zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czym jest kamica nerkowa, jej objawy oraz przyczyny? 07-09-2021

Kamica nerkowa jest bardzo często występującą chorobą w której należy ograniczyć zawartość substancji odpowiedzialnych za powstawanie kamieni nerkowych, między innymi konieczne jest ograniczenie spożycia soli kuchennej.

1. Czym jest kamica nerkowa?

2. Z czego zbudowane są kamienie moczowe w kamicy nerkowej?

3. Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

4. Objawy kamicy nerkowej

5. Do jakiego lekarza z kamicą nerkową?

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa (moczowa) to obecność kamieni moczowych (złogów) zbudowanych z substancji chemicznych znajdujących się w moczu, w układzie moczowym. W prawidłowej postaci substancje powinny być w formie rozpuszczonej. W razie problemów pomoże nam urolog, lekarz wyjaśni w jaki sposób tworzą się kryształki, których stężenie przekracza próg rozpuszczalności. Z kryształków z czasem tworzą się złogi, a ich obecność prowadzi do objawów kamicy nerkowej.

Z czego zbudowane są kamienie moczowe w kamicy nerkowej?

U prawie 80% chorych kamienie moczowe zbudowane są ze szczawianów lub fosforanu wapnia, fosforanu magnezowo-amonowego, z kwasu moczowego, zdarza się, że także z cystyny.

Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

Do rozwoju kamicy nerkowej przyczyniają się nieprawidłowości i zaburzenia, takie jak:

 

- np. przerost gruczołu krokowego, kiedy mocz nie odpływa jak należy z jednej lub obu nerek, 

 

- jeśli w moczu znajduje się zbyt mało substancji hamujących tworzenie się kamieni moczowych,

 

- kiedy występuje choroba, na przykład choroba Leśniowskiego Crohna, a także inne nieprawidłowości sprzyjające kamicy nerkowej, jak choćby nadczynność przytarczyc,

 

- wpływ mają także operacje jelita cienkiego,

 

- przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy C, D lub preparatów wapnia.

Objawy kamicy nerkowej

Do objawów należy zaliczyć: silny ból w okolicach nerki, może zdarzyć się kolka nerkowa okolicy lędźwiowej, czasem ból promieniujący do pachwiny, warg sromowych lub jąder, bolesne parcie na mocz, kłucie w dole brzucha, nudności lub wymioty, krwiomocz, podwyższona temperatura ciała, osłabienie, uczucie rozbicia oraz zakażenie dróg moczowych, jako powikłanie kamicy.

Do jakiego lekarza z kamicą nerkową?

Najczęściej kamicę nerkową nie wywołującą objawów wykrywa się przy okazji badań typu: USG jamy brzusznej lub RTG brzucha. U osób z dolegliwościami te badania zleca lekarz urolog. Gdybyśmy chcieli skorzystać z wizyty u lekarza urologa we Wrocławiu, można umówić wizytę w Centrum Medicover w trzech lokalizacjach, przy ulicy Powstańców Śląskich 7a, Strzegomskiej 36 oraz ulicy Grabiszyńskiej 240. Umawiając się warto skorzystać z systemu rezerwacji online, bądź tradycyjnie dzwoniąc lub odwiedzając Centrum osobiście. Lekarz urolog zajmuje się dwoma układami człowieka - moczowym oraz płciowym. Na konsultację z urologiem trafiają osoby z nietrzymaniem moczu, świądem oraz pieczeniem podczas oddawania moczu, jak i z niepokojącymi objawami z zakresu układu płciowego, takimi jak ból, swędzenie i pieczenie. Lekarz urolog w trakcie diagnozy i leczenia kamicy nerkowej może zalecić kolejne badania, takie jak:

 

- urografia, tj. badanie radiologiczne układu moczowego, które wykonuje się po podaniu dożylnie środka z kontrastem - niestety to badanie nie pokaże kamieni niezawierających wapnia,

 

- tomografia komputerowa brzucha - to jak dotąd najdokładniejsze badanie wykrywające wszystkie typy kamieni moczowych.

 

Należy pamiętać, że kamień lub kamienie znajdujące się w nerkach mogą nawet przez lata nie dawać żadnych objawów, a w tym czasie powoli rosnąć, czasem do bardzo dużych rozmiarów. Bardzo ważna jest profilaktyka, co jakiś czas powinniśmy zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, następnie zostać skierowanym do urologa.

Komentarze

dodał: ~gennaroskiles | 2021-09-01 13:19:44

Małe kamienie z niewielkimi objawami można leczyć środkami przeciwbólowymi lub pić dużo wody, aby usunąć kamienie bubble shooter W przypadku kamieni powodujących ból lub niedrożność/ograniczoną czynność nerek, prowadzącą do krwawienia lub infekcji, potrzebne są bardziej agresywne metody leczenia: techniki nieinwazyjne (litotrypsja pozaustrojowa), techniki mniej inwazyjne, inwazyjne (endoskopowa litotrypsja przezskórna, endoskopowa mikrolitografia przezskórna) ureteroskopia).