zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czy każdy może założyć aparat ortodontyczny? 07-09-2021

Aparat ortodontyczny a wiek pacjenta

Aparat ortodontyczny powinien rozważyć każdy, kto zmaga się z wadą zgryzu. Im wcześniej udamy się na wizytę do ortodonty, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że nieleczona w dzieciństwie wada zgryzu nie może zostać skorygowana u dorosłej osoby. Wiele można osiągnąć, ale oczywiście nie warto zwlekać, ponieważ z czasem mogą pojawić się dodatkowe problemy. Tylko specjalista jest w stanie ocenić stan naszych zębów i dobrać najlepszą metodę leczenia.

Ortodonta może dopasować aparat ortodontyczny do wieku pacjenta, więc leczeniu mogą poddać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Należy jednak pamiętać, że najczęściej okres leczenia u dzieci jest dużo krótszy. Dorośli pacjenci mają już w pełni ukształtowaną budowę żuchwy i szczęki, więc dużo trudniej uformować zęby. Oczywiście jest to możliwe, ale zazwyczaj będzie trwało nieco dłużej. Oprócz tego zawsze musimy stosować się do zaleceń ortodonty, ponieważ tylko w ten sposób możemy osiągnąć zadowalające efekty.

Znaczącą różnicą w leczeniu wad zgryzu u dzieci i dorosłych jest rodzaj zastosowanego aparatu. U dorosłych pacjentów najlepiej sprawdzają się aparaty stałe. Są one zakładane na okres około dwóch lat i nie ma możliwości samodzielnego zdjęcia w dowolnym momencie. Dodatkowo po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest założenie retencji, która ma utrwalić osiągnięty efekt. U młodszych pacjentów często stosuje się aparaty ruchome, które zakłada się tylko na kilka godzin, najczęściej na noc. Można je zdejmować w dowolnym momencie, co znacznie ułatwia higienę jamy ustnej.

 

Dlaczego powinniśmy leczyć wady zgryzu?

Każdy powinien przynajmniej raz w swoim życiu udać się na kontrolną wizytę do ortodonty. Niektórych was zgryzu nie widać gołym okiem, a okazuje się, że zdecydowana większość osób wymaga leczenia ortodontycznego. Głównym powodem decyzji o udaniu się na konsultację są względy estetyczne, a przecież nie to jest najważniejsze.

Często zapominamy, że wygląd powinien być na drugim miejscu. Dużo ważniejsze jest nasze zdrowie. Niestety nieleczone wady zgryzu mogą być przyczyną innych problemów. Najczęściej niewłaściwe ułożenie zębów wpływa na nadmierne odkładanie się płytki nazębnej, kamienia i próchnicy. Z kolei to wszystko może powodować choroby przyzębia i stany zapalne dziąseł. Należy też pamiętać, że nieleczone wady zgryzu często się pogłębiają.

W wielu przypadkach wady zgryzu bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pacjent może mieć coraz większe problemy z wymową, jedzeniem i żuciem. To z kolei nie jest bez znaczenia dla naszego układu trawiennego i pokarmowego. Dodatkowo, w skrajnych przypadkach może dojść do zwyrodnienia stawów żuchwowych i skroniowych. Jak widać, nieleczone wady zgryzu mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm.

 

Aparat ortodontyczny – przeciwwskazania

W zdecydowanej większości przypadków leczenie aparatem ortodontycznym jest możliwe i wskazane. Niestety są pewne czynniki, które uniemożliwiają ten rodzaj leczenia wad zgryzu. Przeciwwskazań do założenia aparatu ortodontycznego nie jest wiele, ale są i należy o nich pamiętać. Oczywiście nie oznacza to, że wtedy nie mamy szans na pozbycie się wady zgryzu.

Największą przeszkodą do założenia aparatu stałego są niewyleczone zęby. Zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do stomatologa. Do ortodonty idziemy dopiero wtedy, kiedy nasze zęby są zdrowe, najlepiej do takiego z dużym doświadczeniem, jak https://persdental.pl/. Jest też kilka chorób, które zabierają nam możliwość skorzystania z aparatu stałego i są to: choroby obniżające odporność, cukrzyca, choroby miazgi zęba, zaburzenia hormonalne, choroby przyzębia oraz stany zapalne w jamie ustnej.

Komentarze