zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Czy grozi nam epidemia odry? 04-12-2011

 

 
     W ciągu ostatniego roku zanotowano znaczny wzrost zachorowań na odrę w Europie. Od początku stycznia do końca października 2011 roku WHO otrzymało raporty z 36 krajów Europy o blisko 26 tys. przypadkach tej choroby. Do 83% zachorowań doszło na terenie Europy zachodniej, uważanej za region o wysokim poziomie opieki zdrowotnej. Krajem najbardziej dotkniętym jest Francja, w której odnotowano 14 tys. jej przypadków.
     W swoim najnowszym raporcie WHO wzywa dotknięte chorobą kraje do podjęcia szerokiej akcji prewencyjnej przed zbliżającym się sezonem, w którym dochodzi do zwiększonej zachorowalności na odrę (w Europie okres występuje od lutego do maja). Dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO dla Europy, stwierdza, że "każde państwo powinno natychmiast podjąć okazję aby zwiększyć odporność przeciwko odrze w najbardziej narażonych populacjach, polepszyć monitoring oraz znacznie obniżyć cyrkulację wirusa wywołującego chorobę przed nadchodzącym sezonem".
     Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego wywoływaną przez paramyksowirus. Okres wylęgania wynosi średnio od 9 do 14 dni. Pierwsze objawy przypominają infekcję górnych dróg oddechowych i należą do nich ból gardła, katar, łzawienie i suchy kaszel. Następnie pojawiają się białawe przebarwienia na błonie śluzowej jamy ustnej (plamy Koplika) oraz dołącza się gorączka. Po kilku dniach na skórze pojawia się gruboplamista, zlewająca się wysypka barwy różowej. Jej pojawianie rozpoczyna się w okolicach głowy, przechodząc następnie na całe ciało. Po kilku dniach gorączka oraz nieżyt dróg oddechowych cofają się a wysypka zmienia kolor na ceglasty, powodując łuszczenie się naskórka.
     Przebieg choroby bywa bardzo różny jednak stan pacjentów w okresie nasilonych objawów można często określić jako średni lub ciężki. Leczenie jest jedynie objawowe i wymaga hospitalizacji oraz zgłoszenia choroby. Bardzo ważnym elementem walki z zachorowaniami jest zapobieganie ich wystąpieniu poprzez stosowanie szczepień. W Polsce kalendarz szczepień obowiązkowych przewiduje wakcynację przeciwko odrze. Oznacza to, że każde dziecko powinno zostać zaszczepione na koszt państwa. Dzięki jego zastosowaniu nie dopuszcza się do wystąpienia zachorowania i co za tym idzie bardzo groźnych powikłań, mogących prowadzić w przyszłości do kalectwa.
     Europa jest obecnie jednym z trzech epicentrów zachorowań na odrę na świecie. W dobie powszechnych podróży międzykontynentalnych wybuch epidemii bardzo zakaźnej choroby w jednym regionie powoduje błyskawiczne rozprzestrzenienie się jej na inne miejsca. Stanowi to więc zagrożenie głównie dla państw, w których szczepienia, z powodu zbyt wysokich kosztów, nie są powszechne. Nie należy więc unikać szczepień przeciwko odrze, często z powodu niezweryfikowanych informacji o ich szkodliwych działaniach niepożądanych.
 
Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków