zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Czy wzrośnie liczba wykonywanych przeszczepów na Dolnym Śląsku? 24-11-2010

 

Czy wzrośnie liczba wykonywanych przeszczepów na Dolnym Śląsku?
 
     Dolny Śląsk jest jednym z gorszych regionów w Polsce pod względem ilości dokonywanych przeszczepów. Mimo takich placówek jak szpital im. Śwętej Jadwigi w Trzebnicy, należący do światowej czołówki w wykonywaniu przeszczepów kończyn, wypadamy źle na tle reszty kraju.
     Jednak sytuacja może się zmienić dzięki podpisanemu w ubiegłym tygodniu porozumienia przez wojewdę dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, wicemarszałka województwa i przewodniczącego konwentu starostów.
     "Partnerstwo dla transplantacji" to program zakładający min. przekonanie dyrekcji i organów założycielskich szpitali do tworzenia stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach, organizacja warsztatów edukacyjno-psychologicznych dla lekarzy, program edukacyjny dla młodzieży i nauczycieli czy promocja dawstwa narządów przez Kościół katolicki. Program ten, zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej w lutym 2009 roku, ma również na celu przeprowadzenie kampanii społecznej podnoszącej świadomość Polaków na temat transplantacji narządów.
     Sprawne przeprowadzenie tych działań mogłoby odbić się na ilości dokonywanych transplantacji i tym samym uratować życie, bądź polepszyć jego jakość kilkuset osobom w skali roku.
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków