zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czym jest sepsa? 30-07-2019

Sepsa – najważniejsze informacje

Na początku warto wyjaśnić, że sepsa nie jest chorobą. Jest to zespół objawów, które towarzyszą silnemu zakażeniu organizmu drobnoustrojami. To najczęściej spowodowane jest bakteriami – meningokokami, czyli dwoinkami zapalenia opon mózgowych albo innymi – paciorkowcami (które powodują m.in. anginę czy zapalenie mieszków włosowych) lub pałeczkami hemofilnymi typu B (odpowiedzialnymi np. za zapalenie płuc).

 

Trzeba mieć na uwadze, że szkodliwe drobnoustroje często przebywają w ludzkim organizmie nawet przez wiele lat, nie powodując żadnych szkód, co zawdzięcza się sprawnie działającemu układowi immunologicznemu. Kiedy jednak dochodzi do znacznego obniżenia odporności (np. wskutek choroby), może dojść do wystąpienia sepsy. Atakowany jest wówczas cały organizm, który nie nadąża z działaniem czynników przeciwzapalnych.

 

Jakie są objawy sepsy?

 

Początkowo objawy nie budzą podejrzeń i przypisuje się je przeziębieniom, grypie czy jelitówce. To właśnie czyni sepsę tak niebezpieczną – brak szybkiej reakcji i interwencji zwiększa ryzyko śmierci w jej skutek. Jako objawy wskazuje się m.in.:

  • gorączkę lub bardzo niską temperaturę ciała (poniżej 36st);
  • dreszcze, przeszywające zimno;
  • przyspieszony oddech, trudności z łapaniem tchu;
  • ból głowy, brzucha, mięśni;
  • osłabienie, złe samopoczucie;
  • nadmierną potliwość;
  • wybroczyny, które nie znikają po ucisku;
  • zaburzenia kontaktu z otoczeniem;
  • obniżone ciśnienie tętnicze;
  • przyspieszoną akcję serca.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Sepsa - przyczyny, objawy, leczenie

 

Sepsa – jak ją zwalczyć?

 

Największym wrogiem w walce z sepsą jest czas. Aby odpowiednio zdiagnozować i dobrać metodę leczenia, niezbędne jest wykonanie badań mikrobiologicznych. Te trwają od kilku godzin do nawet kilku tygodni, a w przypadku sepsy ważna jest każda chwila – przyjmuje się bowiem, że opóźnienie rozpoznania o każdą godzinę zwiększa ryzyko śmiertelności o 7%! Jeśli istnieje więc choć minimalne podejrzenie, że jest to sepsa, lekarze muszą działać ekspresowo, często kierując się intuicją i doświadczeniem. Wdrożenie antybiotykoterapii w połączeniu z preparatami przeciwzakrzepowymi, nasercowymi oraz płynami uzupełniającymi elektrolity jest kluczowe. Choć działać trzeba szybko, to jednak kuracja może być długotrwała – od kilkudziesięciu dni na oddziałach intensywnej terapii, po wielomiesięczną rehabilitację, która ma zredukować uszkodzenia narządów do których doszło wskutek sepsy.

 

Podsumowując, sepsa to bardzo groźny zespół objawów, który może doprowadzić do zgonu. Jeśli wystąpią objawy, ważna jest każda minuta i odpowiednia diagnoza. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak postępować, kiedy istnieje ryzyko, że symptomy mogą wskazywać na sepsę.

 

Komentarze