zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czy przeziębienie i grypa to to samo? 19-06-2018

Przeziębienie

 

Przeziębienie należy do najczęstszych chorób występujących u człowieka. Szacuje się, że przeciętny dorosły cierpi z jego powodu 2-4 razy w roku. Dzieci chorują zdecydowanie częściej niż osoby starsze. Najwięcej infekcji obserwuje się w okresie jesienno-wiosennym. Za przeziębienie odpowiedzialne jest nawet 200 różnych wirusów, najczęściej są to rynowirusy i koronawirusy. Zakażenie przebiega drogą kropelkową podczas kontaktu z chorym lub poprzez przedmioty.  Choroba rozwija się przez 1-2 dni, zaś objawy utrzymują się najczęściej do tygodnia, osiągając maksymalne nasilenie w 3-4 dniu. Do charakterystycznych objawów należą: katar, kaszel, ból gardła, głowy oraz uczucie zmęczenia. Temperatura ciała może być podwyższona, nie przekracza jednak zazwyczaj 38 stopni Celsjusza. Pojawienie się wyższej gorączki, silny ból głowy lub zatok, duszność lub świszczący oddech, odksztuszanie ropnej wydzieliny i utrzymywanie się dolegliwości ponad 10 dni to objawy, które powinny nas zaniepokoić. Wymagają one konsultacji lekarskiej, gdyż mogą świadczyć o nadkażeniu bakteriami.

 

Przeziębienie jest chorobą, która nie wymaga leczenia przyczynowego. Gdy pojawią się pierwsze objawy warto zastosować spray do nosa QUIXX® Grip-protect. Wspomaga on organizm w walce z chorobą, zmniejszając wnikanie wirusów przez błonę śluzową. Poza tym można stosować leczenie objawowe, podstawą zdrowienia jest jednak odpoczynek i unikanie wychładzania organizmu. Niestety, ze względu na mnogość wywołujących przeziębienie patogenów, nie jest dostępna szczepionka, zaś przechorowanie nie daje trwałej odporności.

 

Grypa

Grypa jest chorobą wywołaną przez wirusa grypy. Jest to wirus o dużej zmienności i właśnie z tego powodu każdego roku produkowana jest nowa szczepionka. Droga zakażenie jest podobna jak w przypadku przeziębienia, podobnie też objawy utrzymują się około 7 dni, chociaż kaszel i uczucie osłabienia mogą towarzyszyć nam dłużej. Charakterystycznymi objawami grypy jest gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza i ból mięśni, a także objawy podobne do objawów przeziębienia: kaszel, nieżyt nosa, ból głowy i gardła. W niektórych przypadkach obecne są także objawy ze strony układu pokarmowego. Po zachorowaniu na grypę należy skonsultować się z lekarzem, gdyż choroba ta może być niebezpieczna. Szczególnie dzieci i osoby starsze narażone są na powikłania, takie jak zapalenie płuc, angina paciorkowcowa czy zaostrzenie przewlekłych chorób, np. chorób serca czy POCHP.

 

Leczenie grypy

W większości przypadków grypa leczona jest objawowo. W wypadku ciężkiego przebiegu zakażenia lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Podstawą leczenia także jest odpoczynek i unikanie wychłodzenia. W przypadku powikłań wynikających z nadkażeń bakteryjnych (np. zapalenie płuc) konieczne staje się stosowanie antybiotyków. Należy jednak pamiętać, że żaden antybiotyk nie jest skuteczny w walce z samym wirusem, toteż przyjmowanie ich na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Warto zadbać, by zwłaszcza osoby starsze i dzieci corocznie szczepiły się na grypę, gdyż niektóre powikłania tej choroby mogą stanowić zagrożenie życia.

Komentarze