczna
Najczęstsze objawy zapalenia pęcherza moczowego to:
Zakażenie dolnych dróg moczowych ma przeważnie łagodny przebieg, lecz cechuje się skłonnością do nawrotów, w związku z czym bardzo ważne jest precyzyjne stosowanie się do zaleceń lekarskich.
W przypadku podejrzenia zakażenia dolnych dróg moczowych, niezbędne będzie wykonanie badania ogólnego moczu. O obecności stanu zapalnego świadczyć może:
Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego leczy się przy pomocy trwającej od 3 do 7 dni kuracji antybiotykowej lub chemioterapeutyku. Najczęściej stosuje się tu nitrofuratoninę, która jest chemioterapeutykiem hamującym namnażanie się bakterii. Ma on również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe. Działa skutecznie na większość bakterii Gram-ujemnych, w tym na wspominaną powyżej bakterię Eschericia coli. Preparat ten rzadko wywołuje działania niepożądane, rzadko też rozwija się odporność na niego. Może być stosowany również u dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących. Mimo to, przed jego zastosowaniem niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą.
Niekiedy spotkać można się z opinią, że nitrofuratoninę należy przyjmować razem z witaminą C, w celu zakwaszenia moczu i uczynienia go bardziej podatnym na działanie chemioterapeutyku. Nie jest to jednak prawdą. Kwaśne pH moczu sprzyja bowiem jej wchłanianiu, na skutek czego odkłada się ona w tkankach. Działanie leku poprawia natomiast obecność białka, w związku z czym podczas terapii zaleca się stosowanie diety w niego bogatej.
W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego często stosuje się także żurawinę, która hamuje przyleganie bakterii, dzięki czemu nie ulegają one przyczepianiu do nabłonka dróg moczowych, a zamiast tego trafiają do moczu razem z zawartymi w niej bakteriami i są wydalane.
Jako że objawy zakażenia dolnych dróg moczowych przeważnie szybko ustępują, spora część pacjentów odstawia antybiotyk czy chemioterapeutyk jeszcze przed zakończeniem kuracji, co może przyczynić się do nawrotu choroby. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że ustąpienie dolegliwości nie jest w tym przypadku równoznaczne z wyeliminowaniem drobnoustrojów z dróg moczowych.
W przypadku nawracającego zapalenia dróg moczowych, zaleca się zastosowanie 7-14 dniowej antybiotykoterapii. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać posiew moczu. Po otrzymaniu wyników, dokonuje się ewentualnej modyfikacji zalecanych preparatów leczniczych.
Niedoleczone zakażenie dolnych dróg moczowych grozi nie tylko regularnymi nawrotami choroby. Z czasem przejść może on w odmiedniczkowe zapalenie nerek czy urosepsę.
W celu wyeliminowania nawracającego zapalenia pęcherza moczowego warto pamiętać o:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Komentarze