zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czym jest chirurgia szczękowa? 26-01-2022

Każda dziedzina medycyny ma szereg różnych specjalizacji. Podobnie jest ze stomatologią. Do najpopularniejszych jej odłamów należy ortodoncja czy protetyka. Jednak często te metody leczenia wymagają wsparcia chirurga. Dlatego kolejnym z odłamów stomatologii jest właśnie chirurgia stomatologiczna. Jest to specjalizacja zajmująca się leczeniem chirurgicznym w obrębie jamy ustnej.

 

Chirurgia szczękowa a chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to specjalizacja, wspomagająca zabiegi stomatologiczne. Zwykle polega na usunięciu zębów czy zmian w błonie śluzowej jamy ustnej. Z kolei bardziej skomplikowane przypadki wymagają często interwencji chirurga szczękowego.

 

Chirurg szczękowy

Chirurgia szczękowa, albo raczej chirurgia szczękowo-twarzowa to specjalizacja medyczna. Chirurg szczękowy zajmuje się leczeniem tkanek miękkich i kości części twarzowej czaszki oraz szyi. Leczy on zarówno wady wrodzone, jak i naprawia skutki wypadków. Ponadto wspomaga dziedzinę stomatologii w zakresie zabiegów koniecznych do leczenia, profilaktyki i estetyki jamy ustnej. W zakresie stomatologicznym najczęściej jego praca polega na ekstrakcji chirurgicznej zębów. Przeprowadza się ją wówczas, gdy usunięcie zęba przez dentystę jest trudne lub niemożliwe. Jednak nie tylko usuwanie zębów należy do czynności, jakie obejmuje chirurgia szczękowo-twarzowa.

Chirurgia szczękowo-twarzowa

Interwencja chirurga szczękowego może być konieczna przy wszczepianiu implantów, stabilizacji żuchwy, czy innych zabiegów. Zabiegi, jakie często wykonuje chirurg szczękowy w zakresie stomatologii, polegają także na innych pracach w jamie ustnej. Są to na przykład: resekcja wierzchołka korzenia, transpozycja zębów czy usuwanie korzeni. Innymi słowy, zabiegi, które polegają na nacięciu błony śluzowej i odsłonięciu kości. Zabiegi tego typu chirurg szczękowy wykonuje najczęściej przy znieczuleniu miejscowym. Rzadziej w znieczuleniu ogólnym. Jednak takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza po wypadkach. Często wówczas dochodzi o zwichnięcia kości. Jednak urazy mogą czasem obejmować zniekształcenia twarzy. W takich wypadkach chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi rekonstrukcyjne i inne, konieczne do przywrócenia funkcji i estetyki w obrębie szczęki.

Zabiegi stomatologiczne w chirurgii szczękowej

Chirurg szczękowy przeprowadza zatem zabiegi chirurgii urazowej, ekstrakcji zęba czy chirurgii plastycznej w okolicach jamy ustnej. Ponadto zajmuje się usuwaniem torbieli i nowotworów, powstałych w jej obrębie. Wypełnia uzębienie implantami, leczy stany zapalne i zatrzymanie zęba i dokonuje korekcji uzębienia po wypadkach. Do głównych zadań chirurgii stomatologicznej, należą takie zabiegi jak:

  • Ekstrakcje zębów w przypadku próchnicy, stanów zapalnych, czy wynikającego z leczenia ortodontycznego

  • Ekstrakcja zęba zatrzymanego, czyli takiego, który nie wyrżnął się całkowicie lub częściowo i powoduje problemy zdrowotne, lub estetyczne w jamie ustnej

  • Leczenie infekcji (w niektórych przypadkach wymagane jest nacięcie błony śluzowej w celu usunięcia zakażenia)

  • Eliminacja źródła zakażenia, torbieli i guzów

  • Leczenie deformacji w obrębie twarzoczaszki

  • Leczenie patologii gruczołów ślinowych

  • Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Interwencja chirurga szczękowego niezbędna jest także, gdy występuje zwężenie szczęki, czy nadmierne wysunięcie żuchwy. Innymi słowy, gdy u pacjenta występuje nieprawidłowy zgryz. Wszystkie zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych. Dzięki temu duża ilość pacjentów odczuwa większy komfort.

Komentarze