zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czym jest choroba Scheuermanna i jak ją leczyć? 03-05-2019

Przyczyną zmian zwyrodnieniowych jest martwica tkanek chrzęstnych i kostnych, powstała na skutek niedokrwienia. Dochodzi do zmian w kilku sąsiadujących kręgach. Skutkiem jest kifoza, czyli znaczna deformacja kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe powodują znaczne obniżenie sprawności fizycznej pacjenta.

 

Kto i dlaczego może zachorować na Chorobę Scheuermanna?

Choroba Scheuermanna dotyka 0,4-8,3% populacji nastolatków. Chłopcy chorują częściej niż dziewczęta. Pierwsze objawy w postaci niewielkiego pogłębienia kifozy piersiowej występują w wieku 9-10 lat i są trudne do rozpoznania. Pomiędzy 11 a 18 rokiem życia występuje faza czynna z kifozą piersiową, ogólnym osłabieniem i zmęczeniem.

 

Zmiany zwyrodnieniowe są wyraźnie widoczne w badaniu RTG. W ostatniej, późnej fazie choroby utrwalone zmiany tkanki kostnej powodują zaburzenie postawy, silne bóle pleców i zaburzenia równowagi mięśniowej. Wśród wielu teorii dotyczących etiologii Choroby Scheuermanna żadna nie zyskała należytego potwierdzenia.

 

Zobacz też: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/wady-postawy-kregoslup/choroba-scheuermanna/

 

Kto i jak diagnozuje Chorobę Scheuermanna?

W początkowej fazie trudno zauważyć objawy schorzenia. Dlatego nie należy zaniedbywać okresowych badań postawy prowadzonych przez ośrodki ortopedii dziecięcej. Lekarz specjalista w przypadku podejrzenia kifozy młodzieńczej zleca badania rentgenowskie obejmujące cały kręgosłup piersiowy i lędźwiowy.

 

Badania RTG, na podstawie zmian chorobowych w postaci charakterystycznych guzków Schmorla, pozwalają na postawienie jednoznacznej diagnozy. Bardzo dobre wyniki daje też badanie rezonansem magnetycznym.

 

O metodzie diagnostycznej i sposobie leczenia decyduje specjalista ortopedii dziecięcej w wyposażonych w nowoczesny sprzęt centrach medycznych takich jak np. warszawska Carolina Medical Center.

 

Jak leczyć Chorobę Scheuermanna?

W przypadku tego schorzenia ważne jest jak najwcześniejsze jego wykrycie. Profilaktyka wad postawy pozwala zapewnić naszym dzieciom lepszy komfort życia. Wczesne wykrycie kifozy młodzieńczej jest trudne ze względu na trudności w zauważeniu pierwszych objawów. W okresie wzrostu dziecka konieczne są kontrole postawy w centrach ortopedii dziecięcej. Profilaktyka i raz profilaktyka! Terapia ma głównie charakter zachowawczy.

 

Młodemu pacjentowi odpowiednio dawkuje się intensywne ćwiczenia korekcyjne, ogólnosprawnościowe, wzmacniające mięśnie grzbietu, korygujące postawę. Rehabilitacja obejmuje też masaże, zabiegi z użyciem ciepła i zajęcia na basenie. Pacjentowi pomaga się zmianie złych nawyków powodujących nadmierne obciążenie kręgosłupa. Wskazane jest spanie na twardszym podłożu i dieta bogata w nabiał, warzywa i owoce.  W przypadku braku rezultatów rehabilitacji stosuje się gorsety usztywniające, a w skrajnych przypadkach znacznej deformacji zabiegi operacyjne. O wyborze terapii decydują rodzice w oparciu o specjalisty ortopedii dziecięcej.

Komentarze